Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Bílá technika: recenze DVD Xoro HSD 8420

13. 11. 2007

13. 11. 2007


Spíše než nástupce, připravilo si na nás Xoro jakousi variaci na téma modelu DVD přehrávače HSD 8410. To, co bylo však jednoznačně změněno je design a hlavně barva. Takže jestli hledáte něco, co vám bude ladit k ledničce, nebo vás prostě stříbrná barva už nudí, možná vás tento bělostný model zaujme. Zvláště, pokud skrývá tak malá krabička tolik výbavy.

Kontrast

Značka Xoro byla vždycky průkopníkem, pokud se jedná o nasazení barev u přehrávačů. Jako jedna z prvních “vychytala“ návrat černé barvy do módy a nyní jde opět ještě dál. Nutno říci, že bílé přehrávače už tu byly, ale nebylo jich moc a většinou se moc neuchytily. Nebyla ještě ta správná doba. Teď je ale situace již jiná. Stříbrné a černé mají všichni už plné zuby a hledá se něco stylového, odlišného. Začalo to u mobilů, přešlo na módní kryty notebooků rozličných dekorů a nezbytně se tento trend musí projevit i u stolní A/V techniky. Zdaleka každý totiž není konzervativní a ne do každého prostředí se jedna ze dvou běžných barevných variant hodí.


Jednoduchá bíločerná kombinace

Design Xora HSD 8420 se kromě bílé barvy (dělá se ale i černá verze) vyznačuje ještě jednou zvláštností a to svojí šířkou. Ta činí pouhých 36cm a činí z přístroje sympatický slim kompaktní kousek. Přední kryt je ze sněhobílého plastu, kontrastně protnutého lesklou černou lištou lemující celou horní stranu přehrávače. Slim mechanika nevyjíždí celá a založení disku chce tedy alespoň elementární šikovnost. Vedle ní je pod lištou oranžový displej s jen nezbytnými informacemi. V pravém rohu skrývá kryt čtečku na karty SD/MMC a port USB. Všechny ovládací tlačítka (čtyři) jsou pak na horní liště a zepředu tedy vypadá přístroj velice kompaktně. Plechový kryt DVD už je spíše mírně krémový. Celkový vzhled je moderní, i když až funkcionalisticky strohý.

Chybí už jen výstup na toustovač

Od malého a nutno dodat i celkem levného modelu jsem čekal značné kompromisy v konektorové výbavě na zadním panelu. Opak je však pravdou. Oproti svému většímu sourozenci HSD 8410 postrádá pouze VGA výstup. Všechny běžné analogové výstupy, 5.1 výstup (na něm je Dolby Digital i DTS!), ale i koaxial a optiku pro připojení receiveru (zvláště optika jinak poslední dobou nějak mizí z výbavy). Co je nejpodstatnější, nechybí ani HDMI výstup. Jeho upscaller je zřejmě stejný, jako u modelu HSD 8410, takže kvalitě obrazu v dané kategorii nelze nic vytnout. Co je ale u tohoto modelu zajímavější, je nabídka nastavení nestandardních rozlišení HDMI výstupu 1024×768 a 1360×768 (což jsou de facto nativní rozlišení displejů plazmy LCD TV).


Oproti HSD 8410 postrádá pouze VGA výstup

Zajímalo nás, jestli bude HDMI výstup správně fungovat i přes redukci HDMI->DVI, protože kupříkladu Ferguson D-780 má v tomto ohledu problémy.


Netradiční množství režimů rozlišení přes HDMI

Všechna dostupná rozlišení pracovala správně a až “nepříjemně“ ostrý obraz věrně “práskl“ nevalnou obrazovou kvalitu DVD disků přidávaných za pár korun k dennímu tisku. Přístroj je tak ideální v případě, že nemáte televizi, zato máte volný DVI vstup na svém LCD monitoru.


Černý ovladač k bílému přístroji…

Dálkový ovladač působí poněkud lacině hlavně velkou výškou samotných tlačítek. Ty jsou alespoň uspořádány vcelku ergonomicky, ale lidé se slabším zrakem budou mít problémy s přečtením drobného písma popisků kláves. V ovládání nás zaskočily pouze dvě věci. Jednak dvojí nastavování hlasitosti (na obrazovce se objeví dvě položky korekce hlasitost, nicméně aby se začalo něco dít, musíte nejdřív šipkou přejít na druhou položku) a přechod na USB nebo kartu poněkud konspirativně přes tlačítko GOTO. Co je však nejpodstatnější, oproti ovladači modelu HSD 8410 je o poznání směrově tolerantnější a citlivější.

K TÉMATU  Sony v roce 2014 – kamery na vrcholu „amatérského“ segmentu

Uvnitř vše při starém

Po zapnutí ze StandBy se spotřeba vyhoupla z 3W na 7W a při přehrávání disku na 10W. Prostředí a ovládání přehrávače jsou až na detaily totožné s modelem HSD 8410. Uvnitř je stejný čip Zoran 888, známý solidní podporou mnoha mediálních formátů a hlavně dobrým obrazovým výstupem. Ten má docela přehledný souborový manažer, nicméně zobrazuje pouze 15 znaků z názvu souborů.


Pouhých 15 znaků z názvu souborů u jinak přehledného filebrowseru

Mechanika je při přehrávání tichá a dává o sobě mírně vědět jen při načítání disku a hledání odpovídajících dat. Velmi rychle probíhá čtení z USB i paměťové karty. Zkoušeli jsme USB flashdisky noname a A-Data různých kapacit (do 2GB, ale větší zřejmě není problém) a přímé připojení mass storage podporujícího digitálního fotoaparátu. Vše bez problémů, ale stoprocentní kompatibilitu se vším, co USB pojme nemůže zaručit asi žádný přehrávač.


Pod krytem se skrývá USB 1.1 a čtečka na SD/MMC karty

Test kompatibility různých mediálních formátů prokázal, co jsme očekávali. Víceméně je totožný s HSD 8410, což není výtka. Naopak, znamená to širokou podporu všeho, co je třeba včetně Nero Digital, Ogg Vorbis, zobrazují se i ID3 tagy u MP3. Chybí snad jen DivX Ultra. S naším testovacím “paklem“ DivX a Xvid videí se popasovalo Xoro hrdinně a zaškobrtalo pouze tradičně na Xvid s GMC, které ale stejně přehrálo. Jen v rychlých scénách docházelo občas k rozpadávání obrazu.


Klasický černý podkres titulků…

…nebo netradiční, ale kontrastní žlutý…

…a nebo modrý, vyberte si:)

Titulky u videí podporují češtinu (mimo jiné, jinak podporuje spoustu sad včetně Azbuky a vietnamské:)) a můžou se v rámci stejného adresáře jmenovat libovolně. Jedna chybka ve znakové sadě se vloudila a tak místo znaku “ý“ se zobrazuje pomlčka. Výrobce přidal možnost titulky podbarvit třemi barvami: černou, žlutou a modrou. Zvláště modré podbarvení je natolik kontrastní, že titulky musí přečíst i člověk velmi slabý na oči. Nastavit lze tři různé polohy titulků na obraze a zde výrobce udělal opět trochu úsměvnou chybu. Zřejmě poněkud popletl hodnoty koordinátů a tak je dobře použitelná pouze nejnižší poloha, pokud nemáte rádi titulky přes střed obrazu:). Snad se tyto drobnosti dočkají opravy, stejně jako by se hodila do nového firmware i česká lokalizace OSD menu, která zatím chybí.


Ops, chybička se vloudí:)

U některých přehrávačů (hlavně s čipsetem Mediatek) se vyskytují potíže správného, tedy nedeformovaného, zobrazení JPEG obrázků. Xoro tímto neduhem při nastavení zobrazení v OSD na originální rozměr netrpí. K dispozici je rotace obrázků a třístupňová lupa. Ta bohužel nefunguje při zapojeném HD zobrazení JPEG (tedy ve vysokém rozlišení). Je to škoda, protože jinak jsou v tomto režimu obrázky velice ostré a detailní. JPEG běžných rozměrů načítá docela svižně, po chvíli přemýšlení zobrazil dokonce i opravdu velký snímek o rozlišení 6000×4020 a kapacitě 7.6MB.

K TÉMATU  Recenze tabletu Sencor Element 7D002 – krotký živel

Závěr

Původně jsem chtěl v závěru odsoudit přístroj vzhledem ke své velikosti a barvě k zabudování někam do kuchyňské linky, ale skoro se zdá, že je ho tam škoda. Zvláště kvalitní obrazový výstup jak přes SCART, tak hlavně přes HDMI a univerzálnost HDMI pole jeho působnosti rozšiřují. Zvukově také obstojí a plus musíme udělit za přítomnost DTS dekodéru. Dost možná se tím stává nejlevnějším přístrojem s tímto dekodérem na trhu. Škoda trochu laciněji vyhlížejícího dálkového ovladače (v kontrastu k pěkným linkám samotného přehrávače) a těch několika málo chyb ve firmware. Kdo však hledá dokonalost v cenové hladině do 1500Kč, loví ve špatném rybníce.


 

Plusy a mínusy
+ poměr cena/výbava – drobné chyby ve firmware
+ DTS dekodér – nefunkční lupa u obrázků v HD režimu
+ kvalitní výstup přes HDMI s možností nestandardního rozlišení – nemá (zatím) české OSD
+ DivX titulky mohou mít jiný název a lze zvolit tři barvy podkresu
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ano*
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
* video mírně kostičkuje a rozpadá se v rychlých scénách
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek