Středa , 22. 05. 2024

Monika

Nástupce Blu-ray nese název Archival Disc

11. 03. 2014

11. 03. 2014

Japonské společnosti Sony a Panasonic včera představily nové optické médium s názvem Archival Disc, určené pro dlouhodobou archivaci dat. Kapacita disků v budoucnu dosáhne až 1 TB.

První generace dosáhne kapacity 300 GB, přičemž výrobci slibují v budoucnu až 1 TB. Z technických parametrů zmiňme, že je umožněn oboustranný zápis se 3 vrstvami na každé straně, či využití korekce chyb Reed-Solomon Code.

Optické disky obecně mohou být vhodné pro ukládání dat pro své schopnosti vzdorovat vodě, vlhkosti a změnám teploty. Horší je to již se světlem a UV zářením. To, jak dlouho se data na Archival Discu udrží bohužel zpráva nezmiňuje. My jen dodáme, že DVD-RAM slibuje životnost až 100 let (garantováno je 30 let), Blu-ray, DVD a CD dle zkušeností „žiji“ přibližně 30 let (výrobci též mluví o až  80 i 100 letech při ideálních podmínkách) a USB flash disk asi 10 let.

Zdroj: Sony

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek