V dalším globálním prvenství se Čína stala první zemí na světě, která nasadila komerční datové centrum pod vodou. Asijská země začala s montáží takového zařízení u pobřeží města Sanya na jihu ostrova Hainan. V dnešní době internetu a umělé inteligence se každý den generuje obrovské množství dat. Zatímco všechna tato data jsou metaforicky uložena v cloudu, existují skutečná datová centra, která umožňují přístup k těmto datům.
Techničtí giganti jako Google, Microsoft, Amazon, Meta a mnoho dalších vlastní a hostí tato datová centra, která každý rok zabírají obrovské množství půdy a spotřebovávají velké množství elektřiny. Přestože bylo vynaloženo úsilí na přechod na udržitelnější zdroje elektřiny, zřízení a provoz datového centra je operace náročná na zdroje, která potřebuje lepší alternativy.
Cesta pod vodu
Čínské pokusy o zřízení komerčního datového centra pod vodou jsou výsledkem veřejno-soukromého podniku zahrnujícího China Offshore Oil Engineering Co. (COOEC) a Highlander, společnost soukromého datového centra. Přestože podrobnosti o výpočetním hardwaru nebyly sdíleny, Highlander tvrdil, že každý z jeho podvodních modulů je schopen zpracovat více než čtyři miliony snímků ve vysokém rozlišení (HD) za pouhých 30 sekund. Výpočetní hardware je zabalen uvnitř vodotěsného úložného modulu a dohromady váží 1300 tun. Modul je ponořen asi 35 m pod vodu, proces trval asi tři hodiny.
Výhody podvodních datových center
Přestože práce na instalaci prvního modulu již začaly, Highlander má ambiciózní plány nainstalovat na místě 100 takových modulů a vybudovat kapacitu téměř šesti milionů počítačů pracujících najednou.
Takový ohromující počet počítačů bude také generovat velké množství tepla, které bude přirozeně ochlazováno okolní mořskou vodou. Očekává se, že to samo o sobě ušetří 122 milionů kilowatthodin elektřiny, která by jinak byla vynaložena na chlazení, pokud by se zařízení nacházelo na souši.
Kromě toho zařízení, které by mělo být uvedeno do provozu do roku 2025, také ušetří 68 000 metrů čtverečních pozemské půdy, kterou lze využít pro jiné účely, a 105 000 tun sladké vody, která by se použila na chlazení.
Moduly byly postaveny tak, aby vydržely 25 let, ale zůstává mnoho neznámého o tom, jak bude stavba ovlivněna korozivní mořskou vodou a podmořskými ekosystémy. Zkušenosti společnosti Highlander se zakládáním těchto center jsou poměrně omezené na testy, které provedl v lednu 2021 v přístavu Guangdong v Zhuhai.
Kromě Highlanderu také Microsoft v roce 2015 testoval podvodní datové centrum v rámci svého projektu Natick u pobřeží Tichého oceánu a poté provedl v roce 2020 dvouleté testy u pobřeží Orknejí ve Skotsku. Od té doby s novějšími projekty v tomto směru nepokračuje.
Foto: China Daily