Středa , 23. 07. 2025

Libor

Mraky GeForce GTX 980 a 970 na obzoru

20. 09. 2014

20. 09. 2014

Jen před pár dny oznámila Nvidia oficiálně novou generaci svých high-endových grafických karet s čipy „Maxwell“ a teprve včera byly oficiálně uvedeny na trh, což okamžitě spustilo lavinu produktů, samozřejmě i s přetaktovanými kusy.

Gainward GTX 970 Phantom 4GB nabízí 9% přetaktování oproti referenčnímu (1 126 MHz) při 1 152 MHz základního taktu (1 304MHz při „boostu“) a pamětech na 7 GHz efektivně. V porovnání s předchozí generací GTX 770 má přinést 45% nárůst výkonu při 35% poklesu spotřeby.

TIP: Nový král v říši Nvidia – GeForce GTX 980

MSI vyladilo i GTX 980 na konečných 1 152 MHz jádra („boost“ jej „nakopne“ o dalších 100 MHz) a paměti na 7 GHz efektivně. To GTX 970 tiká pouze na 1 076 MHz  (1216 MHz GPU boost), paměti opět zůstávají na 7 GHz.

To eVGA u svých grafik zdůrazňuje místo výkonu vlastní typ chlazení ACX 2.0, které má zaručit o 26 % nižší teplotu GPU, o 36 % tišší chlazení při o 250 % nižší spotřebě a  4× delší životnosti větráků oproti standardu.

Inno3D má větráky hned čtyři u svého přetaktovaného modelu iChill GeForce GTX 980, což se samozřejmě neobejde bez bombastického jména, jakým HerculeZ X4 AirBoss je. Bližší specifikace na obrázku, zmiňme jen základní takt 1 228 MHz GPU a 7,2 GHz u pamětí. Cena bude asi 549 USD (asi 11 800 Kč).

Gigabyte na své nové výrobky montuje své výkonné chlazení WINDFORCE 600W, které uchladí i mnohem energeticky náročnější grafická jádro GeForce GTX Titan Black. Karta půjde jistě i přetaktovat nějakým programem od výrobce.

Pravidlem u drtivé většiny karet budou 4 GB operační paměti GDDR5 s 256bitovou sběrnici a možnost obsloužit až 4 monitory. Spotřeba GeForce GTX 980 při tom bude pouze 165 W, oproti původně avizovaným 175 W.

Zdroj: TechPowerUp, The PC Enthusiast 1 a 2

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pravděpodobně jste narazili na problém, kdy film, televizní pořad nebo jiné video může být v některých částech příliš tiché a v jiných příliš hlasité. Google zavádí novou funkci v aplikaci YouTube pro televizory (nikoli YouTube TV), která má tento problém na televizorech vyřešit.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek