Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Podvodné emaily od exekutora rozesílají viry

16. 07. 2014

16. 07. 2014

Přišel mi již druhý takový email, vždy jsem jej smazal a neřešil to. Už to ale říkali v rádiu! :o) Možná neuškodí upozornit na toto nebezpečí čtenáře, napadlo mě v tu chvíli…

Celý email působil na první pohled důvěryhodně (až na pár pravopisných chybiček), dokonce i jména v něm užitá byla skutečná (viz citace beze jmen).

TIP: Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

Předmět: „VÝZVA K ÚHRADĚ DLUŽNÉHO PLNĚNÍ PŘED PROVEDENÍM EXEKUCE“

Text emailu: „Soudní exekutor JUDr. xxx, Exekutorský úřad Jeseník mesto, IČ 43149010, se sídlem Otakara Březiny 111, 142 01 Jeseník pověřený provedením exekuce: č.j. 22 EXE 129/2014 -20, na základě exekučního titulu: Příkaz č.j. 048061/2014-825/Čen/G V.vyř., vás ve smyslu §46 odst. 6 z. č. 120/2001 Sb. (exekuční řád) v platném znění vyzývá k splnění výše uvedených povinností, které ukládá ustanovení, jakož i povinnosti uhradit náklady na nařízení exekuce a odměnu soudního exekutora, stejně ták, jako zálohu na náklady exekuce a odměnu soudního exekutora:

Peněžitý nárok oprávněného včetně nákladu k dnešnímu dni: 8 814,00 Kč
Záloha na odměnu exekutora (peněžité plnění): 1 474,00 Kč včetně DPH 21%
Náklady exekuce paušálem: 5 437,00 Kč včetně DPH 21%

Pro splnění veškerých povinností  je třeba uhradit na účet soudního exekutora (č.ú. 515255583/8500, variabilní symbol 33245291, ČSOB a.s.), ve lhůtě 15 dnů od
doručení této výzvy 15 725,00 Kč

Nebude-li  uvedená částka uhrazena ve lhůtě 15 dnů od doručení této výzvy, bude i provedena exekuce majetku a/nebo zablokován bankovní účet  povinného ve smyslu § 44a odst. 1 EŘ a podle § 47 odst. 4 EŘ. Až do okamžiku vymožení povinnosti.

Příkaz k úhradě, vyrozumění o zahájení exekuce  a vypučet povinnosti najdete v přiložených souborech.“

TIP: Test ZoneAlarm Internet Security Suite – víc než antivirus a firewall

Kritickým místem je přiložený ZIP soubor, který uvnitř skrývá spustitelný EXE soubor s virem! Pochopitelně vedle možné paniky, kterou email může způsobit.

Buďte si však jisti, že exekutor by vás nekontaktoval emailem, ale úředním dopisem! Podobné emaily ani nečtěte, rovnou je mažte. Navíc dobrý antivirus by vás před tímto útokem měl ochránit tím, že vás na vir upozorní včas.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek