Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Nástupce Blu-ray nese název Archival Disc

11. 03. 2014

11. 03. 2014

Japonské společnosti Sony a Panasonic včera představily nové optické médium s názvem Archival Disc, určené pro dlouhodobou archivaci dat. Kapacita disků v budoucnu dosáhne až 1 TB.

První generace dosáhne kapacity 300 GB, přičemž výrobci slibují v budoucnu až 1 TB. Z technických parametrů zmiňme, že je umožněn oboustranný zápis se 3 vrstvami na každé straně, či využití korekce chyb Reed-Solomon Code.

Optické disky obecně mohou být vhodné pro ukládání dat pro své schopnosti vzdorovat vodě, vlhkosti a změnám teploty. Horší je to již se světlem a UV zářením. To, jak dlouho se data na Archival Discu udrží bohužel zpráva nezmiňuje. My jen dodáme, že DVD-RAM slibuje životnost až 100 let (garantováno je 30 let), Blu-ray, DVD a CD dle zkušeností „žiji“ přibližně 30 let (výrobci též mluví o až  80 i 100 letech při ideálních podmínkách) a USB flash disk asi 10 let.

Zdroj: Sony

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...

Nepřehlédněte

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek