Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Acer Aspire L5100: HTPC bez práce

25. 03. 2008

Stavbou vlastního HTPC můžete ušetřit, ale nejde o úplně jednoduchou věc. Hotové HTPC je sice mírně dražší, ale máte jistotu, že je vyladěné, kryté zárukou a servisem. Acer nabízí pěknou sestavu na platformě AMD za přijatelnou cenu.

Acer Aspire L5100 je vzhledově povedený drobek, který má spoustu u HTPC tolik potřebných vstupů a výstupů. Samozřejmě nechybí ani ergonomické dálkové ovládání. Dodaná klávesnice a myš jsou bohužel jen kabelové.

Po hardwarové stránce jde o procesor AMD Athlon 64 X2 4000+ (2,1 GHz), 2x 1 GB DDR 2 RAM (SO-DIMM), čipovou sadu AMD 690G s grafickou kartou ATI X1250, 320GB pevným diskem, optickou mechanikou Pioneer K06RS a hybridní TV kartou Yuan MPC788i. Systém tvoří Windows Vista Home Premium. Za uvedenou sestavu zaplatíte zhruba 14 000 Kč s daní.

Klady jsou jistě pěkný a účelný design, slušné dálkové ovládání, dostatek vstupů a výstupů a také dobrá cena. I využití externího (tedy pasivního) zdroje je u HTPC více než žádoucí (v tomto případě jde o 135W zdroj). 320 GB úložného prostoru je na HTPC trochu málo, výrobce by měl nabízet výběr z více velikostí, což se zatím neděje.

Integrovaná grafika a procesor bez potíží zvládnou i HD video do rozlišení 720p. U vyšších rozlišení to už zaručeno nebude – grafika X1250 akceleruje jen některé formáty HD videa v některých přehrávačích a tím pádem spadá přehrávání videa na procesor. A ten je na 1080p slabý. Samozřejmě záleží na konkrétním videu, jeho kompresi a datovém toku. Vzhledem k malé velikosti skříně, jsou obsaženy dva menší ventilátory – sestava je však úsporná a příliš se nezahřívá. Bez zátěže jde o tiché HTPC, v zátěži je již uslyšíte. Kutilové si ale jistě poradí…

Chcete vědět více o HTPC? Podívejte se do naší speciální sekce!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Znáte cloudové úložiště? To je to magické místo, kde mizí vaše data, aby se znovu objevila kdekoli na světě, kdykoli si vzpomenete. Ale jak bezpečné toto místo je? A může váš cloudový účet někdo vykrást, nebo jsou vaše data chráněná lépe než Fort Knox? A co vlastně znamená end-to-end a zero-knowledge šifrování nebo dvoufaktorová autentizace? Připravte se na informativní jízdu světem cloudové bezpečnosti, kde zjistíte, zda jsou vaše online data skutečně v bezpečí.   

Nepřehlédněte

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek