Pondělí , 05. 06. 2023

Dobroslav

Nástupce Blu-ray nese název Archival Disc

11. 03. 2014

11. 03. 2014

Japonské společnosti Sony a Panasonic včera představily nové optické médium s názvem Archival Disc, určené pro dlouhodobou archivaci dat. Kapacita disků v budoucnu dosáhne až 1 TB.

První generace dosáhne kapacity 300 GB, přičemž výrobci slibují v budoucnu až 1 TB. Z technických parametrů zmiňme, že je umožněn oboustranný zápis se 3 vrstvami na každé straně, či využití korekce chyb Reed-Solomon Code.

Optické disky obecně mohou být vhodné pro ukládání dat pro své schopnosti vzdorovat vodě, vlhkosti a změnám teploty. Horší je to již se světlem a UV zářením. To, jak dlouho se data na Archival Discu udrží bohužel zpráva nezmiňuje. My jen dodáme, že DVD-RAM slibuje životnost až 100 let (garantováno je 30 let), Blu-ray, DVD a CD dle zkušeností „žiji“ přibližně 30 let (výrobci též mluví o až  80 i 100 letech při ideálních podmínkách) a USB flash disk asi 10 let.

Zdroj: Sony

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek