Pátek , 20. 09. 2024

Oleg

USB 3.1 bude mít nový konektor

05. 12. 2013

05. 12. 2013

Nový standard USB, který bude dvakrát rychlejší než USB 3.0, ponese označení 3.1 a vymění konektor za menší.

Rozhraní USB (Universal Serial Bus) existuje poloviny 90. let (oficiálně bylo představeno roku 1996 po několika zkušebních verzích) a je opravdu univerzální – slouží k připojování myší, klávesnic, tiskáren, paměťových médií i k propojování a dobíjení rozličných elektronických hraček.

Pro přehled si uveďme pár faktů:

  • USB 1.x – leden 1996, teoretická přenosová rychlost až 12 Mbit/s;
  • USB 2.0 (High–Speed) – duben 2000, teoretická přenosová rychlost až 480 Mbit/s;
  • USB 3.0 (Super-Speed) – listopad 2008, teoretická rychlost až 5 Gbit/s;
  • USB 3.1 (Super-Speed+) – oznámeno červenec 2013, teoretická rychlost až 10 Gbit/s.

Za těchto několik let se vyvinula celá řada konektorů různých velikostí a tvarů. Bez výjimek ale platí, že v počítači máme stále jeden a ten samý Type-A (na obrázku vlevo). Ten u USB 3.0 zachovává zpětnou kompatibilitu se staršími standardy (2.0 i 1.x), i když má více pinů. To v reálu znamená, že pro USB 3.0 nepotřebujete speciální kabel, stačí vám jakýkoliv starší.

S USB 3.1 se vše změní. Přijde konektor nový, tzv. Type-C. Bude menší (srovnatelný se současným konektorem Micro-B pro USB 2.0 – na obrázku vpravo), čímž jistě potěší výrobce tabletů apod. Hlavními výhodami nového konektoru má být vedle velikosti i to, že nebude záležet na orientaci kabelu (oba konce budou stejné), existuje možnost do budoucna přidat počet pinů pro navýšení rychlosti a podpuje škálovatelné napájení.

Zdroje: USB.org, Engadget, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek