Středa , 04. 12. 2024

Barbora

Proč byste měli z počítače odstraňovat staré programy?

01. 12. 2024

01. 12. 2024

Je váš počítač skladištěm programů? Představíme si vše, co potřebujete vědět o zastaralých programech a o tom, jak se jich zbavit. Nejenže se dočkáte rychlejšího a plynulejšího systému, ale také lepšího zabezpečení.

Proč je nějaký software zastaralý?

Často přehlížíme digitální nepořádek, který se v našich systémech hromadí, včetně zastaralých aplikací a zapomenutých nástrojů. Jedním typem nepořádku, který si zaslouží zvláštní pozornost, jsou zastaralé programy – ty, které dosáhly konce své životnosti a již nemusí dostávat podporu od vývojářů. I když může program stále fungovat, jeho použití se nedoporučuje ve prospěch novějších verzí nebo alternativních řešení.

Možná si vzpomenete na aplikace jako Adobe Flash Player nebo starší verze Javy, které byly ve své době nezbytností pro každodenního uživatele internetu. S vývojem technologií se však vyvíjí i software a některé programy prostě nedokážou držet krok se současnými standardy. Nakonec ztratí podporu a přestanou dostávat aktualizace a stanou se „zastaralými“.

Existují různé další důvody, proč se software může stát zastaralým. Dalším důvodem jsou náklady. Software má stálé mzdové náklady, každou funkci musí udržovat, aktualizovat a monitorovat lidé. Jak se kódová základna komplikuje, ovlivňuje se také riziko chyb, kompatibilita a výkon. Každá jednotlivá změna rostoucích funkcí se stává obtížnější a potřebujete více lidí, aby to udělali.

Proč zastaralé programy přicházejí s bezpečnostními riziky

Software, který již nedostává aktualizace (nebo bezpečnostní záplaty), je vystaven riziku, že nechá vaše přední dveře otevřené – v podstatě jste dali hackerům snadné pozvání. Vzhledem k tomu, že se zastaralé programy obvykle neaktualizují, postrádají bezpečnostní záplaty potřebné k opravě zranitelností, které nové bezpečnostní hrozby zneužívají. Mohou se stát zlatým dolem pro hackery, protože jakékoli známé exploity zůstávají neřešené a váš počítač je odhalen.

K TÉMATU  Recenze Xiaomi Mi Action Camera 4K – učarovala Mi

Kromě bezpečnostních problémů se starý software může stát nekompatibilním s moderními programy, což vede k nesčetným chybám a dokonce pomalému počítači se špatným výkonem.

Jak identifikovat a odstranit zastaralý software

Chcete-li identifikovat a odstranit zastaralý software, můžete ručně prohledat všechny nainstalované programy a online vyhledat každý, abyste zjistili, zda je zastaralý nebo nepodporovaný.

Pokud je to příliš mnoho práce nebo dáváte přednost automatizovanější metodě, můžete použít nástroj třetí strany, jako je Patch My PC, který dokáže prohledat váš počítač a poskytnout seznam programů, které jsou buď zastaralé, nebo nepodporované.

Zastaralé programy často zobrazují varovné znaky – nepodaří se jim aktualizovat, nelze je nainstalovat na novější systémy nebo se zdají být velmi závadné. Některé mohou obsahovat varovný signál, který vás informuje, že software je nyní zastaralý nebo již není podporován. Rychlé online vyhledání nejnovější verze programu také potvrdí, zda je stále podporován jeho vývojáři. Jakmile přesně určíte zastaralé programy, je čas je bezpečně odstranit.

Před odebráním jakéhokoli softwaru se ujistěte, že jsou zálohována všechna data související se zastaralým softwarem. Ať už se jedná o soubory projektu, nastavení nebo stará pracovní data, je lepší být v bezpečí, než litovat.

Chcete-li to provést ručně, klikněte na nabídku Start systému Windows (nebo stiskněte klávesovou zkratku Windows+i), vyhledejte položku Aplikace a přejděte na „Nainstalované aplikace“. Zde uvidíte seznam softwaru nainstalovaného ve vašem počítači. Nainstalované programy můžete dokonce seřadit podle „Datumu instalace“, které lze použít k zobrazení staršího softwaru.

Můžete kliknout na nabídku se třemi tečkami vedle softwaru, který chcete odinstalovat, a poté kliknutím na „Odinstalovat“ jej odebrat.

Zajištění, že je váš počítač se systémem Windows uklizený a zbavený zastaralého a zastaralého softwaru, má významný rozdíl – nejen v rychlosti vašeho počítače, ale také v celkovém zabezpečení. Stojí za to věnovat nějaký čas posouzení, jaký software nyní může způsobit více škody než užitku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?
Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek