Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Výrobky z 3D tisku pomohou proti koronaviru

02. 04. 2020

02. 04. 2020

Technologie 3D tisku se stává důležitým pomocníkem v boji proti nákaze novým typem koronaviru. Společnost HP Inc se svými globálními partnery pracuje na zjednodušení výroby potřebných pomůcek. Patří mezi ně i experti z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT, kteří na tiskárně z portfolia HP vyvinuli speciální typ respirátoru, jenž budou využívat zdravotníci při péči o nakažené pacienty.

Zájem o ochranné masky, které poskytují ochranu na úrovni třídy FFP3, již projevilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Do projektu se zapojuje i společnost HP Inc, která podniká kroky, aby mohla být zahájena výroba i v dalších státech.

Nedostatek lékařského materiálu je během nákazy novým typem koronaviru celosvětovým problémem. Výzkumníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky nyní pomocí 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200 vyvinuli řešení, které by tuto situaci mohlo zlepšit.

Tým odborníků z CIIRC ČVUT za pouhý týden vytvořil prototyp modelu s označením CIIRC RP95-3D, který prošel náročným testováním a získal certifikaci EN 140:1999 pro ochranné polomasky se stupněm bezpečnosti FFP3.

Na základě memoranda s Ministerstvem zdravotnictví ČR dodá CIIRC ČVUT ve spolupráci s dalšími partnery do konce tohoto týdne první várky respirátorů, přičemž výrobní kapacita bude postupně navyšována. Dalším krokem je vývoj formy pro vstřikování materiálu, díky čemuž by se produkce jedné 3D tiskárny řádově zvýšila.

„Zjednodušený respirátor, který vyvinuli v CIIRC ČVUT díky technologii Multi Jet Fusion a 3D tiskárně HP Jet Fusion 4200, potvrzuje rostoucí trend a důležitost 3D tisku v prototypech nebo rychlé aditivní výrobě v případě nečekaných situací,“ říká Erika Lindauerová, ředitelka HP Inc pro Českou republiku a Slovensko.

3D tisk však umožní zjednodušenou výrobu i dalších pomůcek, samozřejmě nejen pro zdravotníky. Příkladem může být otvírač dveří, který umožňuje jejich otevření bez použití dlaní. Společnost HP Inc nyní vynakládá velké úsilí, aby se v co nejkratší době zahájila výroba součástek pro další typy obličejových krytů a jiných pomůcek.

Zpřístupnění návrhů Společnost HP a její partneři zpřístupní na této webové stránce volně ke stažení ověřené návrhové soubory pro mnoho součástek, které nevyžadují komplexní sestavení.

Majitelé 3D tiskáren HP Jet Fusion 4200, kteří se chtějí zapojit do výroby respirátorů CIIRC RP95-3D, získají více informací na webu CIIRC ČVUT.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce, resp. klon, dříve uvedených zařízení typu 2 v 1 - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek