Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Neusazuje se ve skříni příliš mnoho prachu? Ta díra po zdroji vypadá hrozně otevřeně, i když v ní je větrák..
a obecně, při použití PicoPSU v libovolné skříni, lze nějak elegantně a jednoduše zaplnit místo zdroje aby ve skříni nezůstala díra?
Re: prach v HTPC Prach se bude usazovat vždy, pokud nebude u nasávání prachový filtr. A to v mém případě nejde. Jinak díru po zdroji není problém zakrýt v podstatě čímkoli – nůžky, lepidlo a čtvrtka průhledného plastu nebo něčeho podobného k tomu snadno pomůžou.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek a/ nevím jestli je dobrý nápad lepit ty pasivy na cívky
b/ víte někdo který z PCI DVBT tunerů zvládá zkušební HD vysílání novy?
usb tv tuner Proč je rozhodně vhodné zaměřit se na interní kartu (nikoli USB) pro sběrnici PCI nebo PCI Express (PCIe). Z důvodu kompaktnosti celku? Nebo je USB něčím nevýhodné? Kvalita, zátěž apod.?
Re: usb tv tuner Práce s USB rozhraním zatěžuje docela dost systém (procesor), což je asi hlavní důvod. Jinak podle mě jsou interní TV karty kvalitněji stavěné, více vydrží, mají více vstupů/výstupů, lepší dálkové ovládání a podobně. USB tuner použít lze, ale chce to mít k tomu nějaký pádný důvod…
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Zacinam stavat, no este by mi pomohlo porovnanie MB Gigabyte MA78GM-S2H s ASUS M3A78-EMH. Vratana moznosti doplnenia grafiky do funkcneho hybrid modu napr. HD3650? Som prosty uzivatel co si sice dokaze pc poskladat, ale to je tak vsetko.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Asuska je docela fajn deska, ale nemá v základní výbavě digitální zvukový výstup. Ten je sice na HDMI, ale každý nemá receiver s HDMI vstupem. Údajně se dá ten výstup řešit nějakým přídavným panelem, ale je to starost navíc.
Každopádně využití digitálního přenosu zvuku z PC silně doporučuji – u Gigabyte se vychvalovala kvalita int. zvukovky, ale není to pravda. Když zesílíte zvuk, je na analogu šíleně nekvalitní. Proto mám do TV zvuk v HDMI a na poslech muziky do receiveru přes optiku.
Asus Xonar Já uvažuju o stavě htpc a časem mám v „pácu“ že bych si pořídil zvukovou kartu Asus Xonar D2(X) či jaxe to jmenuje…je to do pcie-1x slotu…co vy na to?
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Vzhledem k těm teplotám by asi stálo za to, vyměnit chladič na severním můstku, dát tam i ventilátor a CPU se může nechat chladit nechat pasivně. Problém bude sehnat něco, co se dá na northbridge připevnit (základna 42×60mm).
Ventilátor by mohl viset mezi pasivy CPU a chipsetu. Dělal by průvan na oba.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Takže včera som rozbehal moje HTPC:) Zostava je takmer taká istá, akurát disk som použil 3,5″ HITACHI 500GB (PK7) a skrinku CHIEFTEC HTPC HT-1B (bol tam aj 300W zdroj spolu so zabudovaným IMon). Nainštaloval som naň WinXP a ako HTPC softvér som zvolil MediaPortal. Viem že vyladenie systému trvá dlho ale mám jeden problém:
HTPC mám spojené s plazmou PANASONIC 42PX80 cez HDMI. Takisto mám OrangeTV pripojené cez HDMI. A teraz, keď sa prepnem na HTPC, plazma zobrazuje všetko v poriadku. Akonálhe sa prepnem na OrangeTV (teda iný HDMI vstup) a potom späť na HTPC (zase iný HDMI vstup), tak už mi nechce zobraziť obraz z HTPC. Už som skúšal všeličo nastaviť na TV, ale nič nefunguje – proste čierna obrazovka. Iba keď reštartnem HTPC, zrazu obraz naskočí.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Ano ano, nastavit systém HTPC je o dost těžší, než postavit jej po HW stránce. Váš problém mi připomíná ten můj, byť je na Win Vista. Ovladače ATI mají problém s HDMI a to takový, že pokud například není při startu systému na TV navolen HDMI vstup, ovladač TV nedokáže detekovat a potom nic na tomto výstupu nezobrazí.
O problému ATI ví a snaží se jej snad postupně řešit. Jinak existuje řešení, kterým si na nějakou klávesu nebo dálkové ovládání nějakým skriptem nastavíte to, že se pomocí ní přepne video-výstup a TV se tak chytí – teprve se ale chystám toto vyzkoušet.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Ak budete mať nejaké riešenie, umiestnite ho prosím na tieto stránky, bude to určeite pre viacerých nápomocné :o)
Ináč doplním pár postrehov ohľadne mojej konfigurácie:
Doska Gigabyte MA78GM-S2 – tu som na cievky okolo procesora nalepil malé pasívy podľa vášho návodu (ono skutočne dosť hriali). Keďže používam zdroj s ventilátorom, ten jemne fúka na tieto cievky aj mosfety (tie až tak nekúria :). Ale čo som si všimol, neúmerne sú zohriate dve cievky okolo severnémo mostíka (jedna hore a jedna dole). Nedá sa na nich udržať prst 🙁 Asi na ne budem musieť tiež nalepiť pasívy, čo vy na to?
Ten severný mostík sa zohrieva strašne (až sa bojím že sa roztopí :), preto som na jeho chladič skúšobne pomocou teplovodnej pasty prilepil ešte jeden (taký vysoký po PENTIUMiii procesore). Aj ten začal po chvíli celkom slušne kúriť, len neviem či som urobil dobre.
Preto sa chcem spýtať – aký program používate na meranie teplôt jednotlivých komponentov?
…a ešte sa spýtam aj na Váš názor na MediaPortal – myslíte že je to dobrá voľba? Musím hlavne nakonfigurovať Imon ovládač a zatiaľ sa mi na ňom nepodarilo rozbehať prehrávanie DVD z priečinkov VIDEO_TS a to som tam nainštaloval nový ffdshow. Dnes sa tomu budem venovať.
Kedy vyjde nová časť seriálu týkajúca sa softwéru HTPC? :o)
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Článek o systému a jeho nastavování určitě bude, jen se sám ještě prokousávám některými obzvláště vypečenými záludnostmi. Cívky jsem na desce kontroloval všechny a nejvíce hřály ty u procesoru, ostatní tolik ne. Se severním můstkem jste myslím chybu neudělal. Teploty měřím v aplikaci SpeedFan, případně Everest.
MediaPortal je dobrá volba, velmi se blíží (někdo by řekl, že je i lepší) Vista MCE.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Nebolo by na škodu skúsiť aj Intel…
napr. s touto doskou ASUS P5E-V HDMI
a nejakým Core 2 Duo CPU…
Re: HTPC na Intelu To by bylo opravdu fajn, ale popravdě to v redakci asi už časově v nejbližší době nezvládneme. Jednak se věnujeme klasické elektronice, která bere dost času, a přitom HTPC se chceme věnovat stejně tak. Před sebou máme nyní ale spíše pohled na systémové věci, také přehrávání Blu-ray a další. Pokud by někdo stavěl HTPC na Intelu a byl ochoten se podělit s ostatními, rádi se s ním domluvíme a můžeme být nápomocni.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Děkuji, že se věnujete tématu HTPC. Uvítal bych více informací pro ty, kteří hledají maximální výkon. Například já teď připravuji stavbu HTPC a nemám informace o tom, jak nejlépe se poprat s plným HD – potřebuji 2 tunery DVB-S2 MPEG-4, abych mohl jeden Full HD nahrávat, druhý sledovat (nebo 2 nahrávat), a nevím, jaký HW to utáhne, jaké tunery použít, jak to pojede po síti (diskové pole v síti). HTPC chci mít mimo obývák (za zdí v pokoji) a ovládat to chci radiovým gyroskopem. Také bych chtěl vědět, kolik to bude „žrát“ apod. Možná by bylo dobrým tématem zkusit udělat takový High Performance HTPC z toho nejlepšího na trhu. Pokud něco takového neplánujete, dá se s Vámi za nějakých podmínek stavba konzultovat?
Zdro Zdravim, jestli uz to nebylo napsano:
Stavim toto HTPC v teto skrini SILVERSTONE DG02 a klasicky zdroj ATX SEASONIC SS-350ET se v kombinaci s chladicem Arctic-Cooling Freezer 64 Pro PWM, f. AMD Athlon 64
do teho skrine NEVEJDE !!
Bude-li mit zajem nekdo z Plzne a okoli (neposilam) za 250,-Kc mam tet 1 ks navic :-((.
kontakt tonery@seznam.cz
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Zdravím.
Děkuji za pěkný článek, který, myslím, nemá na českém webu obdobu. Narazil jsem na něj náhodou až dnes.
Rád bych přispěl k tématu svými zkušenostmi. Problematikou HTPC se zabývám už pár let a před více než rokem jsem po dlouhé a pečlivé přípravě konečně postavil své domácí HTPC, které ke spokojenosti celé rodiny od té doby každodenně používám.
Idle spotřeba 34W dosažená v tomto článku je sice bezesporu velmi pěkná, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se na AMD platformě a za použití běžně dostupných komponent dá jít ještě mnohem níže. Za největší slabinu zde prezentované sestavy, co se spotřeby týče, vidím zvolený chipset AMD 780G. Ten je sice zajímavý z hlediska výkonu a funkcionality, pro stavbu úsporného PC jej však nepovažuji za vhodný. Jeho velmi často vyzdvihovaná úspornost zdaleka není taková, jaká by mohla být, a to zejména z důvodu jeho dvouchipového designu. V tomto článku uváděná vysoká teplota severního můstku a s tím spojená spotřeba tento problém jen dále prohlubuje.
Pro stavbu svého HTPC, u kterého byla spotřeba jedním z nejdůležitějších kritérií z důvodu předpokládaného 24/7 provozu, jsem zvolil jednochipové řešení od NVIDIA, konkrétně GeForce 7050. Měl jsem štěstí na výběr základní desky. Teprve až po její koupi jsem narazil na diskusi, kde někteří její účastníci uváděli, že s touto deskou dosáhli na spotřebu celé sestavy okolo 18W v idle. Sám jsem tomu nevěřil, ale s trochou úsilí jsem se na tuto spotřebu také dostal. Jedná se však o skutečně nejnižší dosažitelnou spotřebu, ve skutečném provozu se pohybuji okolo 10W výše kvůli dvěma DVB-T/S tunerům, které dohromady dávají v idle právě okolo 10W. Jejich spotřebu se mi bohužel zatím nepodařilo nijak srazit. Níže uvádím stručné parametry mé sestavy (některé lovím jen z hlavy, omlouvám se proto za případné nepřesnosti). K tomu jen doplňuji, že na ní jede MythTV frontend i backend na openSUSE Linuxu.
Spotřeba v idle (spuštěn frontend i backend MythTV): cca. 28,5W
Spotřeba při sledování TV (DVB-T): cca. 33W
Spotřeba při sledování TV (DVB-S): cca. 38W
Uvedené spotřeby jsou měřeny „na zásuvce“ přístrojem Energy Logger 3500. Procesor je standardně podtaktován a podvoltován v BIOSu na 800MHz a 0,8V, což přináší úsporu cca. 2-3W. I tak je k dispozici stále dostatečná výkonová rezerva, sledování TV zatěžuje CPU jen na cca. 20%, sledování DVD pak o něco málo více. Dále pak je standardně uspán do standby režimu datový 1TB disk (úspora opět 2-3W) a rychlost integrované síťové karty snížena z 1Gb/s na 100Mb/s (úspora 2W).
I při takové spotřebě pořád vidím rezervy v jejím dalším snížení. Především pak ve spotřebě obou DVB tunerů. Po několika marných pokusech však vidím jedinou možnost v jejich záměně za USB tunery. Další možnost snížení spotřeby vidím ve výměně 120W zdrojů za cca. 70W, jak picoPSU, tak i adaptéru. Původně jsem volil záměrně 120W, protože jsem počítal, že jím budu napájet i další zařízení (především aktivní síťové prvky). Od této výměny očekávám další cca. 3W snížení spotřeby.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Postavil jsem HTPC na desce s chipsetem G45 a po připojení přes HDMI jsem doslova zhnusen kavlitou obrazu při sledování DVD. Na vině je zřejmě přpočítávání pixelů, protože LCD mi jede na 720p, taktéž je nastaven výstup z HTPC. Nemá někdo zkušenosti jak to vylepšit? Dal jsem do toho 25000 a obraz je několikanásobně horší než z DVD přehrávače za 1500 🙁
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Neřekl bych, že je to kvůli přepočtu. Problém tuším spíše v nekvalitním dekodéru (nebo jeho nastavení) MPEG-2. Při přehrávání kvalitních MPEG-4 (Xvid) to nedělá?
Meril jsem spotrebu a mam takovouto:
* nabehnuti win systemu cca 1 min okolo —> 112 W
* Software PVR2 – sledovani digitalniho vysilani —> 73/68W
* MediaPortal – sledovani z disku —> 68W
* MediaPortal – sledovani z externiho usb disku —> 72/70W
Jak je mozne ze vykon je prakticky dvakrat vyssi nez u vasi testovane rady? cim to muze byt zpusobena, kdyz mam prakticky ty stejne paramtery? mohl by mi nekdo poradit, chtel bych vykon jeste o nejaky ty waty snizit.
Re: Spotreba No, nevidím tu, jaký máte procesor. Spotřebu dále zvyšuje 3,5″ disk a možná i nekvalitní zdroj. Také systém nemusí mít správně nastaven režim řízení spotřeby, hlavně CnQ.
Re: Spotreba aha, omlouvam se, procesor je stejny, jako mate vy, tento: AMD 4850e (2,5 GHz, 2 jádra, 45 W TDP) … Je mozne, ze zdroj neni zrovna kvalitni. Mohu nejak zjistit, zda mam spotrebu systemu nastavenou spravne? Postupoval jsem dle tohoto postupu: http://www.svethardware.cz/art_doc-E9294B4FE574828CC1256DC5007061DF.html
Da se nejak zjistit, zda c’n’q funguje spravne?
Jak jste ho nastavil vy?
Diky moc za tipy!
Pekny vecer
Re: Spotreba tak jsem dnes poridil zdroj Seasonic SS-350ET a spotreba klesla… ale tedy ne o tolik (alespon je krasne tichy:). Pri sledovani tv v programu PVR, spotreba tech 61-58W, zajimave ze u vas byla 39 W.
Myslite, ze to muze byt tim ze mam aktivni zdroj a take aktivni chladic na CPU – Arctic-cooling Alpine 64 PWM ?
Toto je jedine odlisne od vasi sestavy.
Jedine co jeste, tak pouzivam WinXP…
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Je mozne pouzit tuner WinTV HVR-3000? Pripadne zda je mozne pres nej sledovat placene satelitni programy (DigiTV)?
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Jeden z tunerů fungovat bude skoro určitě, oba dost možná, placené kanály skoro jistě ne (to by muselo být možné připojit kartu, řekl bych).
Edit: aha, tak CI slot se k tomu připojit dá, čili placené kanály pojedou. Jestli si s tím ale poradí MCE netuším, v dodaném SW nebude jistě problém vysílání sledovat.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Mam stejnou desku a procesor, tedy AMD 4850e 2,5 GHz, a Gigabyte MA78GM-S2H. Chtel bych procesor podtaktovat a ubrat voltaz. Kde to nastavit – primo v biosu? nemam s timhle zkusenosti a nevim jak to nastavit… nebo se to da i v programu EasyTune co byl prilozen u desky? Diky za radu…
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Článek sice zajímavý, nicméně seriál je poněkud nedokončený. A to už docela dlouhou dobu… takže jste se na to vyprdl nebo mi něco uteklo?
Díky.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Co konkrétně vám chybí? HTPC jsem při seriálu dostavěl a dodnes úspěšně používám, za mne dokončený tedy je (byť by se dalo ještě leccos doplnit, uznávám). Podívejte se do naší sekce o HTPC a do diskusního fóra, tam jsem nejen já publikoval další články, které tuto sérii doplňují. Jen už jsou vedeny samostatně.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Po hardwarové stránce jistě dokončený je, ale chybí mi tam věci které popisuje poslední věta… ta těžká bitva se softwarem, ovladači, kodeky, přehrávači. Jedna věc je to poskládat dohromady a druhá to uspokojivě rozchodit. Doufal jsem v nějaké srovnání různých mediálních center, popis právě instalace a nějaké reakce na tv kartu, zátěž procesoru při nahrávání/přehrávání televize, poznatky z delšího používání, co by jste třeba teď dělal jinak vzhledem k celkovým zkušenostem a podobně…
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek Nj, HW stránka je zajímavá, zábavná a lze se u ní dočkat konce. U SW je to skoro nekonečná záležitost. O výběru softwaru jsem se myslím zmiňoval u článku, co umí Vista Media Center, jeden náš čtenář potom lehce srovnal několik media softwarů u další série článků o stavbě HTPC. Do fóra jsem také dával pluginy pro MCE, které jsem při své anabázi prošel. Nicméně zkusím sepsat nějaké další poznatky formou článku a oživit i tutu sérii.
Možná jste si všimli, že port USB na vašem stolním nebo přenosném počítači je k dispozici v různých barvách. Téměř jistě máte černou a pár modrých, ale spektrum barev (a jejich význam) je širší.
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.
V dnešní době napadne i ty, kteří tak dříve nečinili, pořídit si zastřihovač vlasů. Jeden z levnějších, Eta Tommy, jsme zakoupili a zkusíme netradičně napsat i jeho recenzi. Zejména v akci Ety, kdy dala 20% slevu na řadu výrobků, vyšel velmi levně.
36 Responses
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Neusazuje se ve skříni příliš mnoho prachu? Ta díra po zdroji vypadá hrozně otevřeně, i když v ní je větrák..
a obecně, při použití PicoPSU v libovolné skříni, lze nějak elegantně a jednoduše zaplnit místo zdroje aby ve skříni nezůstala díra?
Re: prach v HTPC
Prach se bude usazovat vždy, pokud nebude u nasávání prachový filtr. A to v mém případě nejde. Jinak díru po zdroji není problém zakrýt v podstatě čímkoli – nůžky, lepidlo a čtvrtka průhledného plastu nebo něčeho podobného k tomu snadno pomůžou.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
a/ nevím jestli je dobrý nápad lepit ty pasivy na cívky
b/ víte někdo který z PCI DVBT tunerů zvládá zkušební HD vysílání novy?
usb tv tuner
Proč je rozhodně vhodné zaměřit se na interní kartu (nikoli USB) pro sběrnici PCI nebo PCI Express (PCIe). Z důvodu kompaktnosti celku? Nebo je USB něčím nevýhodné? Kvalita, zátěž apod.?
Re: usb tv tuner
Práce s USB rozhraním zatěžuje docela dost systém (procesor), což je asi hlavní důvod. Jinak podle mě jsou interní TV karty kvalitněji stavěné, více vydrží, mají více vstupů/výstupů, lepší dálkové ovládání a podobně. USB tuner použít lze, ale chce to mít k tomu nějaký pádný důvod…
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Zacinam stavat, no este by mi pomohlo porovnanie MB Gigabyte MA78GM-S2H s ASUS M3A78-EMH. Vratana moznosti doplnenia grafiky do funkcneho hybrid modu napr. HD3650? Som prosty uzivatel co si sice dokaze pc poskladat, ale to je tak vsetko.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Asuska je docela fajn deska, ale nemá v základní výbavě digitální zvukový výstup. Ten je sice na HDMI, ale každý nemá receiver s HDMI vstupem. Údajně se dá ten výstup řešit nějakým přídavným panelem, ale je to starost navíc.
Každopádně využití digitálního přenosu zvuku z PC silně doporučuji – u Gigabyte se vychvalovala kvalita int. zvukovky, ale není to pravda. Když zesílíte zvuk, je na analogu šíleně nekvalitní. Proto mám do TV zvuk v HDMI a na poslech muziky do receiveru přes optiku.
Asus Xonar
Já uvažuju o stavě htpc a časem mám v „pácu“ že bych si pořídil zvukovou kartu Asus Xonar D2(X) či jaxe to jmenuje…je to do pcie-1x slotu…co vy na to?
Re: Asus Xonar
No ano, proč ne 🙂 Creative má beztak předražený hardware s tragickými ovladači a softwarem…
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Vzhledem k těm teplotám by asi stálo za to, vyměnit chladič na severním můstku, dát tam i ventilátor a CPU se může nechat chladit nechat pasivně. Problém bude sehnat něco, co se dá na northbridge připevnit (základna 42×60mm).
Ventilátor by mohl viset mezi pasivy CPU a chipsetu. Dělal by průvan na oba.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Takže včera som rozbehal moje HTPC:) Zostava je takmer taká istá, akurát disk som použil 3,5″ HITACHI 500GB (PK7) a skrinku CHIEFTEC HTPC HT-1B (bol tam aj 300W zdroj spolu so zabudovaným IMon). Nainštaloval som naň WinXP a ako HTPC softvér som zvolil MediaPortal. Viem že vyladenie systému trvá dlho ale mám jeden problém:
HTPC mám spojené s plazmou PANASONIC 42PX80 cez HDMI. Takisto mám OrangeTV pripojené cez HDMI. A teraz, keď sa prepnem na HTPC, plazma zobrazuje všetko v poriadku. Akonálhe sa prepnem na OrangeTV (teda iný HDMI vstup) a potom späť na HTPC (zase iný HDMI vstup), tak už mi nechce zobraziť obraz z HTPC. Už som skúšal všeličo nastaviť na TV, ale nič nefunguje – proste čierna obrazovka. Iba keď reštartnem HTPC, zrazu obraz naskočí.
A teraz babo raď… :o)
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Ano ano, nastavit systém HTPC je o dost těžší, než postavit jej po HW stránce. Váš problém mi připomíná ten můj, byť je na Win Vista. Ovladače ATI mají problém s HDMI a to takový, že pokud například není při startu systému na TV navolen HDMI vstup, ovladač TV nedokáže detekovat a potom nic na tomto výstupu nezobrazí.
O problému ATI ví a snaží se jej snad postupně řešit. Jinak existuje řešení, kterým si na nějakou klávesu nebo dálkové ovládání nějakým skriptem nastavíte to, že se pomocí ní přepne video-výstup a TV se tak chytí – teprve se ale chystám toto vyzkoušet.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Ak budete mať nejaké riešenie, umiestnite ho prosím na tieto stránky, bude to určeite pre viacerých nápomocné :o)
Ináč doplním pár postrehov ohľadne mojej konfigurácie:
Doska Gigabyte MA78GM-S2 – tu som na cievky okolo procesora nalepil malé pasívy podľa vášho návodu (ono skutočne dosť hriali). Keďže používam zdroj s ventilátorom, ten jemne fúka na tieto cievky aj mosfety (tie až tak nekúria :). Ale čo som si všimol, neúmerne sú zohriate dve cievky okolo severnémo mostíka (jedna hore a jedna dole). Nedá sa na nich udržať prst 🙁 Asi na ne budem musieť tiež nalepiť pasívy, čo vy na to?
Ten severný mostík sa zohrieva strašne (až sa bojím že sa roztopí :), preto som na jeho chladič skúšobne pomocou teplovodnej pasty prilepil ešte jeden (taký vysoký po PENTIUMiii procesore). Aj ten začal po chvíli celkom slušne kúriť, len neviem či som urobil dobre.
Preto sa chcem spýtať – aký program používate na meranie teplôt jednotlivých komponentov?
…a ešte sa spýtam aj na Váš názor na MediaPortal – myslíte že je to dobrá voľba? Musím hlavne nakonfigurovať Imon ovládač a zatiaľ sa mi na ňom nepodarilo rozbehať prehrávanie DVD z priečinkov VIDEO_TS a to som tam nainštaloval nový ffdshow. Dnes sa tomu budem venovať.
Kedy vyjde nová časť seriálu týkajúca sa softwéru HTPC? :o)
Vďaka.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Článek o systému a jeho nastavování určitě bude, jen se sám ještě prokousávám některými obzvláště vypečenými záludnostmi. Cívky jsem na desce kontroloval všechny a nejvíce hřály ty u procesoru, ostatní tolik ne. Se severním můstkem jste myslím chybu neudělal. Teploty měřím v aplikaci SpeedFan, případně Everest.
MediaPortal je dobrá volba, velmi se blíží (někdo by řekl, že je i lepší) Vista MCE.
Jinak pro širší diskusi bych doporučil naše fórum: http://forum.digilidi.cz/htpc-a-media-center.html
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Nebolo by na škodu skúsiť aj Intel…
napr. s touto doskou ASUS P5E-V HDMI
a nejakým Core 2 Duo CPU…
Re: HTPC na Intelu
To by bylo opravdu fajn, ale popravdě to v redakci asi už časově v nejbližší době nezvládneme. Jednak se věnujeme klasické elektronice, která bere dost času, a přitom HTPC se chceme věnovat stejně tak. Před sebou máme nyní ale spíše pohled na systémové věci, také přehrávání Blu-ray a další. Pokud by někdo stavěl HTPC na Intelu a byl ochoten se podělit s ostatními, rádi se s ním domluvíme a můžeme být nápomocni.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Děkuji, že se věnujete tématu HTPC. Uvítal bych více informací pro ty, kteří hledají maximální výkon. Například já teď připravuji stavbu HTPC a nemám informace o tom, jak nejlépe se poprat s plným HD – potřebuji 2 tunery DVB-S2 MPEG-4, abych mohl jeden Full HD nahrávat, druhý sledovat (nebo 2 nahrávat), a nevím, jaký HW to utáhne, jaké tunery použít, jak to pojede po síti (diskové pole v síti). HTPC chci mít mimo obývák (za zdí v pokoji) a ovládat to chci radiovým gyroskopem. Také bych chtěl vědět, kolik to bude „žrát“ apod. Možná by bylo dobrým tématem zkusit udělat takový High Performance HTPC z toho nejlepšího na trhu. Pokud něco takového neplánujete, dá se s Vámi za nějakých podmínek stavba konzultovat?
Zdro
Zdravim, jestli uz to nebylo napsano:
Stavim toto HTPC v teto skrini SILVERSTONE DG02 a klasicky zdroj ATX SEASONIC SS-350ET se v kombinaci s chladicem Arctic-Cooling Freezer 64 Pro PWM, f. AMD Athlon 64
do teho skrine NEVEJDE !!
Bude-li mit zajem nekdo z Plzne a okoli (neposilam) za 250,-Kc mam tet 1 ks navic :-((.
kontakt tonery@seznam.cz
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Zdravím.
Děkuji za pěkný článek, který, myslím, nemá na českém webu obdobu. Narazil jsem na něj náhodou až dnes.
Rád bych přispěl k tématu svými zkušenostmi. Problematikou HTPC se zabývám už pár let a před více než rokem jsem po dlouhé a pečlivé přípravě konečně postavil své domácí HTPC, které ke spokojenosti celé rodiny od té doby každodenně používám.
Idle spotřeba 34W dosažená v tomto článku je sice bezesporu velmi pěkná, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se na AMD platformě a za použití běžně dostupných komponent dá jít ještě mnohem níže. Za největší slabinu zde prezentované sestavy, co se spotřeby týče, vidím zvolený chipset AMD 780G. Ten je sice zajímavý z hlediska výkonu a funkcionality, pro stavbu úsporného PC jej však nepovažuji za vhodný. Jeho velmi často vyzdvihovaná úspornost zdaleka není taková, jaká by mohla být, a to zejména z důvodu jeho dvouchipového designu. V tomto článku uváděná vysoká teplota severního můstku a s tím spojená spotřeba tento problém jen dále prohlubuje.
Pro stavbu svého HTPC, u kterého byla spotřeba jedním z nejdůležitějších kritérií z důvodu předpokládaného 24/7 provozu, jsem zvolil jednochipové řešení od NVIDIA, konkrétně GeForce 7050. Měl jsem štěstí na výběr základní desky. Teprve až po její koupi jsem narazil na diskusi, kde někteří její účastníci uváděli, že s touto deskou dosáhli na spotřebu celé sestavy okolo 18W v idle. Sám jsem tomu nevěřil, ale s trochou úsilí jsem se na tuto spotřebu také dostal. Jedná se však o skutečně nejnižší dosažitelnou spotřebu, ve skutečném provozu se pohybuji okolo 10W výše kvůli dvěma DVB-T/S tunerům, které dohromady dávají v idle právě okolo 10W. Jejich spotřebu se mi bohužel zatím nepodařilo nijak srazit. Níže uvádím stručné parametry mé sestavy (některé lovím jen z hlavy, omlouvám se proto za případné nepřesnosti). K tomu jen doplňuji, že na ní jede MythTV frontend i backend na openSUSE Linuxu.
Základní deska: Asrock ALive NF7G-HDready
CPU: AMD X2 3800 65W
RAM: 1x 1GB DDR2
Systémový a datový HDD (pro liveTV): 160GB, 2.5″, 5400rpm
Datový HDD: 1TB WD Green (série EADS)
Zdroj: 120W picoPSU + 120W adaptér
Spotřeba v idle (spuštěn frontend i backend MythTV): cca. 28,5W
Spotřeba při sledování TV (DVB-T): cca. 33W
Spotřeba při sledování TV (DVB-S): cca. 38W
Uvedené spotřeby jsou měřeny „na zásuvce“ přístrojem Energy Logger 3500. Procesor je standardně podtaktován a podvoltován v BIOSu na 800MHz a 0,8V, což přináší úsporu cca. 2-3W. I tak je k dispozici stále dostatečná výkonová rezerva, sledování TV zatěžuje CPU jen na cca. 20%, sledování DVD pak o něco málo více. Dále pak je standardně uspán do standby režimu datový 1TB disk (úspora opět 2-3W) a rychlost integrované síťové karty snížena z 1Gb/s na 100Mb/s (úspora 2W).
I při takové spotřebě pořád vidím rezervy v jejím dalším snížení. Především pak ve spotřebě obou DVB tunerů. Po několika marných pokusech však vidím jedinou možnost v jejich záměně za USB tunery. Další možnost snížení spotřeby vidím ve výměně 120W zdrojů za cca. 70W, jak picoPSU, tak i adaptéru. Původně jsem volil záměrně 120W, protože jsem počítal, že jím budu napájet i další zařízení (především aktivní síťové prvky). Od této výměny očekávám další cca. 3W snížení spotřeby.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Postavil jsem HTPC na desce s chipsetem G45 a po připojení přes HDMI jsem doslova zhnusen kavlitou obrazu při sledování DVD. Na vině je zřejmě přpočítávání pixelů, protože LCD mi jede na 720p, taktéž je nastaven výstup z HTPC. Nemá někdo zkušenosti jak to vylepšit? Dal jsem do toho 25000 a obraz je několikanásobně horší než z DVD přehrávače za 1500 🙁
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Neřekl bych, že je to kvůli přepočtu. Problém tuším spíše v nekvalitním dekodéru (nebo jeho nastavení) MPEG-2. Při přehrávání kvalitních MPEG-4 (Xvid) to nedělá?
Spotreba
Dobry den, koupil jsem podobnou sestavu, tedy postupne skladam, zatim mam sestavu takovou:
– deska: Gigabyte – MA78GM-S2H — http://www.softcom.cz/produkt/gb-ma78gm-s2h-amd-rs780-am2-6xsata2-raid-1394-matx/?flist=1
– tv tuner WinFast DTV2000H — http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=36463
– RAM 1GB DDR2
– Arctic-cooling Alpine 64 PWM — http://www.softcom.cz/produkt/arctic-cooling-alpine-64-pwm-06-sone-kapallozisko-tlumic-vibraci-s754939/?flist=1
– nejaky obycejny zakladni zdroj 350W, v tydnu vymenim za tissi
– 3,5″ disk 320 GB Western Digital, pristi mesic pordim 2,5 kvuli hlku
– DVD-RW Rom, pouzivam opravdu zridka
– system Win XP
Meril jsem spotrebu a mam takovouto:
* nabehnuti win systemu cca 1 min okolo —> 112 W
* Software PVR2 – sledovani digitalniho vysilani —> 73/68W
* MediaPortal – sledovani z disku —> 68W
* MediaPortal – sledovani z externiho usb disku —> 72/70W
Jak je mozne ze vykon je prakticky dvakrat vyssi nez u vasi testovane rady? cim to muze byt zpusobena, kdyz mam prakticky ty stejne paramtery? mohl by mi nekdo poradit, chtel bych vykon jeste o nejaky ty waty snizit.
Diky moc
Re: Spotreba
No, nevidím tu, jaký máte procesor. Spotřebu dále zvyšuje 3,5″ disk a možná i nekvalitní zdroj. Také systém nemusí mít správně nastaven režim řízení spotřeby, hlavně CnQ.
Re: Spotreba
aha, omlouvam se, procesor je stejny, jako mate vy, tento: AMD 4850e (2,5 GHz, 2 jádra, 45 W TDP) … Je mozne, ze zdroj neni zrovna kvalitni. Mohu nejak zjistit, zda mam spotrebu systemu nastavenou spravne? Postupoval jsem dle tohoto postupu:
http://www.svethardware.cz/art_doc-E9294B4FE574828CC1256DC5007061DF.html
Da se nejak zjistit, zda c’n’q funguje spravne?
Jak jste ho nastavil vy?
Diky moc za tipy!
Pekny vecer
Re: Spotreba
tak jsem dnes poridil zdroj Seasonic SS-350ET a spotreba klesla… ale tedy ne o tolik (alespon je krasne tichy:). Pri sledovani tv v programu PVR, spotreba tech 61-58W, zajimave ze u vas byla 39 W.
Myslite, ze to muze byt tim ze mam aktivni zdroj a take aktivni chladic na CPU – Arctic-cooling Alpine 64 PWM ?
Toto je jedine odlisne od vasi sestavy.
Jedine co jeste, tak pouzivam WinXP…
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Je mozne pouzit tuner WinTV HVR-3000? Pripadne zda je mozne pres nej sledovat placene satelitni programy (DigiTV)?
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Jeden z tunerů fungovat bude skoro určitě, oba dost možná, placené kanály skoro jistě ne (to by muselo být možné připojit kartu, řekl bych).
Edit: aha, tak CI slot se k tomu připojit dá, čili placené kanály pojedou. Jestli si s tím ale poradí MCE netuším, v dodaném SW nebude jistě problém vysílání sledovat.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Mam stejnou desku a procesor, tedy AMD 4850e 2,5 GHz, a Gigabyte MA78GM-S2H. Chtel bych procesor podtaktovat a ubrat voltaz. Kde to nastavit – primo v biosu? nemam s timhle zkusenosti a nevim jak to nastavit… nebo se to da i v programu EasyTune co byl prilozen u desky? Diky za radu…
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Článek sice zajímavý, nicméně seriál je poněkud nedokončený. A to už docela dlouhou dobu… takže jste se na to vyprdl nebo mi něco uteklo?
Díky.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Co konkrétně vám chybí? HTPC jsem při seriálu dostavěl a dodnes úspěšně používám, za mne dokončený tedy je (byť by se dalo ještě leccos doplnit, uznávám). Podívejte se do naší sekce o HTPC a do diskusního fóra, tam jsem nejen já publikoval další články, které tuto sérii doplňují. Jen už jsou vedeny samostatně.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Po hardwarové stránce jistě dokončený je, ale chybí mi tam věci které popisuje poslední věta… ta těžká bitva se softwarem, ovladači, kodeky, přehrávači. Jedna věc je to poskládat dohromady a druhá to uspokojivě rozchodit. Doufal jsem v nějaké srovnání různých mediálních center, popis právě instalace a nějaké reakce na tv kartu, zátěž procesoru při nahrávání/přehrávání televize, poznatky z delšího používání, co by jste třeba teď dělal jinak vzhledem k celkovým zkušenostem a podobně…
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Nj, HW stránka je zajímavá, zábavná a lze se u ní dočkat konce. U SW je to skoro nekonečná záležitost. O výběru softwaru jsem se myslím zmiňoval u článku, co umí Vista Media Center, jeden náš čtenář potom lehce srovnal několik media softwarů u další série článků o stavbě HTPC. Do fóra jsem také dával pluginy pro MCE, které jsem při své anabázi prošel. Nicméně zkusím sepsat nějaké další poznatky formou článku a oživit i tutu sérii.
Re: HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek
Díky za nasměrování. A rozhodně uvítám, pokud něco k tomu tématu ještě sepíšete.