Čtvrtek , 31. 10. 2024

Štěpánka

Intel oznámil nové Atomy – má to být celkem bomba

26. 02. 2014

26. 02. 2014

Stalo se tak v pondělí. Jde o nové SoC (System-On-Chip) procesory Intel Atom Z34 a Z35 s kódovými názvy „Merrifield“ a  „Moorefield“. Místo představení, Mobile World Congress v Barceloně, naznačuje, že míří hlavně do segmentu chytrých mobilních telefonů…

Ten v současnosti opanují procesory ARM, takže jde o, vzhledem k úspěchům tabletů a mobilních telefonů ve srovnání s notebooky, logický krok. Nejnovější 22nm Atomy odlišuje počet procesorových jader a frekvence:

  • Atom Z34 – až 2,13 GHz, dvě jádra;
  • Atom Z35 – až 2,3 GHz, čtyři jádra.

Procesory nepostrádají 64bitovou instrukční sadu (Android 4.4 „Kit Kat“ již disponuje 64bitovým kernelem), zvládají hardwarové dekódování VP8, zpracování Full HD videa při 60 FPS, úsporné paměti LPDDR3, až 256GB interní úložiště či maximálně 13Mpixelový fotoaparát. Oba procesory vychází z nové architektury „Bail Trail“, avšak Intel se rozhodl neobjevovat již objevené – nové Atomy nezdobí jeho vlastní integrované grafické jádro, jako bylo zvykem. Na obrázku můžete vidět srovnání výkonu s konkurencí, které poskytl Intel.

Místo toho inženýři vsadili na produkt jiného producenta PowerVR G6400 s podporou OpenGL ES 2.0/3.0, DirectX 10, OpenCL či Renderscript. Že půjde o sázku na jistotu dokazuje skutečnost, že nejde o žádného nováčka, první čipy s tímto jádrem byly představeny na CESu 2012. Stejnou „grafiku“ (model G6430)  např. volí Apple u svých procesorů A7 pohánějících iPady Air.


Obrázek srovnává předchozí generaci Atomů s tou nejnovější.

Zdroje: CNET, Guru3D.com, Hexus.net, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Celosvětový výpadek počítačů s Windows byl způsoben požadavky Evropské komise, říká Microsoft, a měli bychom si na to zvyknout. Výpadek, který zavíral letiště, nemocnice a televizní stanice, byl ve skutečnosti způsoben jedinou aktualizací systému Windows. Bezpečnostní firma CrowdStrike vydala chybnou aktualizaci, která, jak připouští, způsobila problém.

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek