Pátek , 22. 11. 2024

Albert

16 GB RAM už moderním hráčům nestačí

13. 09. 2024

13. 09. 2024

16GB je již dlouho „normou“ pro herní PC. Koneckonců, hry ve skutečnosti netěží z větší paměti RAM nad rámec toho, co potřebují k hladkému běhu, takže hráči mají tendenci utrácet peníze za jiné komponenty, jako je GPU, CPU nebo chlazení. Nicméně 16GB RAM už zkrátka nestačí a zde je důvod.

Některé hry mohou používat více než 16 GB RAM

Podívejte se na jakoukoli triple-A hru vydanou v posledních několika letech a všimnete si, že doporučená systémová RAM je stále uvedena jako 16 GB. Dokonce i ty technicky nejnáročnější hry jako Microsoft Flight Simulator, Cyberpunk 2077 a Hogwarts Legacy uvádějí pouze 16 GB RAM jako doporučenou specifikaci. Mnoho náročných her však také uvádí 16 GB jako minimální množství potřebné paměti RAM, protože CPU a GPU pohánějí mnohem více výkonu, což ovlivňuje vaše FPS. Nedostatek paměti RAM je spíše podobný nedostatku úložiště než nedostatečnému výpočetnímu výkonu. Pokud máte méně než minimální RAM, kterou hra vyžaduje, hra se může zadrhávat natolik, že se nedá hrát, spadne nebo se dokonce vůbec nespustí.

Vývojáři uvádějí 16 GB RAM jako požadavek, aby hra dosáhla plynulého výkonu, i když jejich hra může ve skutečnosti využívat více než 16 GB RAM. Hry s otevřeným světem zaberou tolik paměti RAM, kolik na ně můžete hodit, aby se usnadnilo rychlejší načítání a zážitek bez zadrhávání. RAM je místo, kde jsou uložena všechna důležitá herní data, jako jsou aktiva (např. modely postav a všechny předměty kolem vás), pokyny, AI kód pro NPC, funkce externí hry atd.

Pokud vašemu počítači dojde RAM, hra musí stáhnout něco, co bylo dříve načteno, aby se uvolnilo místo pro nové prostředky, což má za následek delší obrazovky načítání. Nacházíme se v éře, kdy se hry snaží eliminovat načítací obrazovky, takže místo delších obrazovek načítání dochází k zadrhávání. Nedostatek paměti RAM se projevuje v podobě zamrzání, když vstoupíte do nové oblasti nebo místnosti, zabijete nepřítele, narazíte na souboj s bossem nebo spustíte speciální útok.

K TÉMATU  Další hráč mezi vysokokapacitními optickými médii

Například Returnal je notoricky známý pro své velké využití RAM, protože je to jedna z mála her, která ve svých oficiálních požadavcích doporučuje 32 GB RAM, i když pro 4K při 60 FPS. Další hrou, která doporučuje více než 16 GB, je Cyberpunk 2077. Hogwarts Legacy také doporučuje 32 GB pro ultra nastavení a je to jedna z her, kde je nedostatek paměti RAM obzvláště patrný.

Pokud těmto hrám náročným na zdroje poskytnete více než 16 GB paměti RAM, získáte mnohem plynulejší hraní. Pokud máte počítač, který je dostatečně výkonný pro provozování ray-tracingu, měli byste mít alespoň 32 GB RAM, abyste zajistili, že váš CPU a GPU budou mít přístup ke všem datům, která potřebují pro optimální výkon. Je také třeba říci něco o budoucnosti, protože nadcházející hry budou muset využívat více zdrojů.

Více prostoru pro aplikace na pozadí

Programy běžící na pozadí mohou vašim hrám odebrat drahocennou paměť RAM. Webové prohlížeče, jako je Chrome, jsou nejhoršími pachateli, protože s několika otevřenými kartami lze snadno použít přes gigabajt paměti RAM. Když do mixu přidáte vlastní procesy Windows, Discord, herně orientované aplikace jako Overwolf a software pro vaše luxusní herní periferie, zbývající dostupná RAM pro vaše hry rychle ubude. Nebylo by snazší místo toho, abyste si museli vybírat, které aplikace chcete spouštět na pozadí, pořídit si pár dalších kusů paměti RAM? Aplikace na pozadí nebudou mít znatelný vliv na vaše FPS, pokud máte dostatek paměti RAM a CPU se šesti nebo více jádry.

Pokud na svém PC děláte něco jiného než hraní her, jistě oceníte extra RAM, protože umožňuje plynulý multitasking. Zejména streamery by měly mít systém s více než 16 GB RAM, protože streamovací software v kombinaci s aplikacemi na pozadí může tuto částku spotřebovat.

K TÉMATU  Evolve DT-1201: necitlivě jednoduchý set-top-box

RAM je každopádně levná

Reálně je jediným důvodem, proč by někdo nedostal více než 16 GB RAM, omezení rozpočtu. Pokud stavíte základní počítač nebo jen nehrajete náročné hry typu triple-A, 16 GB je pravděpodobně stále v pořádku. Pokud však plánujete hrát nové a připravované tituly, měli byste si vybrat alespoň 20 GB–24 GB RAM. Za předpokladu, že máte v systému volný slot RAM, je velmi snadné nainstalovat novou paměť RAM. Ještě lépe, získejte 32 GB ve formě čtyř 8GB nebo dvou 16GB, abyste maximalizovali své výhody z dvoukanálového režimu .

Dobrou zprávou je, že RAM je nyní velmi levná. DDR4 RAM je ještě levnější a je to skvělý způsob, jak upgradovat stárnoucí PC nebo pro rozpočtově orientovanou sestavu, na které běží hardware předchozí generace. Při nákupu paměti RAM nezapomeňte na rychlost a načasování paměti RAM. Pomalá RAM může mít na plynulost hry podobný vliv jako naprostý nedostatek RAM. Pokuste se najít zdravou rovnováhu mezi cenou a rychlostí RAM.

I když hry stále uvádějí 16 GB jako doporučené množství RAM, myslím, že je načase, abychom toto číslo překonali. Soupravy s 32 GB RAM jsou nyní levnější než kdy dříve, takže upgrade vám poskytne nejen plynulejší hraní, ale také určitou odolnost pro budoucí hry.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí.
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek