Neděle , 20. 04. 2025

Marcela

AI generátory obrázků: Jak fungují a co dokážou?

21. 01. 2025

21. 01. 2025

Obrázky generované umělou inteligencí jsou nyní všude a ty nejlepší z nich vypadají tak dobře, že byste nikdy nepoznali, že je vytvořil stroj a ne člověk. Ale jak je to možné? Odpověď na to, jak funguje generování obrazu AI, je jednoduchá a zároveň velmi komplikovaná.

Je to všechno o difúzi

Jádrem obrázků generovaných umělou inteligencí je koncept „difúze“. Toto je základní proces, který dnes používají všechny typy generativní umělé inteligence, které vytvářejí obrázky, a probíhá asi takto:

  1. Proces šíření začíná datovým souborem existujících obrázků. K těmto obrázkům se postupně přidává šum nebo náhodné zkreslení, až se stanou téměř nerozpoznatelné.
  2. Model AI se naučí tento proces zvrátit tím, že krok za krokem odstraní šum. To zahrnuje trénování modelu, aby předpověděl, jak obraz vypadal před přidáním šumu.
  3. Jakmile je model natrénován, může začít s čistým šumem a použít to, co se naučil, k vytvoření zcela nových, realistických obrázků obrácením procesu šumu.
  4. Generativní generátory obrázků AI používají speciální typ neuronové sítě k učení z těchto dat, a když proces obrátíte, počínaje difúzním šumem a opakováním, dokud se obrázek neshoduje s textovou výzvou, v podstatě provozujete neuronovou síť obráceně.

Každý den je pro generátory obrázků AI školicí

Díky výše uvedenému procesu to vypadá jednoduše, ale modely generování obrázků AI se neustále zdokonalují a vylepšují a využívají co nejvíce dat. Když například budete hlasovat pro to, které obrázky se vám nejvíce líbí na webech, jako je Midjourney, poskytujete data, která mohou pomoci zdokonalit model. Rané generátory obrázků AI byly dost hrozné. Během několika málo let jsme přešli od paliva pro noční můry k „je to skutečná fotka? “, to vše díky neustálému zdokonalování a tréninku modelu a také ladění základních neuronových sítí, které to umožňují.

K TÉMATU  Samsung aktualizuje firmware MP3 přehrávačů

Přeměna výzev na obrázky

Když jako uživatelé vytváříte obrázky pomocí AI, ve skutečnosti poskytujete jako vstup textovou výzvu. Chcete-li získat požadované výsledky, vyžaduje to značné množství experimentů s výzvami a někdy narazíte na sadu slov nebo frází, které skutečně vytvářejí něco nového a zajímavého.

Parametry, generativní výplň a další elegantní triky

Samozřejmě, vědět, jak pobízet správným způsobem, a mít několik specializovaných příkazů pod sebou, může skvělé výsledky z nejmodernějších modelů ještě zlepšit. Vyladění možností a využití postgeneračních nástrojů, které moderní modely nabízejí, jsou klíčem k vytvoření dokonalých obrázků AI.

Panel možností webového obrázku Midjourney

Generativní výplň je jedním z nejužitečnějších aspektů této technologie AI. To vám umožní vymazat část obrázku a poté použít AI k vyplnění něčeho nového na základě výzvy nebo jednoduše kontextu obrázku.

Generativní umělá inteligence nyní pokročila do bodu, kdy dokáže vytvářet video, a modely se stávají mnohem lepšími v produkci přesně toho, co požadujeme, včetně podrobností o pozicích, objektech a o tom, jak by měly být uspořádány na obrázku. I když tato technologie stále není dokonalá, za tak krátkou dobu je natolik pokročilá, že očekáváme, že bude plně vyspělá spíše dříve než později.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Jak může malá firma zvládnout rychlý růst a zároveň udržet vysokou kvalitu služeb? Pavel, majitel obchodu s designovým nábytkem, našel řešení v nástroji ChatGPT. Tento AI systém mu pomohl automatizovat komunikaci se zákazníky, zefektivnit marketing a úspěšně expandovat na zahraniční trhy. Pavel tak nejen zvládl nápor objednávek, ale také posunul své podnikání na novou úroveň, díky čemuž se mohl soustředit na to, co dělá nejlépe – design nábytku.
Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek