Pondělí , 18. 11. 2024

Romana

XBMC pro Android je na světě – udělejte si HTPC třeba z mobilu či tabletu

04. 02. 2013

Chytré “obývákové“ počítače to nyní mají zase o kousek snazší. Doposud jsme při jejich stavbě preferovali x86 platformu, která i přes veškeré snahy nebyla vždy úsporná. XBMC je známá nadstavba systému, která je určena pro přehlednou prezentaci dat na televizorech a snadné ovládání. Nyní stačí vzít jakékoli novější Android zařízení a proměnit je na multimediální set-top-box.

HTPC v podobě Android zařízení (převážně zastoupených platformou ARM) asi zatím nebude tak variabilní, jako x86 počítače. Ale bezzubá také nejsou. Najdeme pro ně na trhu třeba USB televizní tunery. K síti se také připojí, HDMI výstupy také nejsou nic neobvyklého… to vše při minimální spotřebě a přitom dostatku výkonu pro přehrávání multimédií nebo třeba hraní her.

 

K čemu je XBMC vůbec dobré

XBMC vzdáleně připomíná prostředí Media Center z Windows. Má svůj specifický přístup k ovládání, ale zvyknout se na ně dá (je zde cítit, že jde o produkt od technických nadšenců, kteří na laiky zrovna dvakrát ohledy neberou).

V XBMC můžete v jednotném prostředí přehrávat hudbu, videa, fotografie, sledovat média z internetu, spouštět aplikace ze systému a mnoho dalšího. To vše je přizpůsobeno televizní obrazovce a snadnosti ovládání.

Vzhledem k obrovskému množství zařízení běžících na Androidu a jejich neustále klesající ceně je dostupnost XBMC pro tuto platformu opravdu užitečná. Zatím jsme XBMC pro Android ve verzi 12 nenašli na Google Play. Nicméně stačí pohledat internet a můžete si je nainstalovat přímo z instalačního APK souboru.

 

Vyzkoušeli jsme XBMC na tabletu

XBMC 12 zvané Frodo předpokládá verzi systému Android 4 a vyšší, nicméně může údajně běžet i na verzi 2.3. Pokud jde o hardware, tak zmiňována je platforma nVidia Tegra 3 a vyšší či podobně výkonný hardware. Opět ale platí, že vývojáři zde spíše nadsadili a provozovat tuto nadstavbu můžeme i na slabším hardwaru.

 

 

XBMC pro Android ještě čeká dlouhá cesta. Ale budoucnost má dost možná velmi světlou

 

Ostatně XBMC jsme zkoušeli i na mini počítači Raspberry Pi, který je na tom s výkonem dost bledě. A přesto tam XBMC fungovalo. Pohodlné to ale příliš nebylo. Na druhou stranu, Raspeberry Pi má opravdu slabou hardwarovou výbavu a trumfne jej dnes kdejaký mobilní telefon. XBMC 12 navíc aktuálně přichází s verzí optimalizovanou přímo pro Raspberry.

Ale zpět k XBMC pro Android. Nainstalovali jsme zhruba 50 MB aplikaci na tablet Ainol Venus, který má 1 GB RAM a 4jádrový procesor. XBMC na něm běhalo velmi dobře. Rozhraní jako takové je svižné, ale u některých formátů ještě nefunguje hardwarová akcelerace přehrávání, což se projeví u HD videí. Ale sami tvůrci o této verzi tvrdí, že je první a že před sebou mají ještě hodně práce…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek