Pátek , 26. 07. 2024

Anna

XBMC pro Android je na světě – udělejte si HTPC třeba z mobilu či tabletu

04. 02. 2013

Chytré “obývákové“ počítače to nyní mají zase o kousek snazší. Doposud jsme při jejich stavbě preferovali x86 platformu, která i přes veškeré snahy nebyla vždy úsporná. XBMC je známá nadstavba systému, která je určena pro přehlednou prezentaci dat na televizorech a snadné ovládání. Nyní stačí vzít jakékoli novější Android zařízení a proměnit je na multimediální set-top-box.

HTPC v podobě Android zařízení (převážně zastoupených platformou ARM) asi zatím nebude tak variabilní, jako x86 počítače. Ale bezzubá také nejsou. Najdeme pro ně na trhu třeba USB televizní tunery. K síti se také připojí, HDMI výstupy také nejsou nic neobvyklého… to vše při minimální spotřebě a přitom dostatku výkonu pro přehrávání multimédií nebo třeba hraní her.

 

K čemu je XBMC vůbec dobré

XBMC vzdáleně připomíná prostředí Media Center z Windows. Má svůj specifický přístup k ovládání, ale zvyknout se na ně dá (je zde cítit, že jde o produkt od technických nadšenců, kteří na laiky zrovna dvakrát ohledy neberou).

V XBMC můžete v jednotném prostředí přehrávat hudbu, videa, fotografie, sledovat média z internetu, spouštět aplikace ze systému a mnoho dalšího. To vše je přizpůsobeno televizní obrazovce a snadnosti ovládání.

Vzhledem k obrovskému množství zařízení běžících na Androidu a jejich neustále klesající ceně je dostupnost XBMC pro tuto platformu opravdu užitečná. Zatím jsme XBMC pro Android ve verzi 12 nenašli na Google Play. Nicméně stačí pohledat internet a můžete si je nainstalovat přímo z instalačního APK souboru.

 

Vyzkoušeli jsme XBMC na tabletu

XBMC 12 zvané Frodo předpokládá verzi systému Android 4 a vyšší, nicméně může údajně běžet i na verzi 2.3. Pokud jde o hardware, tak zmiňována je platforma nVidia Tegra 3 a vyšší či podobně výkonný hardware. Opět ale platí, že vývojáři zde spíše nadsadili a provozovat tuto nadstavbu můžeme i na slabším hardwaru.

 

 

XBMC pro Android ještě čeká dlouhá cesta. Ale budoucnost má dost možná velmi světlou

 

Ostatně XBMC jsme zkoušeli i na mini počítači Raspberry Pi, který je na tom s výkonem dost bledě. A přesto tam XBMC fungovalo. Pohodlné to ale příliš nebylo. Na druhou stranu, Raspeberry Pi má opravdu slabou hardwarovou výbavu a trumfne jej dnes kdejaký mobilní telefon. XBMC 12 navíc aktuálně přichází s verzí optimalizovanou přímo pro Raspberry.

Ale zpět k XBMC pro Android. Nainstalovali jsme zhruba 50 MB aplikaci na tablet Ainol Venus, který má 1 GB RAM a 4jádrový procesor. XBMC na něm běhalo velmi dobře. Rozhraní jako takové je svižné, ale u některých formátů ještě nefunguje hardwarová akcelerace přehrávání, což se projeví u HD videí. Ale sami tvůrci o této verzi tvrdí, že je první a že před sebou mají ještě hodně práce…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Nepřehlédněte

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek