Pátek , 04. 07. 2025

Prokop

Hackeři se zaměřují na tento router a D-Link jej neopraví

07. 07. 2024

07. 07. 2024

Bezpečnostní výzkumníci objevili kritickou zranitelnost, která ovlivňuje Wi-Fi routery D-Link DIR-859. Tato chyba zabezpečení, kterou v současné době využívají hackeři, může odhalit přihlašovací údaje uživatele a poskytnout vzdálený přístup k místní síti uživatele. D-Link problém nevyřeší a navrhuje zákazníkům, aby si koupili nový router.

O jakou chybu se jedná?

Tato chyba zabezpečení, sledovaná jako CVE-2024-0769, má skóre závažnosti 9,8 a týká se všech směrovačů D-Link DIR-859 (bez ohledu na jejich aktuální verzi firmwaru). Hackeři mohou využít CVE k cílení na soubor ‚DEVICE.ACCOUNT.xml‘ a získání citlivých informací, jako je heslo zařízení. Cílit mohou být také konfigurační soubory spojené se seznamy řízení přístupu (ACL) a nastavením brány firewall zařízení.

„Varianty exploitu, včetně toho, který GreyNoise ve volné přírodě pozoruje, umožňují extrakci podrobností o účtu ze zařízení. Produkt je na konci životnosti, takže nebude opravován, což představuje dlouhodobé riziko zneužití. Více XML soubory lze vyvolat pomocí této chyby zabezpečení.“ – GreyNoise

Výzkumníci poprvé identifikovali CVE-2024-0769 v lednu 2024. Skupina pro monitorování bezpečnosti GreyNoise od té doby pozorovala pokus zneužít tuto zranitelnost ve volné přírodě. I když „útok“ není příliš děsivý, tento CVE byl již nějakou dobu zveřejněn, takže předchozí útoky mohly jednoduše zůstat neodhaleny. (A v každém případě jsou budoucí útoky jisté.)

D-Link DIR-859 byl uveden na trh v roce 2015 a dosáhl konce služby 10. prosince 2020. Je to extrémně zastaralý router, takže špatné zabezpečení není tak velkým překvapením. D-Link zveřejnil bezpečnostní doporučení, aby zvýšil povědomí o problému, ale odmítá poskytnout opravu, což také není překvapivé.

Pro ty, kteří by se zajímali, se zdá, že D-Link nenabízí dotčeným zákazníkům slevy nebo kupóny. Ti, kteří v současnosti používají Wi-Fi router D-Link DIR-859, by jej měli vyměnit za nový router. Naštěstí byl DIR-859 router základní úrovně s omezenými rychlostmi a specifikacemi – jakákoli levná náhrada bude upgradem z hlediska rychlosti, spolehlivosti a zabezpečení. Pokud máte omezený rozpočet, doporučujeme ASUS RT-AX1800S. Nabízí konektivitu Wi-Fi 6, pět portů Gigabit LAN a dvoupásmovou funkcionalitu MU-MIMO (což bylo pozoruhodné opomenutí D-Link DIR-859 v době jeho vydání).

K TÉMATU  Díky počítačům s umělou inteligencí se specifikace pro počítače na celém světě zvedají

Ať už si vyberete jakýkoli router, nezapomeňte jej nastavit se zcela novým uživatelským jménem a heslem. Uživatelské jméno a heslo přidružené k vašemu routeru D-Link DIR-859 mohlo být ohroženo.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Celosvětový výpadek počítačů s Windows byl způsoben požadavky Evropské komise, říká Microsoft, a měli bychom si na to zvyknout. Výpadek, který zavíral letiště, nemocnice a televizní stanice, byl ve skutečnosti způsoben jedinou aktualizací systému Windows. Bezpečnostní firma CrowdStrike vydala chybnou aktualizaci, která, jak připouští, způsobila problém.
Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek