Sobota , 11. 01. 2025

Bohdana

USB 3.1 bude mít nový konektor

05. 12. 2013

05. 12. 2013

Nový standard USB, který bude dvakrát rychlejší než USB 3.0, ponese označení 3.1 a vymění konektor za menší.

Rozhraní USB (Universal Serial Bus) existuje poloviny 90. let (oficiálně bylo představeno roku 1996 po několika zkušebních verzích) a je opravdu univerzální – slouží k připojování myší, klávesnic, tiskáren, paměťových médií i k propojování a dobíjení rozličných elektronických hraček.

Pro přehled si uveďme pár faktů:

  • USB 1.x – leden 1996, teoretická přenosová rychlost až 12 Mbit/s;
  • USB 2.0 (High–Speed) – duben 2000, teoretická přenosová rychlost až 480 Mbit/s;
  • USB 3.0 (Super-Speed) – listopad 2008, teoretická rychlost až 5 Gbit/s;
  • USB 3.1 (Super-Speed+) – oznámeno červenec 2013, teoretická rychlost až 10 Gbit/s.

Za těchto několik let se vyvinula celá řada konektorů různých velikostí a tvarů. Bez výjimek ale platí, že v počítači máme stále jeden a ten samý Type-A (na obrázku vlevo). Ten u USB 3.0 zachovává zpětnou kompatibilitu se staršími standardy (2.0 i 1.x), i když má více pinů. To v reálu znamená, že pro USB 3.0 nepotřebujete speciální kabel, stačí vám jakýkoliv starší.

S USB 3.1 se vše změní. Přijde konektor nový, tzv. Type-C. Bude menší (srovnatelný se současným konektorem Micro-B pro USB 2.0 – na obrázku vpravo), čímž jistě potěší výrobce tabletů apod. Hlavními výhodami nového konektoru má být vedle velikosti i to, že nebude záležet na orientaci kabelu (oba konce budou stejné), existuje možnost do budoucna přidat počet pinů pro navýšení rychlosti a podpuje škálovatelné napájení.

Zdroje: USB.org, Engadget, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.

Nepřehlédněte

Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek