Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Xtreamer eTrayz: levné dvoudiskové úložiště nabité funkcemi

17. 01. 2010

Jak už jsme zde psali, síťové diskové úložiště je nejelegantnější cestou ke skladování multimediálního obsahu. Xtreamer po povedeném přehrávači přichází právě s NAS zařízením, které ohromuje cenou a množstvím funkcí. A jak se s ním pracuje v reálu?

 

Co je to síťové úložiště NAS a k čemu je dobré? Čtěte v samostatném článku!

V povedené drobné hliníkové krabičce najdeme procesor OXE810DSE na frekvenci 367 MHz, 128 MB RAM a 4 MB FLASH. Množství flash paměti napoví, že je na ní jen zavaděč systému. Samotný operační systém se instaluje dodatečně na vložený pevný disk. Pro 3,5“ SATA pevné disky jsou zde dvě šachty.

Na zadní straně najdeme gigabitovou LAN zásuvku, USB 1.1 port pro sdílení tiskárny a USB 2.0 port pro dodatečnou bezdrátovou kartu nebo pro externí úložiště (flash disk nebo externí USB HDD). Milovníky ticha zde nepotěší přítomný ventilátor. Ten je ovšem sám o sobě tichý, ale bohužel proud vzduchu, který vytváří, již nějaký ten hukot vydává. Systém řídí ventilátor inteligentně, tzn. reguluje jej podle teploty. Subjektivně by ale mohl být klidně spouštěn méně často, než se děje (rozhodně se nehodí do ložnice). V ovládacím rozhraní není regulace ventilátoru zatím nijak nastavitelná, ale linuxoví nadšenci si našli způsob, jak jej řídit přímo přes editaci systémových proměnných. Nakonec je zde i spínač pro zapnutí a vypnutí, přičemž při vypnutí není ihned přístroj odpojen od proudu, ale nejprve dojde k uspání zařízení a disků.

 

Co umí?

Kromě ukládání, zabezpečení a poskytování dat po síti nabízí eTrayz spoustu dalších funkcí. Vyzdvihněme nejdůležitější. Po síti může sdílet vaši USB tiskárnu (pokud ji rozezná) na více počítačů. Může za vás stahovat torrenty nebo data z Rapidsharu a jiných služeb. Kromě poskytování vašich dat v lokální síti umožňuje i vytvoření vaší vlastní veřejné obdoby Rapidsharu – tzn. umí sdílet a řídit přístup k datům na svých discích v prostředí internetu tak, že se na něj dostanou například vaši přátelé a můžete si zde s nimi vyměňovat data. Pro profesionály zde potom je funkce webserveru, mailserveru a mnohé další. Kompletní přehled funkcí najdete zde.

eTrayz toho umí opravdu mnoho, ale je to vykoupeno vyššími nároky na obsluhu. Nastavení totiž není žádná legrace a běžný nepočítačově zdatný jedinec si sám rozhodně neporadí.

 

Rozcházíme eTrayz v základu

My se omezíme na základní použití eTrayz. Půjdeme postupně:

Přední plastová část není tvořena dvířky, ale je vysouvací. Po vysunutí krytu tedy vložíme jeden nebo dva pevné disky. Disky nedoléhají k hliníkovému tělu přesně a trochu plavou, což je škoda. Krytá strana disku mohla takto přenášet teplo ven ze skříně. Na konci startovacího procesu uslyšíme nechutné pípnutí (nadšenci již přišli na způsob, jak jej eliminovat nastavením hluboko v systému). Uvítají nás též extrémně svítivé stavové diody.

K TÉMATU  Windows 7: první zkušenosti s Media Center

Nový eTrayz si musíte oživit ze svého počítače

 

Dále si musíme stáhnout z internetu instalační balík pro oživení eTrayz. Na svém počítači balík spustíte a průvodce vás provede snadnou instalací systému na eTrayz. Ten samozřejmě musí být připojen na síti. Průvodce vás ale nijak nevaruje, že disk/y vložené v eTrayz budou zformátovány! Je celkem škoda, že systém nelze instalovat například na USB flash disk a tím pádem by eTrayz nebyl závislý na datech uložených na vloženém pevném disku.

Po instalaci již lze zadat IP adresu eTrayz do vašeho prohlížeče a začít nastavovat a spravovat své nové zařízení, svůj nový „servřík“. Ovládací rozhraní je přehledně zpracované, i když přehršel červené trochu tahá oči.

 

V průvodci můžete také nastavit režim RAID, v jakém budou disky fungovat

Jak s disky?

Pro základní nastavení postačí nakonfigurovat režim pevných disků (pokud máte dva) – k dispozici jsou RAID 1 a 0. RAID 1 zrcadlí data z jednoho disku na druhý, čímž zajišťuje jejich vyšší odolnost vůči poruše. RAID 0 využije kapacitu obou disku, ale roste riziko ztráty dat, protože jsou data rozložena na oba disky na přeskáčku. Získáme ale současně vyšší rychlost (která ale nemá u tohoto NASu moc význam). U obou zmiňovaných RAIDů je vhodné mít oba disky stejné velikosti. eTRayz nabízí ještě Linear RAID, což je spojení kapacit dvou disků a měl by umožňovat následné přidání druhého disku. Přestože se u Linear RAID zaplňují disky postupně, druhý až po zaplnění prvního, dojde při poruše jednoho z disků k znepřístupnění dat. Dále je tu možnost přidat druhý pevný disk jako externí zařízení – tím pádem bude nezávislý na prvním disku, ale ne všechny aplikace jej budou moci využívat stejně, jako disk v RAIDu (např. na něj nepůjde stahovat torrent atp.).

Po nastavení disku je vhodné si ještě nastavit dobu, za jakou se disky uspí. Časté startování disku není dobré pro jeho životnost, volte tedy časový interval podle toho, jak intenzivně budete zařízení používat. Kolik uspáváním ušetříte, můžete vidět na následujícím grafu.

Spotřeba s jedním diskem 500 GB WD Green Power

eTrayz umožňuje mnoho způsobů přístupu k datům – SMB, NFS, FTP, CIFS aj. včetně nastavení oprávnění přístupu. To necháme profesionálům. Běžnému uživateli postačí jít v nastavení na Public složku a zde si ve webovém rozhraní vytvořit požadované podsložky. Následně již lze na síťový disk libovolně nahrávat data a sdílet je napříč svou vlastní sítí.

K TÉMATU  Srovnávací test „kapesních” reproduktorů – čtyři do mariáše

 

Žádný rychlík, ale na většině sítí to nepoznáte

A jak rychlý eTrayz vlastně je? Vzhledem k nízké ceně nemůžeme čekat zázraky. Ale nejde rozhodně ani o žádný propadák. Většina lidí má doma 100 Mbitovou síť. Ta je sama o sobě omezujícím faktorem, protože umožňuje přenášet data zhruba rychlostmi maximálně 10 MB/s, většinou méně. A tyto rychlosti eTrayz dokáže obsloužit. Zápis i čtení se zde pohybují reálně okolo 9 MB/s. A pokud má někdo modernější 1000 Mbitovou (Gigabitovou) síť? Tam již pro změnu lehce narazí na přenosový strop samotný eTrayz. Rychlosti jsou okolo 12-13 MB/s pro čtení i zápis. Testování probíhalo u z poloviny plného disku a při kopírování několika 350MB souborů. eTraz jsme prověřili i testovacím nástrojem Crystal Disk Mark, jehož výsledky jsou v grafu.

 

Rychlosti sekvenčního čtení a zápisu, náhodného čtení a zápisu 512 KB a 4 KB. Testováno na gigabitové síti

 

Za málo peněz, moc muziky. Ale spíše pro profíky

V základu získáme slušně zpracovaný a dostatečně rychlý NAS za nejlepší cenu na trhu (v době vydání 2 900 korun). Právě to může nalákat i úplně běžné uživatele nebo „datové novice“. Ti ale mohou narazit na složitější nastavování a chybějící podrobný manuál (a už vůbec ne v češtině).

 

Úvodní obrazovka (vlevo) a nastavení při přidání disku (vpravo)

Naopak počítačový harcovník, který chce šetřit, získá u eTrayz obrovské množství funkcí, které se mu mohou hodit. A navíc si upraví mnohé parametry, ke kterým se neznalý uživatel vůbec nedostane. Není problém ani v tom, doinstalovat si nebo nahradit některé aplikace na tomto malém serveru.

 

Správa složek (vlevo) a vyhledávání torrentů (vpravo)

Jak je ale u Xtreameru zvykem, nové produkty trpí nedodělky a tak se můžeme těšit s dalšími firmwary na opravy a přibývající funkce, o které si uživatelé říkají na oficiálním diskusním fóru. Mnozí by například čekali, že když má Xtreamer multimediální síťový přehrávač, bude spolupráce s eTrayz příkladná. Jenže když eTrayz vyšel, v Xtreameru se objevila jeho přímá podpora… Která ovšem nefungovala. A tak se zase opravovalo…

Celkově ale hodnotíme eTrayz spíše pozitivně. A to především díky jeho ceně, která drtí konkurenci navíc při příjemné hromadě funkcí, kterou přístroj nabízí. 

 

Umax Xtreamer eTrayz lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Plusy Mínusy
+ nejlevnější na trhu – hlučnější chlazení
+ slušné dílenské zpracování (až na řešení airflow) – vyšší spotřeba ve stand-by
+ nabito funkcemi – oslnivé diody
+ přehledné ovládací rozhraní  
+ dostatečná rychlost pro 100Mbps síť  
+ podpora komunity, možnosti vlastní konfigurace OS  

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek