Pátek , 19. 04. 2024

Rostislav

Hybridní smartphone přichází z Ruska

06. 12. 2013

06. 12. 2013

Ruská společnost Yota Devices sází na popularitu čteček e-knih, na zadní stranu svého YotaPhone přidala EPD displej.

Na první pohled jde o klasický telefon s LCD velikosti 4,3 palců a rozlišením 720 × 1280. Ani další parametry bychom nenazvali šokujícími, i když nejde o špatně (ani špičkově) vybavený stroj. Posuďte sami: dvou jádrový procesor Qualcomm třídy Snapdragon S4 Pro (Dual Krait) taktovaný na 1,7 GHz, 2 GB RAM a 32 GB eMMC, dvě kamery: 13 Mpx vzadu a 1 Mpx vpředu, Wi-Fi a další běžně dodávaná výbava. Operačním systémem je nepřekvapivě Android Jelly Bean 4.2.2.

Co tedy YotaPhone činí výjimečným? Druhá EPD (electronic paper display) obrazovka se stejnou velikostí jako první, rozlišením 360 × 640 a černobílým obrazem. Tento staví na technologii elektronického inkoustu, která mu propůjčí vlastnosti čtečky elektronických knih – zejména mizivou spotřebu energie při čtení. Díky ní displej spotřebovává energii pouze při překreslování obrazu (pro jeho udržení již nikoli) na rozdíl od klasického LCD. Snad proto dostal akumulátor kapacitou pouze 1 800 mAh.

Schopnosti displeje se rozhodně neomezují pouze na četní e-knih. Díky vlastnímu softwaru zvládne ukázat zprávy na Twiteru, přečíst email, SMS, RSS kanály či využívat Google Now (zdroj informací o počasí, sportovních výsledcích a dalších zprávách apod.).

A protože jde nejenom o chytrý telefon, ale svým způsobem i stylovou záležitost, nebál se výrobce nasadit cenu okolo 500 Eur (asi 13 700 Kč). Přijde vám to jako přemrštěná suma za talefon s 2jádrovým procesorem? Vězte, že spoustě lidí nikoliv, na produktových stránkách se dočteme: „All phones available for order have been booked.“

Zdroj: ExtremeTech, YotaPhone, Qualcomm

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro mnoho lidí neexistuje nic horšího, než když musí trávit nekonečné chvíle čekáním až skončí reklamy na YouTube. Když se poprvé objevila možnost předplatného bez reklam, pro řadu lidí to byla spása. Je ale neuvěřitelné, kolik lidé je ochotných platit za to, aby se nemuseli s reklamami trápit. YouTube dosáhl tento měsíc důležitého milníku pro své úrovně placené hudby a videa, když celosvětově překonal hranici 100 milionů odběratelů.
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Nepřehlédněte

Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek