Pátek , 10. 01. 2025

Břetislav

Co je to vaporware a můžete ho rozpoznat?

25. 11. 2024

25. 11. 2024

Vaporware je termín, který často slyšíte, když se mluví o technologii, ale co to přesně je? Ne, opravdu nejde o zařízení k vapování. Představíme si několik notoricky známých příkladů a jak můžete zaznamenat varovné signály, že produkt je vaporware.

Co je vaporware?

Vaporware je jakýkoli technický produkt (software nebo hardware), který je oznámen nebo přislíben a poté nikdy nebude vydán nebo bude zrušen. Prostě se vypařuje do vzduchu a manažeři dávají jen vágní odpovědi, kdykoli se na to zeptají, pokud vůbec nějaká odpověď existuje. Termín byl údajně vytvořen v Microsoftu, když dva inženýři popisovali osud operačního systému Xenix, ale o tom později. Vaporware není dobrá věc. Když slíbený produkt zmizí ve vzduchu, fanoušci jsou zklamaní, zvláště pokud si produkt předplatili. Často, i když ne vždy, je to pro zúčastněnou společnost masivní zásah do reputace a může to dokonce vést k bankrotu.

Příklady vaporwaru

Navzdory tomu existuje spousta příkladů vaporwaru v historii výpočetní techniky. Herní konzole, které nikdy nespatřily světlo světa, programy, které se nikdy nespustily, a další. Vybrali jsme tři příklady.

Xenix

Produkt, který zavedl termín vaporware, byl operační systém Xenix, varianta Unixu licencovaná společností Microsoft pro to, co měl být prvním hlavním operačním systémem společnosti. Konkurence však byla v té době v tomto prostoru nelítostná a několik konkurentů spustilo varianty Unixu dříve, než to Microsoft dokázal. Pravděpodobně nepomohlo, že Xenix měl být vážně drahý a měl stát nejméně 6 000 dolarů v dnešních dolarech. V důsledku toho by se Microsoft místo toho soustředil na vývoj nedávno získaného MS-DOSu, který by se nakonec stal základem pro Windows. Xenix zemřel tichou smrtí: byl přerušen, aniž by byl kdy oficiálně zrušen.

Amiga Walker

Amiga byla úspěšná herní platforma vyvinutá společností Commodore na konci 80. let. Po ekonomickém poklesu a vnitřních problémech společnost v roce 1994 zkrachovala a jméno Amiga bylo prodáno německému maloobchodníkovi Escom. K oživení značky byla oznámena nová konzole s názvem Amiga Walker. Přestože byla svým způsobem cool, většina fanoušků a novinářů považovala design za prostě divný. Jak dobré to mohlo být? To se nikdy nedozvíme, protože před tím, než Escom v roce 1996 zkrachoval, protože společnosti došly peníze, bylo skutečně vyrobeno jen několik kusů.

K TÉMATU  Sdílení karet – levnější satelitní příjem v domácnosti

Half-Life 3

Když herní vývojář Valve v roce 1998 s velkým úspěchem vydal převratnou střílečku Half-Life, pokračování bylo téměř zaručeno. Když byl Half-Life 2 z roku 2004 ještě lepší, fanoušci byli připraveni na Half-Life 3, a to už 20 let. Navzdory četným spinoffům a epizodickým hrám velká trojka nikdy nepadla. Ve skutečnosti to Valve zrušilo před 10 lety, ale mlýn se nějak točí dál a existuje nespočet článků, které udržují naději pro miliony fanoušků. Zda se Half-Life 3 někdy stane nebo ne, se zdá být irelevantní.

Vaporware, který náhle ožije

S ohledem na tyto příklady je třeba také zmínit, že někdy vaporware náhle ztuhne a z mlhy vystoupí skutečný produkt.

Duke Nukem Forever

Duke Nukem 3D byl jedním z největších herních úspěchů roku 1996. Prostopášná, násilná střílečka, která šokovala každého, kdo měl „dobrý vkus“ a potěšil dospívající hráče. Pokračování, Duke Nukem Forever, bylo jen přirozené a brzy oznámené, a pak už nepřišlo. Ve skutečnosti se to stalo vtipem internetu, s falešnými recenzemi a spoustou gagů typu „když vyjde Duke Nukem Forever …“. Pak to vyšlo. Po 15 letech vyšel Duke Nukem Forever v roce 2011. Bohužel zklamal fanoušky, hráče i recenzenty. V mnoha ohledech to bylo lepší jako vtip než jako hra – a možná jako lekce, že byste si měli dávat pozor na to, co si přejete.

Telefon společnosti Google

V úvodníku z roku 2009 v InfoWorld novinář Robert Cringely předpověděl, že plány Googlu s mobilním telefonem se nikdy neuskuteční a že to byl „hloupý“ nápad. Upřímně řečeno, v té době dávala tato předpověď smysl: lidé byli více uzavřeni s operátory a trh se zdál být přesycený novým iPhonem. Nebylo žádným překvapením, že jsme o plánech společnosti Google s telefony několik let moc neslyšeli. Nicméně, rychle vpřed o několik let a došlo k masivnímu posunu ve způsobu, jakým technologický svět funguje. Telefony jako Pixel od Googlu nyní dávají velký smysl. Co bylo párou v roce 2009, je solidní nápad v roce 2024.

K TÉMATU  Multimediální tabletová revoluce

Windows Vista

Jedním z posledních příkladů vaporwaru, který ožil, je Windows Vista. Microsoft tvrdě pracoval na vytvoření nového OS po masivním úspěchu XP a slíbil světu revoluční nový způsob interakce s vaším počítačem. Pak nic. Časopis Wired jej dokonce nominoval na cenu Vaporware Awards 2005. Nějak se to ale Microsoftu podařilo publikovat a podobně jako Duke Nukem ten humbuk nedostál. Nebylo to revoluční, byly to jen buggy, a i když se někteří snažili trochu zachránit jeho reputaci, faktem zůstává, že to nebylo ani zdaleka to, co lidé slibovali, že bude.

Dokážete odhalit Vaporware?

S ohledem na tyto příklady zůstává otázkou, zda dokážete spatřit vaporware dříve, než se tak stane. Existuje způsob, jak můžete určit, zda je projekt odsouzen k neúspěchu, abyste si nedělali naděje? Jedna velká část vaporwaru je overhype, kdy se společnost snaží příliš tvrdě. Ať už je to příliš ambiciózní design Amiga Walker nebo divoké sliby Vista, pokud se to zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, pravděpodobně tomu tak je – podobně jako u her Early Access na Steamu nebo problémové Intellivision Amico, malé kapesní konzole, která byla oznámena od roku 2020, ale nikdy se úplně nedostala na trh.

Někdy však podmínky na trhu prostě nejsou správné, jako je tomu v případě Xenix nebo prvních telefonických plánů společnosti Google. Pokud realita dožene plány, nikdo nemůže dělat nic jiného, než změnit směr. Vždy se můžete pokusit vrátit nápad později, jako to udělal Google, ale je pravděpodobné, že zůstanou na stejném hřbitově, kde leží Xenix. Jediná věc, kterou jako spotřebitel můžete udělat, je brát jakékoli marketingové sliby s rezervou a neočekávat, natož kupovat, nic, dokud to neuvidíte na pultech.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek