Středa , 20. 11. 2024

Nikola

Jak na čistou instalaci upgradu Windows 10

03. 08. 2015

Bezplatný upgrade (aktualizace) na Windows 10 z Windows 7/8 bude možná až do 28. 7. 2016. Do té doby lze spustit proces bezplatné aktualizace. Následně budete moci používat W10 až do konce jeho podpory (i déle).

Proces upgradu začal již 29. 7. 2015, odkdy se nabízí aktualizace přes Windows Update, nebo ji též můžete iniciovat pomocí Windows Media Creation Tool. Tento nástroj umí též vytvořit instalační médium, nebo stáhnou obraz ISO pro pozdější použití. Právě tímto způsobem můžete dojít k čisté instalaci Windows 10 (nabootovat z USB nebo DVD, naformátovat disk, nainstalovat Windows).

Aktualizace přímo ze systému je snadná, rychlá a většinou bezproblémová. Přesto mnozí chtějí raději učinit čistou instalaci a systém si nastavit od nuly. Zbavíte se tak kostlivců ve skříni a získáte rychlejší, čistější, systém.

Avšak není možné rovnou přejít k čisté instalaci upgradu Windows 10. Nejprve musíte provést upgrade stávajícího systému. Bez toho to bohužel nejde. Po provedení upgradu vznikne unikátní identifikátor vašeho počítače a při další, i čisté instalaci, nebude nutné zadávat licenční klíč a Windows 10 se řádně aktivují. Avšak musíte být samozřejmě při aktivacích online. Při instalaci pak stačí zadávání licenčního klíče přeskočit (nechat na později, tedy na nikdy).

Licence upgradu na Windows 10 je spřažena s vaším počítačem na pevno. Reinstalovat můžete kolikrát chcete. Ale jakmile změníte základní desku, Windows přestanou být aktivovány. V tom případě nemusí být možné Windows 10 znovu aktivovat a měli byste si koupit novou licenci. Je však možné o reaktivaci se pokusit, například telefonicky u společnosti Microsoft. Mnohdy se dá vysvětlit, že vám počítač zůstává, ale že vám prostě odešla základní deska a byli jste nuceni ji vyměnit. Další informace nejdete přímo v diskusi na webu Microsoftu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek