Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Recenze HP Pavilion TouchSmart 11 – dotkni se mě

19. 12. 2013

19. 12. 2013

Začíná to vypadat, že notebooky jsou na ústupu. Tablety je válcuji, a tak musí výrobci jít s dobou a nabízet dotykové displeje i u notebooků. Jaké výhody to přináší?

Přiznám se bez mučení, malé 11palcové notebooky mám rád. Sám vlastním Pavilion dm1. Snadno se přenášejí, vydrží dlouho na baterii a při tom již nabízí (na rozdíl od netbooků) dostatečně velkou klávesnici a rozlišení displeje pro seriózní práci. I výkon je lepší – mají silnější procesory (ve srovnání s intelovskými Atomy) a o poznání více paměti – testovaný kus nabízí 8 GB.

11palcové laptopy vnímám jako optimální stroje pro každodenní přenášení z domů do práce či školy a zpět – jednoznačně jsou vhodné pro aktivní uživatele.

Notebook HP Pavilion TouchSmart 11-e000ec
LCD Antireflexní displej HD WLED s úhlopříčkou 29,4 cm (11,6 palců), 1 366 x 768; dotyková obrazovka WVA
Procesor AMD A4-1250 APU (Kabini)
800 MHz – 1 GHz, L2 1 MB
2 jádra, 28 nm, TDP 7 W
RAM Hynix 8 GB DDR3L
667 MHz, single channel
Čipset AMD K16 IMC
Grafické jádro AMD Radeon HD 8210
300 MHz, 512 MB sdílené RAM
Pevný disk Hitachi Travelstar Z5K500
500 GB, 5 400 ot./min., 8 MB, SATA 3 Gb/s
Optická mechanika
Čtečka paměťových karet Čtečka digitálních karet SD
Konektivita Wi-Fi Ralink RT3290LE 802.11bgn, Realtek PCIe FE 10/100 Mbit, Ralink Bluetooth 4.0
Zvuková karta Realtek ALC282, DTS Sound+
Porty VGA, HDMI, 1× USB 2.0, 2× USB 3.0, RJ45, kombinovaný konektor pro sluchátkový výstup / vstup pro mikrofon
Další výbava Webová kamera HP TrueVision HD, duální reproduktory
Akumulátor 3 článkový Li-Ion, 10,8 V, 36,2 Wh
Hmotnost notebooku 1,55 kg
Hmotnost adaptéru 239 g + 120 g (kabel)
OS Windows 8 (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 10 990 Kč
Záruka 2 roky se službou vyzvednutí a vrácení
Prodloužení záruky Care Pack UM945E, 3 roky se službou vyzvednutí a vrácení
   

Koukej se a poslouchej!

Notebooky HP Pavilion, které výrobce cílí jako multimediální domácí stroje, často nabízí oproti konkurenci i u 11palcových modelů kvalitní reproduktory, což je jedna z častých bolestí notebooků. Repro u TouchSmart 11 nese jméno DTS Sound+, což evokuje pocit „značkové kvality“.  A zvuk běžné notebooky převyšuje, rozhodně je dostatečně silný. Ve srovnání s dříve užívanou značkou Altec Lansing (nemluvě o JBL Pro), zněl ale mým uším ploše a nevýrazně.

Obraz dotykového LCD byl sytý a příjemný nejen na sledování filmů, ale i při běžné práci. Je ale nutné mít podsvícení nastaveno na vyšší stupeň až maximum, aby byl obraz dostatečně jasný.

Patřičně ocenit přínos dotykové obrazovky při běžném používání, by asi vyžadovalo delší dobu užívání. Hodilo se mi ve chvílích, když jsem neměl zapojenou myš a byl odsouzen pouze na touchpad. To se možnost jednoduše ťuknout na displej místo zdlouhavého šoupání kurzoru zamlouvala. Práci to jednoznačně zpříjemnilo a ulehčovalo. TouchSmart 11 ale ztále zůstává jen notebookem s dotykovým displejem. Není to tablet PC, kde by šel displej odejmout či alespoň přetočit jako u Lenovo Yoga, což by užitnou hodnotu dotekové obrazovky jistě zvýšilo.

K TÉMATU  Bose přichází s novými dostupnými sluchátky a kompaktním soundbarem s Dolby Atmos

Klávesnice a výkon

Jak jsem již naznačil, klávesnice má velikost 92 % klasické, což (alespoň mně) na práci stačí. Bohužel výrobce obětoval designu část užitné hodnoty tím, že jednotlivé klávesy ještě zmenšil. Každá stojí samostatně oddělená platovou mřížkou. Lépe to vypadá a možná i ochrání klávesnici před drobky a nečistotami, ale pro mé prsty to znamenalo občasné překlepy.

Titěrný Enter mi ale opravdu vadil. Stejně jako maličké šipky „nahoru“ a „dolů“ – vysoké polovinu běžných kláves a ještě zarovnané do řady s pravou a levou. Ano, není to herní notebook, ale má sloužit k zábavě a tímto ji HP minimálně zkomplikovalo. Myslel jsem si, že starší Pavilion dm1 má šipky malé, mýlil jsem se, jde to i hůř! Klávesnici má dm1 z mého pohledu lepší, méně stylová, ale praktičtější.

Chytře jsou řešeny funkční klávesy. Změnit hlasitost, jas displeje, zapnout/vypnout Wi-Fi, ovládat přehrávač médií či přepnout obrazovky lze nově jednou klávesou bez nutnosti stlačit Fn. To naopak musíte využít při touze užít funkce F1 – F12. Nápad hodný mistra, bez přehánění.

Po stránce výkonu se notebook logicky řadí mezi slabší. Co bychom čekali od 1GHz procesoru? Stačí na běžnou práci s textem, internetem, přehraje filmy, spustí staré hry. Procesor bývá dost vytížen i při klasickém užívání.

Ve srovnání se starším Pavilionem dm1 novější SmartTouch 11 obstál. Taktem pomalejší a mnohem méně „rozežraný“ procesor si se starším, rychlejším Pentiem SU4100 (1,3 GHz) v ničem nezadá. Grafické jádro AMD Radeon HD 8210 převyšuje Intel GMA 4500MHD několikanásobně. Generační rozdíl hovoří ve prospěch nového řešení. S grafikou Intel HD Graphics 4000 z Core i3 by měl Radeon práci o poznání těžší i kvůli vyšším taktům.

Díky úspornému procesoru, relativně velkému chladiči i technologii CoolSence je notebook velmi tichý, i když se ventilátor točí. Navíc si můžete sami nastavit v aplikaci AMD Vision Engine Control Center řízení taktu CU v rozmezí 800 MHz až 1 GHz. Můžete to nechat na procesoru, anebo sami omezit max. takt na 800 MHz, 900 MHz či 1 GHz a tak snížit spotřebu.

Výsledky výkonvých testů Pavilion 11 Pavilion dm1
3DMark a PCMark
3DMark 03 (1024×768) 6791 1818
3DMark 05 (1024×768) 3649 1293
3DMark 11 (720p) 363
3DMark (default)
Ice Storm 14036 7765
Cloud Gate 1181
Fire Strike 193
PCMark 08 995
Ostatní testy
Cinebench R15
OpenGL 7,80 FPS
CPU 37 cb
Trackmania Nations Forever (1024×768, Anizotropní filtrování 4×)
Minimální kvalita 44,1 FPS 39,8 FPS
Střední kvalita 26,3 FPS 22,3 FPS
Vysoká kvalita 14,4 FPS 7,88 FPS
Výdrž akumulátorů
Nezatížen s Wi-Fi 5 hodin 27 minut 6 hodin 58 minut
Sledování filmu 4 hodiny 19 minut 4 hodiny 48 minut
     
K TÉMATU  Recenze kamery YI Home – jednoduchá (skoro) a levná bezpečnostní kamera

 

Fotografie

 

Čím mě notebook nezaujal?

Na menší klávesy již přišla řeč, i když nejde o nic dramatického – až na šipky a Enter. Jde o individuální pocit a rozhodně bych doporučoval vyzkoušet si to na vlastní kůži. Moje dm1 je má větší, což mi vyhovuje, protože 11palcový notebook používám denně jako jediný počítač. Pokud si jej plánujete pořídit jako druhé PC ke svému desktopu, jste v úplně jiné situaci. Klávesnice je navíc velmi tichá, na dotek příjemná.

Za největší slabinu notebooku považuji napájecí konektor. Je tenký, nezasouvá se do zdířky celý a často se uvolňoval při manipulaci s v elektrice připojeným notebookem. Obávám se, že bude v budoucnu náchylný na poškození. (Mrzí mě, že jsem to zapomněl vyfotit.

Čím mě notebook zaujal?

Vzhledem. Dojem z kvality podtrhuje černý kov kolem klávesnice, navíc se na něj příjemně pokládají ruce při psaní. Vyváženou konfigurací, poměrem ceny a výbavy, i když zpočátku jsem se pouze 1GHz procesoru bál. Nepopírám, nevadil by mi o něco rychlejší, to jistě ne. Avšak jako zásadní nedostatek či důvod, proč notebook nekoupit, bych to neoznačil. Je lepší než Intel Atom, na Pentium či Core i3 ale nejspíš nestačí. Zbytek konfigurace rozhodně dostačuje – 8 GB RAM, kdo z vás to má?

Výdrž akumulátoru by mohla být delší. Vinu ale nehledejme v notebooku samotném, je velmi úsporný. Srovnávaný notebook dm1 vyhrává v tabulce díky mnohem větší baterii s kapacitou 53 Wh. Náš TouchSmart disponuje pouze 36,2 Wh. I proto vnímám vydrž jako nadprůměrnou. Pozitivní přínos malého akumulátoru zas spočívá v nízké hmotnosti, což mobilitu řešení zvyšuje. Myslím, že HP se zde podařil kompromis mezi výdrží a hmotností.

Obnova systému je jako u každého HP řešena aplikací HP Recovery Manager, kterou lze spustit z pevného disku a operační systém tak obnovit ze zálohy či do úplně čisté instalace – tedy tovární, která obsahuje i zbytečný zkušební software jako MS Office či antivirus Symantec (na 60 dní). Pouze doporučuji vytvořit si média pro obnovení (DVD či na flash disk) pro případ, že by vám „odešel“ HDD.

HP Pavilion TouchSmart 11 za adekvátní cenu, která je o trošičku (nikoliv o moc) vyšší, než u některých 11palcových notebooků, nabízí kvalitní zpracování, nadprůměrně výkonné reproduktory, dobrý poměr cena / výbava i odladěný systém s pokročilým řešením jeho obnovy.

 

 
HP Pavilion 11-e000 E2V74EA lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Zápory Klady
– Konektor napájení + Dotykové LCD se sytými barvami
– Malý Enter a šipky + Poměr cena / výbava
– Slabší procesor + Funkční klávesy

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Většinu našich životů nyní žijeme online, od sociálních sítí přes bankovnictví až po sledování televize. Ale jak se naše digitální stopy rozšiřují, roste i chaos, pokud nenastolíme nějaký řád. Dobrou zprávou je, že získat kontrolu nad svým online světem nemusí být tak skličující, jak se zdá. Ukážeme vám, jak na to v klíčových aspektech vašeho online života.

Nepřehlédněte

Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek