Sobota , 19. 07. 2025

Čeněk

První „Android phone“ museli kvůli iPhonu předělat

28. 12. 2013

28. 12. 2013

Boj mezi Androidem a iPhonem byl „na nože“ již od počátku. Google od Applu nečekal tak dobrý produkt, proto svůj prvotní výtvor raději předělal před jeho vydáním.

Google začal pracovat na Androidu v roce 2005, vše při tom držel v maximální tajnosti. Pracovalo na něm 40 inženýrů v Budově 44 v Googleplexu (areálu společnosti) – přesně v tom domě, před kterým můžete vidět sochy robota, maskota Androidu, reprezentující jeho verze.

Po dvou letech však konkurence překvapila nejen vývojáře, ale i šéfa projektu Andy Rubina, když Steve Jobs 9. ledna 2007 představil první iPhone. Jednoduše nečekali, že tento výrobek bude tak dobrý. Nyní víme, že i úspěšný.

Více se totiž soustředili na druhého rivala – Microsoft. Báli se jeho vstupu do mobilní oblasti a zejména jeho vlastního vyhledávače, který teoreticky mohl ohrozit zisky Googlu plynoucí právě z reklam zobrazovaných při vyhledávání. Nyní již víme, že se jejich obava nenaplnila – podíl Microsoftu na mobilním trhu činí pouhých 3,6 %. Zatímco Google usurpoval 80 %.

Ale zpět k tématu. První iPhone byl se svým 3,5palcovým dotykovým displejem (bez klávesnice) jednoduše mnohem hezčí – mezi tehdejšími mobilními telefony působil jako zjevení. Též soudobý telefon s Androidem, kódově označený „Sooner“, naneštěstí pro jeho tvůrce vycházel z klasické koncepce – malý displej (samozřejmě bezdotykový) a hardwarová klávesnice. Vyžadoval proto změny v designu, aby se mohl iPhonu postavit tváří v tvář se ctí. 

Druhý koncept nazvaný „Dream“ již nabízel mnohem čistší design s dotykovou obrazovkou (klávesnice mu zůstala). Snad proto dorazil první produkční smartphone s Androidem HTC Dream, resp. T–Mobile G1 v USA, na trh až dva roky po iPhonu.

Google naopak již od počátku vedl po softwarové stránce, protože jeho operační systém uměl spustit již tehdy více aplikací současně, integroval webový prohlížeč, mapy apod. To u Apple neuměli.

Zdroje: DailyTech, Wikipedie 1 a 2, blog Stevena Troughtona-Smithe

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.
Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.
Uživatelé na Twitteru/X zjistili, že po šesti letech se při výběru emoji pistole nyní zobrazuje obrázek zbraně místo vodní pistole. Existence konkrétních emotikonů závisí spíše na konsorciu Unicode a jeho každoročních rozhodnutích než na konkrétních firmách, jako je Apple, Google nebo Twitter. Každá společnost si vytváří svůj vlastní grafický design a nyní to X prokázala tím, že jde proti průmyslově uznávaným standardům.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek