Čtvrtek , 08. 06. 2023

Medard

Zajímavé zbytečnosti z letošního CESu

20. 01. 2014

20. 01. 2014

Pavilóny tradiční exhibice technických inovací CES každý rok plní řada více či méně užitečných, někdy až bizarních, elektronických hraček. Dnes naposledy se přeci jen k několika dalším vrátíme.

 

Automatický umývač oken Winbot

Ecovacs Winbot 7 zaujal způsobem fungování bez nutnosti spoluúčasti člověka při čištění oken. K tomu, aby překonal gravitaci a nespadl na zem, využívá vakuové sací kroužky a elektronická čidla, přičemž jeho polštářky z mikrovlákna při tom sklo čistí. Vše automaticky, po té co si změří a vypočítá velikost okna, za „lidových“ 299 $ až 400 $ (asi 6 050 Kč až 8 090 Kč) dle příslušenství.

 

Budeme si tisknout 3D sladkosti?

Společnost 3D systems chce svět ohromit sérií 3D tiskáren ChefJet a sloganem: „Ony tisknou sladkosti.“ Jde o certifikovaná zařízení pro nasazení v kuchyni a schopností pracovat s rozličnými příchutěmi: čokoládou, vanilkou, mátou, kyselým jablkem, třešní a vodním melounem. K dispozici budou dva typy: černobílá, schopná tisknout do rozměrů 20,3 × 20,3 × 15,2 cm, či dokonce barevná barevná, tisknoucí větší produkty v prostoru velkém 25,4 × 35,6 × 20,3 cm. Na trhu se první komerční produkty objeví v půli roku 2014 za ceny okolo 5 000 $ (asi 101 090 Kč) za černobílou a 10 000 $ (asi 202 180 Kč) za barevnou tiskárnu. Na obrázcích si můžete prohlédnout vytištěný „kostkový“ cukr do kávy či čaje.

 

TIP: Funkční pistole vytištěná z kovu ve 3D je na světě

 

Chytré žárovky

Stejně jak jsou dnes chytré telefony, musí na inteligenci přidávat i další výrobky. Žárovky Tabu Lumen a Lumen Mini tak umí skrz „modrý zub“ komunikovat s vaším telefonem a měnit tak intenzitu osvětlení či barvu světla. Cena 69,99 $ (asi 1 420 Kč), 30 $ (asi 610 Kč) za model Mini.

O další krok dále jde AwoX StriimLight, která má kromě Bluetooth i Wi-Fi a umí dokonce pro spojení s bezdrátovými reproduktory produkovat tóny (předpokládejme harmonické a libozvučné) a tím spolu s vlastním osvětlením ovlivňovat atmosféru v místnosti. Cena 79,99 € (asi 2 200 Kč).

 

Chytrý zubní kartáček

Kolibree představila zase elektrický zubní kartáček s Bluetooth a aplikací pro smartphone, která zaznamená údaje o zvycích majitele při vykonávání této hygienické činnosti (kolik času se věnuje každému zubu, celkový čas čistění a hodnocení, jak dobře to člověk dělal – jak se mu podařilo dosáhnout na každý zub) a navrhne, jak to příště udělat lépe. Plánované ceny se pohybují od 100 $ do 200 $ (asi 2 020 Kč až 4 040 Kč). Dříve než koncem roku 2014 se kartáčku ale nedočkáme.

 

TIP na další novinky z CESu: Projekt Christine nese jméno jako ze science fiction či 4K notebooky přicházejí

 

Herní ovladač pro váš iPhone

Operační systém iOS 7 podporuje i herní ovládače a existuje jich celá řada. Pouze Bluetooth ovladač RP One od společnosti Signal se nabízí v plné velikosti a připomíná ovladač XBoxu 360, což slibuje opravdu plnohodnotné herní zážitky při slibované výdrži baterií okolo 10 hodin. Ani tato doslova hračka však za 99 $ (asi 2 000 Kč) nebude vyloženě levná až opět v půli letošního roku dorazí na pulty obchodů či webovky e-shopů.

 

 

Zdroje: NotebookReview, Ecovacs, 3D Systems, Lumen, MacRumors

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek