Středa , 20. 11. 2024

Nikola

Pegatron IPX7A-ION: ideální základ pro mini HTPC

13. 07. 2009

Známou slabinou úsporných procesorů Intel Atom byla neschopnost Intelu dodávat k nim výkonné a úsporné základní desky (čipové sady). To zachránila nVidia s platformou ION – ta je úsporná, přitom disponuje výkonnou integrovanou grafickou kartou. Nicméně nVidia si za to nechávala zaplatit. Deska Pegatron IPX7A-ION už ale cenově docela odpovídá, přitom nabízí vše potřebné.

Vzhledem k poměru výkon/cena je nejlepší stavět HTPC na mikro ATX desce s integrovanou grafickou kartou doplněnou úsporným běžným desktopovým procesorem (například platforma AMD/ATI 780G + nějaký 45W Athlon X2). Jestliže ale chcete stlačit rozměry i spotřebu o nějaký ten kousek více, zbývá tato práce na platformu Intel Atom.

 

Cena je přibližně 2900 korun s daní

Mini ITX deska Pegatron IPX7A-ION obsahuje již integrovaný pasivně chlazený dvoujádrový procesor Atom 330. Ten díky dvěma jádrům zajistí dostatečně pružnou odezvu systému. Grafický výkon potom obstarává GeForce 9400 s vlastními 256 MB paměti. K dispozici jsou dále dva paměťové sloty SO-DIMM, jeden rozšiřující slot PCIe (např. pro TV tuner), Wi-Fi síťová karta, gigabitová síťová karta, zvukový kodek, a nechybí nutný HDMI výstup.

Proč je ION zajímavý? Zvládne Full HD video, zvládne i nějakou tu počítačovou hru, přitom má poloviční až třetinovou spotřebu, oproti HTPC s AMD 780G + 45W Athlon. Potřebujete vědět více?
 

Související články

Vista Media Center: co umí a neumí (video)
22 Wattů do HTPC od AMD
HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení
Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek