Sobota , 01. 02. 2025

Hynek

23. 03. 2007

Nároky, které si dnes kladou lidé na spotřební elektroniku, jsou často se současným sortimentem nereálné. Všichni by měli doma nejraději jedno zařízení – “všeuměla“, který by obsáhl funkce několika dnes prodávaných zařízení a nejlépe nabídl další vlastnosti, které ani žádný produkt dodnes nemá. Jedinou možností, jak z toho ven, se čím dál více ukazují multimediální domácí stanice.

HTPC

Za touto zkratkou, pod kterou by si člověk jinak představil nějakou novou civilizační chorobu, se neskrývá nic jiného než Home Theater Personal Computer, tedy česky PC určené do domácího kina. Myšlenka HTPC nebo chcete-li Barebone systémů není nikterak nová a ani převratná. Osobní počítač je nejuniverzálnější z hlediska funkčnosti i modularity, a proto je nasnadě obléci klasické počítačové komponenty do slušivého kabátu case, který se svým designem a rozměry tváří, jako standardní komponenta domácího Hi-Fi systému. Přidáme nějaký ten dálkový ovladač místo klávesnice a HTPC je na světě…ale tak jednoduché to není.

Boom

Masivnímu rozvoji HTPC dosud bránily především nevhodné a drahé komponenty s velkou spotřebou a složitým ovládání. IT se však mění, přizpůsobuje se jasnému trendu sbližování (ne-li slučování) IT a spotřební elektroniky. Objevují se levné základní desky, které již na svém těla mají integrováno vše potřebné. Zatím co po zvukové stránce jsou základní desky na použití v prostorovým zvuku připraveny už dlouho ( a to včetně SPDIF výstupu pro zapojení do A/V receiveru) a dnes se už zlepšují jen v kvalitě zvukového výstupu a počtu kanálů, integrované grafické procesory dostávají konečně kromě VGA i pro HTPC nezbytný HDMI výstup. Příkladem může být nedávno popisovaná deska Asus M2A-VM HDMI. K dispozici je také množství více, či méně podařených HTPC case, nejrůznějších tunerů analogové či digitální televize a USB dálkových ovladačů. Ostatní komponenty stále zlevňují a dělají koncept HTPC pořád dostupnějším. Intel a AMD postupně přecházejí na lepší výrobní technologie svých procesorů, takže jsou při vyšším výkonu energeticky úspornější a není tedy nutné je příliš namáhavě a hlučně chladit. Vývoj je tedy HTPC maximálně nakloněn. Dodavatelé počítačových sestav si tento segment trhu začínají dobře uvědomovat a už se můžeme u několika velkých výrobců PC setkat s odladěnými HTPC sestavami. Většinou je v nich však napěchována zbytečně výkonná a drahá technika. Ceny takových kompletů jsou pro normálního škudlila pak přemrštěné.

Pro und Kontra

Nespornou výhodou je, že si do přístroje pořídíte jen komponenty zařizující přesně ty funkce, které budete požadovat. Sami si vyberete, jaký televizní tuner (což je dobré zvlášť pro ty, kterým došla trpělivost s výrobci stolních rekordérů a jejich tvrdošíjnému ignorování DVB-T tunerů), zvolíte si zda chcete DVD nebo Blu-Ray mechaniku, vyberete si velikost HDD dle své potřeby atd. Z toho plyne i možnost jednoduché obměny. Stolní zařízení s DVB-T tunerem bude zralé do starého železa, když si časem broadcasteři usmyslí, že začnou razit kupříkladu datově úspornější vysílání v MPEG4 namísto dnešního MPEG2. V HTPC pouze vyměníte modul s tunerem a budete fungovat dál. Jasnou nevýhodou je samotný fakt, že se pořád jedná o převlečené stolní PC se všemi jeho neduhy, kolapsy, zatuháváním, virovými infekcemi, nutností údržby operačního systému a vůbec s celou svou složitostí. Ta jde však při použití vhodného software z hlediska uživatelského komfortu minimalizovat. Všechny současné výkonnější procesory a zdroje se také neobejdou bez hlučného aktivního chlazení a hluk je v domácím kině největším nepřítelem. Správným návrhem však lze i tyto neduhy minimalizovat. Příště se budeme věnovat základnímu obecnému návrhu HTPC sestavy podle požadavků na obsažené funkce a další vlastnosti.

K TÉMATU  Co je to adware a jak se mu můžete vyhnout?

Související články

Koncept HTPC: ticho prosím! Koncept HTPC: Šatíme PC do svátečního Stavíme HTPC: Díl první Stavíme HTPC: Díl druhý Stavíme HTPC: Díl třetí Stavíme HTPC: díl čtvrtý HTPC pro odvážné

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Google oznámil vydání tří nových funkcí v prohlížeči Chrome. Mezi nové funkce patří návrhy vyhledávání na základě toho, co hledají ostatní, více obrázků pro navrhovaná vyhledávání a možnost najít návrhy vyhledávání i při špatném připojení.
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.
Umyvadlo v koupelně není jen praktickým prvkem, ale také výrazným designovým prvkem, který může zcela proměnit atmosféru prostoru. Ať už renovujete svou koupelnu, nebo plánujete novou, správná volba umyvadla do koupelny kombinuje styl, funkčnost a trvanlivost. Pojďme se podívat na trendy, materiály a tipy, které vám pomohou vybrat to pravé.
Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Čtyři roky poté, co Google prohlásil, že chce blokovat soubory cookie třetích stran v prohlížeči Chrome, potvrdil, že nakonec nebude blokovat online sledovače. V roce 2020, přibližně v době, kdy Apple zablokoval soubory cookie třetích stran v Safari, Google trval na tom, že udělá totéž. O čtyři roky později se Google zdánlivě vzdal jejich blokování.
Pro mnoho lidí neexistuje nic horšího, než když musí trávit nekonečné chvíle čekáním až skončí reklamy na YouTube. Když se poprvé objevila možnost předplatného bez reklam, pro řadu lidí to byla spása. Je ale neuvěřitelné, kolik lidé je ochotných platit za to, aby se nemuseli s reklamami trápit. YouTube dosáhl tento měsíc důležitého milníku pro své úrovně placené hudby a videa, když celosvětově překonal hranici 100 milionů odběratelů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek