Pondělí , 15. 04. 2024

Anastázie

Sony představuje objektiv 400mm F2.8 G Master

04. 07. 2018

04. 07. 2018

Nový objektiv FE 400mm F2.8 GM OSS od Sony je výsledkem intenzivního výzkumu i testování a je prvním superteleobjektivem s velkou clonou, který rozšíří řadu objektivů typu E-mount. Tento úchvatný nový objektiv přináší špičkovou kvalitu obrazu, výjimečnou rychlost a přesnost ostření. Může se také pochlubit nejnižší hmotností ve své třídě1 a dokonale vyváženou konstrukcí. Je ideální volbou pro profesionální fotografy divokých zvířat, přírody i sportu a je dokonalým doplňkem široké řady těl fotoaparátů s bajonetem typu E-mount, mezi které patří α9, α7R III a další.

Nejlehčí 400mm objektiv s pevným ohniskem a F2.8 na světě je ideálně vyvážený pro fotografování z monopodu nebo z ruky. Nový objektiv FE 400mm F2.8 GM OSS váží pouhých 2897 g, je velmi snadno přenosný a při focení z ruky se ovládá lépe než kterýkoli objektiv této třídy. Nízké hmotnosti tohoto objektivu bylo dosaženo díky inovativní optické konstrukci, která zahrnuje tři fluoritové členy a má snížený počet optických členů v přední části šasi objektivu, u něhož byly použity odolné komponenty z hořčíkové slitiny.

Navíc opakované terénní testy a hodnocení profesionálními fotografy po celém světě vedly k vývoji konstrukce objektivu, která už nemá těžkou přední část a snižuje ve srovnání s modelem SAL500F40G moment setrvačnosti odolávající rotaci až o 50 %.2 Díky tomu umožňuje rychlejší a přesnější panning, ať už fotíte z ruky nebo z monopodu.

Objektiv FE 400mm F2.8 GM OSS byl osazen dvěma nově vyvinutými vysokorychlostními lineárními motory XD (extreme dynamic), které pohybují ostřící skupinou objektivu a dosahují až pětinásobného zlepšení3 při sledování pohybujících se objektů, aby mohl objektiv plně těžit z rychle se vyvíjejících schopností snímání a ostření nejnovějších fotoaparátů od Sony. Tyto motory podporují speciálně vyvinuté algoritmy pohybu, které minimalizují zpoždění a nestabilitu a kontrolují hladinu hluku. Díky tomu je automatické ostření výjimečně rychlé, přesné a tiché. To umožňuje objektivu snadno zachytit dynamicky a rychle se pohybující sportovce nebo divoká zvířata.

Nový superteleobjektiv s velkou clonou a pevným ohniskem je členem rodiny prémiových objektivů řady G Master, nabízí neuvěřitelnou úroveň kvality obrazu a detailů, výjimečný kontrast a rozlišení, které si udržuje až k okrajům snímku. Unikátní optická konstrukce zahrnuje tři fluoritové prvky, které pomáhají minimalizovat chromatickou aberaci a potlačují jakékoli slévání barev. Objektiv také dostal originální povrchovou úpravu Nano AR od Sony, která eliminuje veškeré nežádoucí efekty, jako je oslnění nebo ghosting.

Kromě působivého rozlišení nabízí objektiv také kruhovou clonu s 11 lamelami, která umožňuje docílit výjimečně přirozeného a nádherného rozostření pozadí neboli „bokehu“. Každý jednotlivý objektiv je testován tak, aby dosáhl maximální kvality obrazu a „bokehu“.

Nový FE 400mm F2.8 GM OSS je kompatibilní s telekonvertory 1,4x a 2,0x pro systém E-mount, se kterými dosahuje při snímání s prodlouženou ohniskovou vzdáleností vynikajícího výkonu4 a zachovává si přitom rychlost i přesnost autofokusu.

Aby novinka od Sony, FE 400mm F2.8 GM OSS, odolávala drsným podmínkám při sportovních akcích či při fotografování divoké přírody, používá se při její výrobě odolná hořčíková slitina a odolná lehká clona z uhlíkových vláken. Objektiv je odolný proti prachu i vlhkosti5 a jeho přední část má fluorovou povrchovou úpravu, díky níž je odolný proti ušpinění a otiskům prstů.

Objektiv také disponuje několika ovladači, včetně tlačítka ‘Full-Time DMF’ pro okamžité přepnutí na manuální ostření v jakémkoli okamžiku, individuálně nastavitelná tlačítka pro uzamčení zaostření na čtyřech různých místech na těle objektivu – to například umožňuje snadný přístup k režimu Eye AF – a ostřící kroužek, který nabízí manuální ostření Linear Response MF pro přesné a pohotové manuální ostření. Nový objektiv je také vybaven vestavěnou optickou stabilizací pro dynamické sportovní akce a tři různá nastavení „režimů“ (Mode), včetně zcela nového nastavení režimu 36 s pokročilým algoritmem, který zajišťuje snadnější kompozici při sledování pohybujících se předmětů. Nový model je jako vůbec první z objektivů Sony vybaven funkčním kroužkem s volitelným nastavením „Preset“ a „Function“7, který dále přispívá k možnosti individuálního nastavení.

FE 400mm F2.8 GM OSS má slot pro zasouvací (drop-in) filtr8, do kterého se hodí ND filtr a další typy filtrů o průměru ø 40,5 mm, stejně jako doplňkový zasouvací (drop-in) cirkulární polarizační filtr VF-DCPL1. Filtr VF-DCPL1 je možné otočit pro dosažení kýžené polarizace, pokud je nasazený na objektiv.

Nejnovější aktualizace systémového softwaru (verze 3.00) pro α9 (ILCE-9) přináší podporu nového objektivu FE 400mm F2.8 GM OSS (SEL400F28GM), optimalizuje výkon stabilizace obrazu a umožňuje sériové snímání se sledováním s automatickým ostřením (auto focus tracking), i když je clonové číslo vyšší než F11.

Aktualizace také přináší další možnosti, jak vložit sériové číslo fotoaparátu do exif dat, tedy funkci, kterou často vyžadovali profesionální sportovní fotografové a fotoreportéři. Kromě toho bylo implementováno několik dalších aktualizací pro fotoaparát α9, včetně zrychlení autofokusu při slabém osvětlení, zlepšení výkonu kontinuálního AF při sledování pohybujících se objektů a zkrácení zpoždění při focení s bleskem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Nepřehlédněte

Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek