Sobota , 12. 07. 2025

Bořek

LCD, plazma, nebo LED televizi?

22. 11. 2012

Trh je dnes neuvěřitelně široký a nabízí vhodné řešení témě pro každého. Rozhodli jste se také pro koupi nové televize a teď si lámete hlavu s tím, jaký typ koupit? Podívejte se na základní přehled výhod, nevýhod a rozdílů plazmových, LCD a LED televizí.

Doba jde dopředu a už dávno jsou tatam doby, kdy byly tyto televize považovány za luxus pro horních deset tisíc. Ceny spadly dolů, a tak si novou a kvalitní televizi může dovolit skoro každý. Ne každý se však v nabídce vyzná a televize pro něj mohou být španělskou vesnicí.

LCD televizory

Technologie LCD nás provází už dlouhá léta a v současnosti se jedná o nejrozšířenější druh televizí – a monitorů. Samotná obrazovka „svítí“ pomocí sítě podsvěcovacích trubic, které předávají světlo tekutým krystalům (LCD = liquid crystal display = displej z tekutých krystalů). A právě ty jej pak v určité barvě vyzařují ven, čímž vytvářejí celkový obraz.

Ve srovnání s plazmovými televizemi však může být celkový vjem obrazu poněkud méně realistický, což je způsobeno vrchní vrstvou, která je vyrobena z plastu a nikoliv ze skla. Plastový povrch však na druhou stranu neodráží sluneční světlo či jiné osvětlení. LCD televize se oproti plazmovým vyznačují také mnohem delší životností. Nevýhodou může být zhoršená pozorovací schopnost z některých úhlů.

LED televize

Mezi trojici oblíbených televizorů patří také LED televize. Fungují na obdobném principu jako LCD – jen místo zářivek u podsvěcovacích trubic využívají LED diody (LED = light emitting diod). Modernější LED diody zaručují nižší spotřebu, delší životnost a širší škálu barev. V podstatě tedy posouvají vývoj dopředu a stávajíc se kombinací toho nejlepšího z LCD a plazmových televizí. Za kvalitu si však připlatíme – LED televize jsou o něco dražší než jejich LCD kolegyně.

Plazmové televize

Plazmové televize zažily velký boom v první dekádě jednadvacátého století. Přišly totiž se zcela jiným konceptem než užívané LCD. Pro tvorbu obrazu využívají malé buňky, které samy o sobě svítí. Buňky jsou naplněné speciálními plyny, které při elektrickém impulsu přecházejí do plazmy.

Nevýhoda svícení jednotlivými buňkami pak je v tom, že se mohou vypálit – zejména tehdy, nemění-li dlouhou svou barvu (například logo vysílací stanice). Moderní modely si však dokáží i s tímto problémem poradit.

Celá tato technologie zaručuje velmi rychlou odezvu – mnohem vyšší než u LCD a LED televizí. Vrchní vrstva je tvořená sklem, což napomáhá tvořit přirozenější barvy – zvláště u černé.

Dnes už se jednotlivé technologie svojí kvalitou k sobě velmi blíží. Při koupi je proto nejlepší zajít do obchodu a naživo se podívat, která televize s jakou úhlopříčkou a jakými barvami nám vyhovuje. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.
Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Říká se, že „internet nikdy nezapomene“, ale to je jen zbožné přání. Ukládání dat na servery vyžaduje peníze, čas a úsilí. Nakonec něco, na čem vám záleží, bude z webu navždy vymazáno. Dobrá zpráva je, že s tím můžete něco udělat už teď.
Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek