Čtvrtek , 06. 02. 2025

Vanda

Winamp dostal „padáka“ – nevydělával?

23. 11. 2013

23. 11. 2013

Aktualizováno: Winamp si na PC od roku 1997 nainstalovaly miliony uživatelů. Letos od 20.12. si tento program již z oficiálního webu nestáhnete. Nullsoft dal, AOL vzal?

Osobně věřím, že to byl i první MP3 přehrávač i na počítačích mnohých z vás. A protože šlo o projekt velmi úspěšný a mezi lidmi populární, v roce 1999 jej koupila společnost AOL za více než 80 mil. USD.

Časy se mění a nyní prý Winamp již nevydělává, jak by měl (nebo jak by si v AOL představovali). Zní to možná paradoxně v kontextu informace, že jeho příjem stále činí okolo 6 mil. USD ročně, což berme ale s rezervou, protože jde pouze o odhad bývalých zaměstnanců. Doug Serton, mluvčí AOL, v tomto kontextu sdělil pouze to, že světu sdělovat nic nechtějí.

 

Tak či tak, vypadá to, že po 16 letech bude vývoj Winampu ukončen spolu s navázanými on-line službami. Pokud jej tedy máte rádi, stáhněte si poslední verzi (pro Windows, Mac OS či Android) populárního přehrávače včas… Anebo se možná později dočkáme, že jej někdo koupí? Nebylo by to poprvé, co jiná velká firma pohltila zkomírající (anebo i zcela živý) projekt.

Aktualizováno:

Netrvalo to dlouho a vznikla iniciativa Save Winamp, která AOL žádá o uvolnění zdrojových kódů Winampu, čímž by se z něj stal open source a celý projekt by mohl pokračovat a vyvíjet se. Nebylo by to poprvé, něco podobného v minulosti potkalo třeba Symbian (OS mobilních telefonů) a např. dnes velmi úspěný kancelářský balík OpenOffice vznikl coby otevřený klon StarOffice společností Sun.

Zdroj: Winamp, Ars Technica

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...
Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.
Většinu našich životů nyní žijeme online, od sociálních sítí přes bankovnictví až po sledování televize. Ale jak se naše digitální stopy rozšiřují, roste i chaos, pokud nenastolíme nějaký řád. Dobrou zprávou je, že získat kontrolu nad svým online světem nemusí být tak skličující, jak se zdá. Ukážeme vám, jak na to v klíčových aspektech vašeho online života.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek