Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

XBMC pro Android je na světě – udělejte si HTPC třeba z mobilu či tabletu

04. 02. 2013

Chytré “obývákové“ počítače to nyní mají zase o kousek snazší. Doposud jsme při jejich stavbě preferovali x86 platformu, která i přes veškeré snahy nebyla vždy úsporná. XBMC je známá nadstavba systému, která je určena pro přehlednou prezentaci dat na televizorech a snadné ovládání. Nyní stačí vzít jakékoli novější Android zařízení a proměnit je na multimediální set-top-box.

HTPC v podobě Android zařízení (převážně zastoupených platformou ARM) asi zatím nebude tak variabilní, jako x86 počítače. Ale bezzubá také nejsou. Najdeme pro ně na trhu třeba USB televizní tunery. K síti se také připojí, HDMI výstupy také nejsou nic neobvyklého… to vše při minimální spotřebě a přitom dostatku výkonu pro přehrávání multimédií nebo třeba hraní her.

 

K čemu je XBMC vůbec dobré

XBMC vzdáleně připomíná prostředí Media Center z Windows. Má svůj specifický přístup k ovládání, ale zvyknout se na ně dá (je zde cítit, že jde o produkt od technických nadšenců, kteří na laiky zrovna dvakrát ohledy neberou).

V XBMC můžete v jednotném prostředí přehrávat hudbu, videa, fotografie, sledovat média z internetu, spouštět aplikace ze systému a mnoho dalšího. To vše je přizpůsobeno televizní obrazovce a snadnosti ovládání.

Vzhledem k obrovskému množství zařízení běžících na Androidu a jejich neustále klesající ceně je dostupnost XBMC pro tuto platformu opravdu užitečná. Zatím jsme XBMC pro Android ve verzi 12 nenašli na Google Play. Nicméně stačí pohledat internet a můžete si je nainstalovat přímo z instalačního APK souboru.

 

Vyzkoušeli jsme XBMC na tabletu

XBMC 12 zvané Frodo předpokládá verzi systému Android 4 a vyšší, nicméně může údajně běžet i na verzi 2.3. Pokud jde o hardware, tak zmiňována je platforma nVidia Tegra 3 a vyšší či podobně výkonný hardware. Opět ale platí, že vývojáři zde spíše nadsadili a provozovat tuto nadstavbu můžeme i na slabším hardwaru.

 

 

XBMC pro Android ještě čeká dlouhá cesta. Ale budoucnost má dost možná velmi světlou

 

Ostatně XBMC jsme zkoušeli i na mini počítači Raspberry Pi, který je na tom s výkonem dost bledě. A přesto tam XBMC fungovalo. Pohodlné to ale příliš nebylo. Na druhou stranu, Raspeberry Pi má opravdu slabou hardwarovou výbavu a trumfne jej dnes kdejaký mobilní telefon. XBMC 12 navíc aktuálně přichází s verzí optimalizovanou přímo pro Raspberry.

Ale zpět k XBMC pro Android. Nainstalovali jsme zhruba 50 MB aplikaci na tablet Ainol Venus, který má 1 GB RAM a 4jádrový procesor. XBMC na něm běhalo velmi dobře. Rozhraní jako takové je svižné, ale u některých formátů ještě nefunguje hardwarová akcelerace přehrávání, což se projeví u HD videí. Ale sami tvůrci o této verzi tvrdí, že je první a že před sebou mají ještě hodně práce…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Nepřehlédněte

Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek