Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

29. 12. 2007

Výběr zdroje pro „obývákový počítač“ neboli HTPC je největším oříškem v celé jeho stavbě. Protože jako HTPC volíme maximálně úsporné a tiché sestavy, jsou nám běžné 300 a více wattové PC zdroje celkem k ničemu. Škoda, že výrobci zaspávají dobu. Ale něco se přece jen najde, třeba PicoPSU, který umí využít notebookovou nabíječku.

Na dnešní moderní HTPC by nám stačil 100-150W zdroj, ale takový běžně nekoupíte. Zbývá tedy zvolit nějaký 300W klasický PC zdroj s tichým 12cm ventilátorem (800-1500 korun). Podstatně dražší volbou (2500 korun a více) je koupě pasivně chlazeného PC zdroje. Možná jste stejně jako já se zaujetím hleděli na externí zdroje notebooků a dalších zařízení, které žádné ventilátory nemají. Proč nic podobného není na PC?! Škoda mluvit… Jedna možnost naštěstí přece jenom existuje. PicoPSU 120W DC-DC Power Converter. Tento miniaturní „převaděč“ dokáže proměnit notebookový nebo jiný zdroj na takový, který použijete s úsporným počítačem nebo HTPC.

Celé zařízení je opravdu miniaturní. Ještě aby nebylo, když spoléhá na externí zdroj. Samotné PicoPSU stojí 39 USD (asi 500 korun). K tomu lze zvolit nový výkonější (120W) notebookový adaptér v ceně okolo 1000 korun, nějaký bazarový starší adaptér, nebo jiný zdroj stejnosměrného proudu. Trochu komplikované, ale možné. Alespoň do doby, než výrobci přijdou s hotovým produktem splňujícím naše požadavky… Za zmínku určitě stojí i další podobné produkty z nabídky Logic Suply. 

PicoPSU jsme testovali při stavbě HTPC pro odvážné. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek