Středa , 13. 11. 2024

Tibor

3 důvody, proč upgradovat na Wi-Fi 7 a 3 důvody, proč raději počkat

Wi-Fi 7 je žhavá, nová verze technologie Wi-Fi, která si pomalu razí cestu do našich gadgetů. Problém je v tom, že za toto privilegium zaplatíte nehoráznou cenu, takže je čas pořídit si router Wi-Fi 7 hned, nebo byste měli počkat rok nebo dva?
upgradovat
Proč byste měli upgradovat na router s Wi-Fi 7

09. 04. 2024

09. 04. 2024

Proč byste měli upgradovat na router s Wi-Fi 7

Navzdory nákladům na síťový hardware Wi-Fi 7 existuje několik legitimních důvodů, proč stisknout spoušť hned, než čekat, až náklady klesnou. Pokud se nacházíte v jedné z následujících tří situací, Wi-Fi 7 pro vás může mít smysl.

Upgradujete na multigigabitový internetový tarif

Multigigabitové (rychlejší než gigabit za sekundu) internetové plány jsou běžnější a dostupnější než kdy dříve. Pokud tedy plánujete upgradovat na multigigabitový plán, router Wi-Fi 7 dokonale doplní vaše širokopásmové připojení svými ultrarychlými přenosovými rychlostmi a nižší latencí než předchozí generace Wi-Fi routerů. Přece nechcete, aby se váš router stal úzkým hrdlem při předávání této multigigabitové rychlosti dat vašim zařízením. Wi-Fi 6E již sotva dokáže držet krok s gigabitovým vláknem, takže kdokoli, kdo jde nad rámec tohoto, potřebuje Wi-Fi 7, pokud místo toho nechcete nainstalovat Ethernet.

Stejně jako Wi-Fi 6E využívá Wi-Fi 7 pásmo 6 GHz k poskytování superrychlé konektivity podporovaným zařízením. Díky novému 320MHz kanálu může jít ještě rychleji než Wi-Fi 6E v pásmu 6GHz. Vysoké rychlosti Wi-Fi 7 však nejsou omezeny na pásmo 6 GHz. Pásma 2,4 GHz a 5 GHz také zajistí vyšší rychlosti na routeru Wi-Fi 7. Například TP-Link Archer BE800, jeden z nejlepších Wi-Fi 7 routerů, je teoreticky schopen poskytovat rychlosti 5 760 Mb/s a 1 376 Mb/s prostřednictvím svých pásem 5 GHz a 2,4 GHz. Naproti tomu TP-Link Archer AXE300, jeden z nejlepších Wi-Fi 6E routerů, dokáže spravovat pouze 4 804 Mbps a 1 148 Mbps prostřednictvím svých pásem 5 GHz a 2,4 GHz. Nezapomeňte, že toto jsou teoretické rychlosti a v reálném životě jsou skutečné rychlosti mnohem nižší, ale Wi-Fi 7 dokáže získat vyšší rychlost ze stejného vzdušného prostoru pomocí dlouhého seznamu chytrých triků.

Žijete na pokraji technologie

Ačkoli je na zařízení Wi-Fi 7 stále ještě brzy, s Wi-Fi 7 je k dispozici několik smartphonů, notebooků, síťových karet pro stolní počítače a další. Pokud jste si tedy již sestavili slušný výběr zařízení s podporou Wi-Fi 7, může mít pořízení routeru Wi-Fi 7 smysl. Z mezipaměti zařízení Wi-Fi 7 vytěžíte maximum a vaše nastavení bude připraveno na budoucí upgrady. Samozřejmě, i když se zařízeními se starší generací hardwaru Wi-Fi nezískáte žádné významné hmatatelné výhody, nový router vylepší váš celkový zážitek.

K TÉMATU  YouTube experimentuje s červenými, modrými a zelenými video kanály

Mezi mnoha fantastickými funkcemi Wi-Fi 7 podporuje funkci Multi-Link Operation, která může dynamicky přepínat mezi pásmy nebo používat všechna tři pásma současně, aby byla zajištěna lepší kvalita a spolehlivost připojení, což u routerů předchozí generace nedosáhnete. Směrovače Wi-Fi 7 také lépe zvládají rušení a mohou odříznout části kanálu, které ruší, spíše než opustit celý kanál.

Vaše domácí síť je přetížená

Starší Wi-Fi routery mohou být zahlceny rostoucím počtem internetu věcí a zařízení pro chytrou domácnost. Wi-Fi 7 je však navržen tak, aby snadno zvládl vysokou hustotu Wi-Fi zařízení. Dokáže se připojit k mnoha zařízením, aniž by se zahltil. Pokud se tedy vaše aktuální nastavení zanáší příliš velkým množstvím zařízení IoT a chytré domácnosti, je na čase přejít na Wi-Fi 7 a získat pomoc. Možná z toho nebudete moci vytěžit maximum, dokud nebudete mít značnou část Wi-Fi 7 zařízení, ale celková konektivita se ve vaší domácnosti ještě zlepší.

Proč byste měli s upgradem počkat

Nyní, když jsme hned pokryli nejsilnější případy použití pro utrácení Wi-Fi 7, existuje několik dobrých důvodů, proč počkat a vyhnout se dani z brzkého přijetí na Wi-Fi 7.

Máte gigabitový nebo pomalejší internet

Wi-Fi 7 je vynikající, ale přidání routeru Wi-Fi 7 ke gigabitovému nebo subgigabitovému připojení je prostě přehnané a nakonec zaplatíte prémii prakticky za nic. Pro vaše připojení k internetu bude vyhovovat jakýkoli dobrý router Wi-Fi 6 nebo 6E. A pokud se potýkáte s nerovnoměrnou nebo skvrnitou Wi-Fi, mnohem lepší investicí je síťový systém.

Můžete počkat, až ceny routerů Wi-Fi 7 klesnou. Do té doby budete pravděpodobně vlastnit několik zařízení Wi-Fi 7 a možná budete dokonce připraveni upgradovat na multigigabitové připojení. I bez multigigabitového připojení bude mít router Wi-Fi 7 smysl za pár let, až budou ceny rozumnější.

K TÉMATU  Japonská vláda si hraje na Amora: Seznamovací aplikace pro řešení klesající populace

Již vlastníte směrovač Wi-Fi 6 nebo Wi-Fi 6E

Jak již bylo zmíněno, routery Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E jsou pro většinu lidí v roce 2024 více než dostačující. Pokud již nějaký vlastníte, není třeba upgradovat bez konkrétního důvodu. Směrovače Wi-Fi 6E snadno zvládnou gigabitové připojení a zahrnují pásmo 6 GHz, aby zajistily nepřetížený datový provoz, pokud máte zařízení kompatibilní s Wi-Fi 6E. Také, pokud stále otřásáte routerem Wi-Fi 5, ale nesplňujete žádný z výše uvedených důvodů pro upgrade, upgrade na router Wi-Fi 6E má větší smysl než jít na router Wi-Fi 7.

Vlastníte starší zařízení se starším bezdrátovým zabezpečením

Moderní směrovače Wi-Fi, zejména ty s novějšími standardy Wi-Fi, mají tendenci opouštět starší bezdrátové zabezpečení a šifrování a totéž najdete u směrovačů Wi-Fi 7. Zatím všechny routery Wi-Fi 7, které jsme viděli, nepodporují WEP a některé dokonce nepodporují WAP na SSID pro pásmo 5 GHz. Absence podpory WEP není novinkou a nenajdete ji na většině, ne-li na všech routerech Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E.

Takže pokud má vaše domácnost zařízení omezená na WEP, nebudete chtít spěchat s pořízením routeru Wi-Fi 7, který jim znemožní používat Wi-Fi, aniž byste otevřeli síť Wi-Fi, což nikdy není dobrý nápad. Je tedy rozumnější počkat, až budete moci upgradovat starší zařízení nebo pro ně vytvořit alternativní uspořádání připojení. Podobně, pokud máte starší zařízení se zabezpečením WAP, která zatím nemůžete upgradovat, zajistěte si před zadáním objednávky jejich kompatibilitu s novým routerem Wi-Fi 7.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Apple představuje nové MacBooky Air poháněné čipem M3 se superschopnostmi AI

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)
Říká se, že „internet nikdy nezapomene“, ale to je jen zbožné přání. Ukládání dat na servery vyžaduje peníze, čas a úsilí. Nakonec něco, na čem vám záleží, bude z webu navždy vymazáno. Dobrá zpráva je, že s tím můžete něco udělat už teď.

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Mám foťák a k němu popruh na krk (rameno). Ten popruh se přidělává na pevno běžně přímo do oček na přístroji. Potom na něm často překáží a my se s ním různě potýkáme, abychom jej dali tak, aby nepřekážel. Zkusme s tím něco udělat...

Nepřehlédněte

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek