Sobota , 25. 01. 2025

Miloš

Canon uvádí CJ12ex4.3B – optický výkon v rozlišení 4K

27. 08. 2015

27. 08. 2015

Společnost Canon dnes představila CJ12ex4.3B, nový přenositelný objektiv typu 2/3“ se zoomem a s nejširším zorným úhlem na světě – s neuvěřitelně krátkou ohniskovou vzdáleností 4,3 mm. Nový objektiv je ideální pro profesionální natáčení rozhovorů i pro živé televizní přenosy, od zpravodajství po sportovní reportáže.

Díky využití bohatých zkušeností společnosti Canon v oblasti optiky a pokročilých technologií přináší objektiv CJ12ex4.3B vynikající kvalitu obrazu, a to v celém rozsahu 12násobného optického zoomu.  Nový objektiv umožňuje rychlé přizpůsobení se různorodým natáčecím prostředím a reportér tak může okamžitě přecházet mezi ultra širokoúhlými záběry s ohniskovou vzdáleností 4,3 mm a detailními záběry z blízka. Spolu s tím model CJ12ex4.3B zajistí i prvotřídní kvalitu obrazu v celé ploše záběru – od středu až k okrajům. Ohnisková vzdálenost může být ještě větší, a to díky dvojnásobnému telekonvertoru, který navíc nemá negativní vliv na optický výkon v rozlišení 4K.

S cílem zajistit ostrý a vysoce kontrastní obraz využívá objektiv CJ12ex4.3B fluoritové a UD prvky v kombinaci se speciální povrchovou úpravou značky Canon. Nový objektiv tak velmi výrazně brání vzniku odlesků i závoje. Součástí objektivu je i nový zaostřovací systém, který eliminuje vliv dýchání při přeostřování.

 

Výjimečná přenositelnost a flexibilní provoz

Objektiv CJ12ex4.3B se může pochlubit zcela novým designem. Novinka je kompaktní i lehká – váží pouhých 2,1 kg – a má tedy rozměry i hmotnost srovnatelné s HD objektivem typu 2/3”. Canon CJ12ex4.3B je ideální pro natáčení na rameni, které je běžné pro potřeby televizního zpravodajství, objektiv se snadno přenáší. Díky ergonomickému provedení i rukojeti je navíc velmi pohodlné i dlouhodobější držení objektivu.  Součástí CJ12ex4.3B jsou také tři 20pinové konektory, které usnadňují integraci se současnými HD ovladači zoomu i zaostřování a současně umožňují i připojení objektivu do externího virtuálního ovládacího systému.

Objektiv CJ12ex4.3B využívá digitální jednotku řízení a je tak vysoce provozuschopný – uživatelé mohou libovolně volit z opakovatelných hodnot zoomu a světelnosti i z nastavení zaostření a clony. Součástí této digitální jednotky je i 16bitový kodér typu absolute value encoder, díky kterému mohou reportéři zahájit natáčení s využitím funkce pro kompenzaci aberace prakticky okamžitě, bez nutnosti inicializace objektivu. Tato vlastnost je ideální pro zpravodajství i sportovní reportáže, tedy pro natáčení v prostředích, kde akce může skončit stejně rychle, jako začala. Součástí jednotky řízení je i digitální informační displej usnadňující nastavení, kontrolu i přizpůsobení nejdůležitějších funkcí – reportéři tak mohou nový objektiv ovládat podobným způsobem, jako v případě HD objektivů typu 2/3“.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.

Nepřehlédněte

První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek