Středa , 25. 12. 2024

Boží hod - 1. svátek vánoční

Multimediální tabletová revoluce

02. 10. 2011

Konzumace multimedií, tedy hudby, videa, her, informací a komunikace se soustřeďuje na nová zařízení. Jsou to malé dotekové počítače, takzvané tablety. Jejich trh výrazně roste a brzy bude mít toto personalizované zařízení každý. Proč?

Co je tablet?

Dominantou tabletu je jeho dotekový displej, většinou s úhlopříčkou kolem 10 palců. Moderní technologie umožňují, aby byl výkonný, přitom velmi lehký a skladný. Nadneseně můžeme říci, že jde o obdobu knihy. Protože se i obdobně drží a poskytuje volnost při svém využití.

ipadPrimárně nejde o zařízení pro práci, ale pro zábavu, konzumaci obsahu. Brouzdání po internetu, čtení textů, dopisů a vzkazů, sledování videa, poslech hudby, hraní her… K tomu je tablet uzpůsoben a je velmi příjemné jej takto využívat. Kdekoli po bytě, nebo i mimo domov. Horší je to již s tvorbou obsahu, není vhodný pro zadávání větších úseků textu. Ale umí mnohdy třeba fotit nebo natáčet video.

Tablet PC, jak se platforma v poměrně dávné minulosti jmenovala, se příliš neuchytila. Její renesanci má ve světě na svědomí firma Apple, která toto zařízení reinkarnovala v podobě svého iPadu. Nutno podotknout, že jej zejména po stránce ovládání učinila pochopitelným širokým masám lidí, což dříve žádná firma nezvládla. A také svým uživatelům nabídla snadno přístupný obsah a aplikace.

Pokud jde o platformy tabletů, máme na trhu zatím dvě hlavní. Apple iOS je velmi uzavřený, až diktátorský systém, který klade důraz na jednoduchost, přičemž občas okrádá své uživatele o vlastní úsudek. Na druhou stranu Android od Googlu je mnohem otevřenější, ale občas složitější, nejednotný a snad i nedotažený. Do hry chce vstoupit i Microsoft s Windows 8, ale to ještě chvíli potrvá.

 

Drahý iPad, Galaxy Tab a Xoom

O renesanci ve světě píši proto, že v Česku se iPadů prodalo jen minimum, i když z odborných médií jste mohli nabýt jiného dojmu. iPad existuje již v několika generacích, ale je příliš drahý a masový trh ještě zcela na chuť tabletům nepřišel. To se ale mění a definitivně i změní.

K TÉMATU  Elektronický papír v praxi: Bookeen Cybook Gen3

Kromě drahého iPadu, drahého Samsungu Galaxy Tab, nebo třeba Motoroly Xoom s cenami nad 10 tisíc korun byly doposud na trhu jen levné čínské tablety, které byste nedoporučili ani největšímu nepříteli – potřebujete totiž dostatek výkonu, kvalitní displej, dobrou ovladatelnost a dobrou výdrž. Trh si ale uvědomuje, že aby se z tabletů stala podobně masová záležitost, jakou jsou třeba mobilní telefony, musí být i cenově dostupné.

 

Amazon se svým Fire tabletem pochopil situaci

Proto s nimi přichází další velcí hráči, kteří vědí, že cena je hlavní kritérium pro prosazení se na trhu. A vědí to takové firmy, které nejsou primárně zaměřené na hardware, ale na poskytování obsahu. Krásným příkladem je Amazon, největší světový online obchod s knihami, hudbou a mnoha dalšími produkty. Ten ví, že výdělek tkví v poskytování obsahu, ne v prodeji hardwaru. Proto svůj nový tablet Amazon Kindle Fire nabízí za výbornou cenu okolo 200 dolarů a v podstatě jej dotuje. A s tímto uspěje. A následovat budou možná i další…

fire

Cena tabletu Amzon Kindle Fire začíná na 199 dolarech, tedy pod 4 tisíci korunami. Výkon i provedení je přitom naprosto dostatečné

 

 

Zabržděné HP a jeho Touchpad

Příkladem nepochopení situace je HP, tradiční výrobce hardwaru. Ten vyrobil kvalitní tablet Touchpad, ovšem s velmi vysokou cenou. Za obrovskou sumu si též pořídil výrobce systému WebOS na podobná zařízení. Pokud ale chtěl uspět, nemohl chtít vydělávat na hardwaru. A proto v tomto jednoznačně selhal. Ostatně, jakmile se rozhodl vyprodat Touchpad za 99 dolarů, strhla se doslova vřava. Proč se takto nezačal prosazovat na trhu s WebOS hned? To už je nyní jedno, svou šanci utopili.

 

Přístup k obsahu drhne, alespoň u nás

Když už jsme mluvili o poskytovatelích obsahu, mluvili jsme o světových hráčích, které Česko příliš nezajímá. Apple až v nedávné době zpřístupnil svůj obchod s multimédii v České republice. A stále neposkytuje takové možnosti jako třeba v USA. A vzhledem k naší jazykové malosti se to hned tak nezmění. Ale tablet má naštěstí tolik jiných využití, že snadný přístup k legálnímu obsahu není je jen jednou stránkou věci. Tablety brzy nahradí mnoho netbooků, notebooků, přenosných přehrávačů, nebo herních konzolí. Nahradí dokonce i klasické stolní přehrávače čehokoli a dokonce díky nim budeme méně využívat své velké plazmové televize. A i děti si budou mít s čím hrát…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek