Středa , 25. 12. 2024

Boží hod - 1. svátek vánoční

5 věcí, které můžete dělat se starou televizí

12. 05. 2024

12. 05. 2024

Stále se najde mnoho lidí, kteří mají ve sklepě starou LCD nebo dokonce i CRT televizi. Možná proto, že jste se neodhodlali ji ještě vyhodit nebo proto, že na ni máte hezké vzpomínky. Byla by škoda, aby se na ni jen prášilo. Zde je pět skvělých nápadů, co dělat se starou televizí.

Postavte si retro herní stanici

Věděl jsi, že tohle přijde. Staré CRT televizory a retro konzole, jako jsou Nintendo N64, NES a Sega Genesis, se k sobě hodí. CRT jsou ideální pro hraní retro her, jako je původní Super Mario Bros a Sonic the Hedgehog. S televizorem CRT získáte lepší a autentičtější zážitek, než jaký byste kdy mohli získat s moderním emulátorem a ultra ostrým displejem. Není to jen nostalgie, existuje technický důvod, proč jsou CRT pro staré konzole lepší.

Prvním faktorem je rozlišení. Na moderních LCD nebo OLED displejích je fyzická mřížka pixelů s pevným rozlišením. Toto je takzvané nativní rozlišení obrazovky. Obraz z konzole musí být zmenšen a roztažen, aby se vešel na dnešní obrazovky s vysokým rozlišením. Obrazovky CRT nemají nativní rozlišení a mohou na obrazovce vykreslit mřížku pixelů s libovolným rozlišením až do limitu rozlišení daného displeje. To je důvod, proč hry vypadají dobře v jakémkoli rozlišení na CRT. Okraje prvků na obrazovce do sebe jemně splývají. Většina CRT televizorů má navíc vynikající doby odezvy s nízkým rozmazáním pohybu, vysokým kontrastním poměrem a dokonce i relativně vysokou obnovovací frekvencí mezi 75–200 Hz. Pokud nemáte starou CRT, ale místo toho máte starou LCD nebo plazmovou televizi, můžete ji stále používat pro retro hraní, tedy za předpokladu, že PlayStation 2 a 3 považujete za dostatečně retro.

Připojte ji k počítači

Pokračujeme tam, kde jsme skončili, prakticky jakýkoli televizor s plochou obrazovkou bude vítaným doplňkem nastavení vašeho počítače. I když máte dva nebo tři monitory, vždy můžete použít více obrazovek. Televizor nainstalovaný na stěně nad primárním monitorem je ideálním místem pro zobrazování videí a televizních pořadů, zatímco děláte něco jiného. Pokud nejste fanouškem multitaskingu, můžete jej stále používat k zobrazování pasivních informací, jako je zvolený hudební přehrávač, Discord, sledování výkonu hardwaru, psaní poznámek atd. Nejlepší na tom je, že připojení televizoru k počítači je jednoduché. Je to stejně jednoduché jako připojení kabelu HDMI ke grafické kartě a televizoru. Pokud váš televizor používá konektory RCA, můžete si pořídit levný převodník RCA na HDMI, abyste jej mohli spustit a získat další displej.

K TÉMATU  Unboxing video herních sluchátek Genesis Argon 600

Použijte ji pro dekoraci

Jakýkoli druh displeje lze dobře využít jako dekorativní kus, pokud máte dostatek místa. Můžete spustit aplikaci nebo video pro virtuální atmosféru, jako je zasněžené okno nebo virtuální krb. Možnosti jsou nekonečné. Oblíbený nápad je přeměnit ji na digitální foto nebo umělecký rám. Všechny nás unavuje dívat se na stejnou starou fotku nebo umělecká díla na zdi, TV usnadňuje změnu fotografie na displeji. Můžete dokonce vytvořit galerii svých oblíbených rodinných a domácích fotografií a nechat je střídat.Způsob, jakým to uděláte, závisí na tom, jaký typ vstupu váš televizor přijímá. Televizory s HDMI mohou spolupracovat s řadou levných TV boxů a streamovacích zařízení. Pokud je to stará televize nebo jste kutil, můžete použít Arduino nebo Raspberry Pi. Pokud máte jeden z těch menších CRT televizorů, můžete ho proměnit ve staré digitální hodiny.

Nechte ji na terase

Je skvělý nápad dát ven televizi, když je pěkné počasí. Je to skvělý způsob, jak si užít pěkné počasí a také sledovat svůj oblíbený sport nebo televizní pořad s přáteli a rodinou. Starou televizi, o kterou se nestaráte, můžete nechat jako trvalé zařízení na vaší terase. Pokud můžete, pokuste se ji chránit před přímým slunečním zářením a deštěm instalací pod zastřešenou plochu. Určitě byste si také měli pořídit venkovní kryt pro větší ochranu, když televizor nepoužíváte. Mějte na paměti, že žádný televizor není venku 100% bezpečný, a to ani s nasazeným krytem, protože pár kapek vlhkosti zachycených v televizoru by mohlo stačit k jeho zabití. Pokud vám tedy záleží na tom, zda televizor i jen trochu žije, vezměte ho dovnitř, až se počasí pokazí.

Přeměňte rozbitou CRT televizi na skříň

Pokud váš starý CRT televizor nefunguje, pravděpodobně nestojí za čas a úsilí, které je potřeba na opravu. Místo toho přeměňte krásný retro kryt na vitrínu. Oblíbeným projektem je přeměna starého televizoru na skříň na alkohol, jak ukazuje následující video.

K TÉMATU  Recenze Thinksound MS01 – Špunty s luxusním dřevěným zvukem

Pokud jste sběratel, můžete vystavit své oblíbené kousky čehokoli, co sbíráte. Stará televize vypadá mnohem lépe a zajímavěji než jednoduchá dřevěná skříň.

S televizorem můžete dělat tolik věcí, bez ohledu na to, jak je starý. Namísto toho, abyste ho nechali hnít ve sklepě, využijte ho tak, že z něj uděláte dekorativní kus. Pokud se jedná o nový televizor, který jste vyměnili pouze za účelem upgradu na vyšší rozlišení nebo OLED TV, můžete jej vždy použít někde jinde ve vaší domácnosti, například na terase, na zahradě nebo v garáži.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek