Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Koncept HTPC: Šatíme PC do svátečního

06. 06. 2007


V dnešním pokračování našeho volného cyklu o počítačích pro domácí kino nám nezbude, než se konečně zamyslet, do jaké že bedny HTPC spoutáme. Protože obývací pokoj má především reprezentovat, výraznou roli bude hrát design. Funkčnost však nesmí zůstat opomenuta. A když už budeme v tom, lehce prosvištíme další příslušenství, především dálkové ovladače.

Zabýváte-li se s námi problematikou HTPC již od začátku našeho seriálu, musí vám být jasné, že se jedná o cestu s mnoha křižovatkami. Koncepcí, přístupů a filozofií, jak problematiku HTPC zpracovat je nespočet a velkou měrou závisí právě na použitém case.

Koncepce “jsem PC a nestydím se to přiznat“

Nejjednodušší cestou nejnižšího odporu je přirozeně použít klasický počítačový case. Člověk, který není upnutý na stereotyp zažitého vědomí, jak má vypadat stolní elektronika, použije klidně i nějaký pěkný a perfektně funkční Midi tower, například výborný Arctic Cooling T4, který je osazen i odhlučňovacím boxem pro pevný disk. Usedlejší “stavitel“ vybere desktopové provedení, které přece jen připomíná klasické elektro více. Hlavní výhoda je nasnadě. Bezproblémová instalace, spousta prostoru pro rozšíření, velký tichý chladič procesoru a dobrá cirkulace vzduchu obecně. Potěší i klasický ATX zdroj, u levné bedny ho stejně budete kvůli snížení hluku muset minimálně upravit.

Zajímavým desktopem pro ty s ultra napnutým rozpočtem může být kupříkladu model 3D01 ať už od Eurocase nebo Codegenu (je to jeden a tentýž). Nemá sice Hifi rozměry, ale u tak levného plastového řešení to nevadí. Design je přitom svěží a vnitřní koncepce není taky zcela marná.


Skříň model 3D01

Jak vidno z obrázku, zdroj je netradičně umístněn vepředu, volné jsou dvě 5,25’’ pozice a jedna 3,5’’ jak stvořená pro čtečku karet. Na přední panel jsou vyvedeny dva USB konektory a konektor pro sluchátka a mikrofon. To je pro HTPC přirozeně důležité.


Case je celkem malý, ale vejde se tam vše potřebné

O tomto case se rozepisuji podrobněji, protože v dalších pokračováních, která se budou zabývat stavbou HTPC do 15 000Kč, může sehrát významnou roli. Není totiž těžké postavit HTPC za 30-50 tisíc a již několik takových sériově vyráběných strojů je na trhu, ale opravdovým oříškem (se kterým se popereme:), bude sestavit dostatečně výkonné a vybavené zařízení za cenu, která by může konkurovat nákupu klasického DVD rekordéru s pevným diskem. Samozřejmě s nezměrně vyšší užitnou hodnotou. O tom však někdy příště.

K TÉMATU  7 chyb, kterým je třeba se vyhnout při nákupu nového notebooku

Koncepce “budoucnost je v aluminiu“

Už dlouhou dobu jsou běžně dostupné i speciální desktopové case, většinou v HiFi rozměrech a v patřičném hodnotně působícím designu s hliníkovým předním panelem. Sortiment se neustále rozšiřuje, bohužel všechny do jednoho spojuje vyšší pořizovací cena. Zpravidla se dají koupit již s přidaným dálkovým ovladačem a dražší verze s VFD stavovým displejem. Ty nejdražší disponují i vlastním LCD zobrazovačem pro Windows MCE prostředí.


Nejpoužívanější case Thermaltake Mozart SX

Nejčastěji se lze asi setkat s case Thermaltake Mozart SX, případně ještě řadou Bach a Tenor. Jsou cenově nejpřijatelnější a přitom s drobnými ústupky dovolí osadit skoro totéž, co do běžného case. Dodávaný dálkový ovladač patří také k tomu lepšímu, co je v nabídce. Majetnější “stavitelé“ mohou vybírat také ze škály beden od SilverStone, ale to není náš případ:)


Když už nevíte při stavbě co s penězi, nezbývá než koupit case s vlastním stavovým zobrazovačem:)

Koncepce “skoro hotovo“

Zdaleka nejjednodušší, ale z našeho pohledu nejnudnější a nejomezenější, je sáhnout po nějakém “instantním“ barebone systému. Nejedná se o nic jiného, než o case osazený již deskou, optickou mechanikou, konektory, případně zapojeným VFD zobrazovačem. Stačí tedy “přisypat“ procesor, paměť, disk a nějaký tuner, zamíchat…pardon, zapojit… a je vlastně hotovo.

Nedávnou novinkou na tomto poli je MSI Media Live. Na pohled velmi pohledný hliníkový přístroj vybavený vším potřebným. Základní deska MSI MS-7239 s čipsetem nVIDIA C51PVG + MCP51 je určena pro platformu AMD AM2, která se momentálně jeví pro segment HTPC nejperspektivněji. Nic tedy nebrání osazení rychlého a levného procesoru AMD X2. MSI si dalo záležet a nabušilo do case, co se tam jen vešlo. Přítomny jsou všechny běžné video výstupy včetně SCARTu a HDMI (až 1080p). Nesmí chybět čtečka karet, WiFi a Bluetooth na desce, ani dálkový ovladač. Na předním panelu jsou i základní tlačítka pro diskové operace a pěkný VFD displej.


Barebone MSI Media Live

Trochu nešťastně je podle mě použita slim štěrbinová Slot-In mechanika. V případě budoucího upgrade bude o dost složitější sehnat jinou vhodnou mechaniku stejné koncepce. Celkově je však tato sestava pro ty, co si do vlastního projektu netroufnou, zajímavou volbou. Škoda, že MSI neprodává tento case také bez desky, aby si člověk mohl svobodně zvolit, čím ho osadí.

K TÉMATU  Full HD LCD na postupu: Xoro HTL 4242w

Dálkové ovladače a spol.

Utěšeně se rozrůstá taktéž nabídka dalšího příslušenství, především samostatných dálkových ovladačů a VFD displejů. Jedním z nejstarších a také nejdostupnějších ovladačů je model A90-00014 od Microsoftu. Je jednoduchý, účelný a levný (něco přes 500Kč), takže je opět hlavním adeptem do našeho levného HTPC.


Dálkáč od Microsoftu je nejlevnější a není špatný

Druhý nejčastější model používá většina ostatních výrobců. Zřejmě sjíždí všechny ze stejné čínské linky, na tom nesejde. Důležité je, že poskytuje o poznání větší množství tlačítek a tedy i lepší komfort obsluhy. Najdeme ho například u skříní Thermaltake, ale ten je prodává i samostatně nebo v setu s efektními VFD displeji. Stejnou cestou jdou i další výrobci, zejména značka IMON, která nabízí hned několik verzí jak s IR tak rádiovým přenosem a opět s pěkně vydesignovanými VFDčky. Všechny dálkové ovladače jsou kompatibilní s Windows MCE a doufejme, že budou stejně dobře spolupracovat i při použití nových Windows Vista Premium.


Zajímavé jsou sety DO + VFD displej

Poslední dnes zmíněnou periferií pro HTPC je bezdrátová klávesnice. Lze použít jakoukoliv, nicméně i zde se trh přizpůsobil poptávce a tak jsou modely navržené přímo pro toto použití. Odlišují se ultra kompaktními rozměry, rozložením podobným klávesnici notebooku a často je přítomen i nějaký polohovací systém nahrazující myš, většinou touchpad.

Související články:
Koncept HTPC
Koncept HTPC: ticho prosím!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Říká se, že „internet nikdy nezapomene“, ale to je jen zbožné přání. Ukládání dat na servery vyžaduje peníze, čas a úsilí. Nakonec něco, na čem vám záleží, bude z webu navždy vymazáno. Dobrá zpráva je, že s tím můžete něco udělat už teď.
Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
Čtyři roky poté, co Google prohlásil, že chce blokovat soubory cookie třetích stran v prohlížeči Chrome, potvrdil, že nakonec nebude blokovat online sledovače. V roce 2020, přibližně v době, kdy Apple zablokoval soubory cookie třetích stran v Safari, Google trval na tom, že udělá totéž. O čtyři roky později se Google zdánlivě vzdal jejich blokování.
Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.

Nepřehlédněte

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek