Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

Co je teorie mrtvého internetu?

Internet
Teorie mrtvého internetu

07. 03. 2024

07. 03. 2024

The Dead Internet Theory, neboli teorie mrtvého internetu, začala svůj život jako online konspirační teorie, která se čas od času opakuje. Naznačuje, že většinu toho, co je na internetu, nevytvářejí lidé. S rozvojem umělé inteligence se tato teorie stále více vrací do popředí a pro mnohé přestává být pouhou konspirací.

Teorie mrtvého internetu v kostce

Internet je rušné místo s miliardami interakcí, miliony kusů obsahu a ohromujícím počtem účtů na sociálních sítích a dat o lidech. Teorie mrtvého internetu je myšlenka, že většina, ale ne všechen obsah a interakce, které vidíte na internetu, nejsou lidské. Vše je generováno algoritmy a softwarem AI, takže internet není ve skutečnosti místem pro lidi. Místo toho jsou lidé na síti menšinou, aniž by si to uvědomovali.

Proč by na tom vůbec záleželo? Zvažte dopad, který má internet na moderní společnost. Je to primární způsob, jak lidé získávají informace. Jde o to, jak se s malým nebo žádným dohledem šíří zavádějící informace o lékařských nebo politických otázkách. Vzhledem k tomu, že internet je tak vlivnou a ústřední technologií pro moderní lidskou společnost, je logické, že pokud by většina z obsahu internetu byla falešná, bylo by to velmi znepokojivé.

Je to vůbec možné?

Bez ohledu na to, zda si myslíte, že teorie má nějakou pravdu, je to vůbec možné? Kdybychom se vrátili jen o pár let zpět, odpověď by byla sebevědomé „ne“, ale v dnešní době se to zdá být zcela pravděpodobné. Technologie k vytvoření prakticky čehokoli z celé látky je běžná, a proto byste měli být skeptičtí ke všemu, co vidíte na internetu.

Technologie umělé inteligence dokážou vykouzlit jakýkoli obraz, lidské tváře, které neexistují, je triviální a systémy umělé inteligence mohou přirozeně konverzovat s lidmi způsobem, který by mohl oklamat mnoho lidí. Takže i když není pravda, že většina internetu je řízena a vytvářena neživými entitami, některé jeho části určitě ano, a jak tyto technologie postupují, je možné, že procento strojově vytvořeného obsahu na síti bude i nadále růst.

K TÉMATU  Blíží se Vánoce, co technologického dostaneme pod stromeček?

Co když je to pravda?

Pokud se pro argumentaci ukáže, že teorie je skutečně pravdivá, co by to znamenalo v praktickém smyslu? Už jsme viděli, jak „boti“ na platformách jako X (dříve Twitter) a Facebook mohou dělat cokoli, od manipulace s veřejným míněním až po udržování podvodů a dezinformací. Jedna studie společnosti Cheq zabývající se kybernetickou bezpečností odhaduje, že až 12 % uživatelů na X by mohli být boti. V roce 2019 Facebook zlikvidoval ohromující 3 miliardy falešných účtů, které by nepochybně zahrnovaly značný počet robotů.

Není pochyb o tom, že algoritmy, AI a četné další varianty autonomního softwaru mohou mít skutečné a vážné důsledky pro životy lidí na této planetě. Ať už jsou to lidé radikalizovaní na sociálních sítích, algoritmy vytvářející echo komory nebo lidé, kteří neexistují a mají vliv na skutečné lidi, totální převzetí by mohlo lidskou společnost poslat na jinou cestu historie.

Boti jsou součástí budoucnosti webu

Teorie mrtvého internetu je jednou z těch konspiračních teorií, které se drží, protože vypovídají o velmi konkrétním strachu nebo obavách. Jde o to, že je naprosto rozumné dávat si pozor na cokoli, co vidíte a slyšíte na webu, pokud jde o lidské autorství. Nemáte žádný způsob, jak skutečně vědět, že to nebo to, že já existuji, napsal člověk. Což samozřejmě není ve filozofických kruzích nic nového, ale nyní je to skutečně praktická záležitost!

Faktem je, že na celosvětovém internetu budou mít domov vysoce inteligentní, autonomní umělí agenti. Ať už je to nespoutaná umělá inteligence běžící na serverech uprostřed mezinárodních vod nebo marketingová umělá inteligence provozovaná vaší oblíbenou společností s rychlým občerstvením, tohoto džina není možné vrátit do lampy. Teorie mrtvého internetu ve své původní podobě může, ale nemusí být lhostejná. Neexistují žádné přesvědčivé důkazy tak či onak. Můžeme však být svědky zrodu jeho verze, se kterou bude muset žít každý.

K TÉMATU  Apple představuje nové MacBooky Air poháněné čipem M3 se superschopnostmi AI

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Budoucnost technologií: top 10 trendů pro rok 2024

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Odolný chytrý telefon a nízká cena? Přesně takové nabízí polský výrobce myPhone, jehož produkci známe z obou konců. Jednak od špičkového modelu Blade 2 Pro, druhak od nejlevnějšího Fun 6 Lite. Ironů máme v oku dokonce dvě generace, my se zaměříme na novinku.
BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek