Středa , 02. 10. 2024

Olívie a Oliver

První plně elektrický robot na světě se může pochlubit 550 biliony operací a rychlostí 6 km/h

30. 05. 2024

30. 05. 2024

Humanoidní robotická doména zaznamenala v poslední době intenzivní aktivitu, když se několik startupů předhánělo, kdo dostane své prototypy na trh. Státem podporované robotické inovační centrum v Pekingu nyní spustilo svůj první elektrický humanoid „Tiangong“. Robot byl odhalen v Pekingské oblasti ekonomického a technologického rozvoje 4. května, což se časově shodovalo s oznámením mnoha technologických pokroků AI na fóru Zhongguancun 2024 (ZGC Forum).

Čínská vláda intenzivně investuje do robotiky

Tiangong, vytvořený společností Beijing Humanoid Robot Innovation Center Company, je univerzální humanoid, který se může pochlubit schopností udržet konzistentní tempo 6 kilometrů za hodinu. Čínská vláda plánuje usnadnit rozšířený přístup k platformě humanoidních robotů prostřednictvím Tiangongu, z velké části ji nabízí jako open-source řešení.

Agilní a adaptivní humanoid

Hlava, ruce a nohy Tiangongu se mohou pohybovat v několika směrech díky zcela elektrickým pohonům. 163 cm vysoký Tiangong je vybaven několika senzory pro vizuální vnímání a má rychlost zpracování 550 bilionů operací za sekundu. Obsahuje také vysoce přesné šestiosé snímače síly, které poskytují přesnou zpětnou vazbu síly.

Kromě plně elektrického provozu se humanoidní robot může pochlubit lehkou konstrukcí o váze 43 kilogramů, která zajišťuje stabilitu při pohybu, zejména při běhu. Jeho přirozeného pohybového pohybu je dosaženo prostřednictvím prediktivního posilování imitace učení založeného na paměti státu, což je špičková dovednost v učení pohybu, kterou využívají humanoidní roboti.

Humanoidní robot Tiangong navíc integruje různé senzory vizuálního vnímání, 3D zrakové senzory a vysoce přesnou inerciální měřicí jednotku (IMU). Tato komplexní sada senzorů společně řeší základní výzvy robotického řízení pohybu. Jak je vidět na sdíleném videu, pozoruhodná je schopnost Tiangongu plynule procházet svahy a schody, a to i bez vizuálního vstupu. Navíc prokázal zvýšenou adaptabilitu tím, že rychle upravil své chůze, aby se zotavil z klopýtnutí nebo pádů.

K TÉMATU  Chia – zajímavá harddisková alternativa Bitcoinu

Podle svých vývojářů Tiangong již ukázal běžecké dovednosti jako u lidí a poskytuje kompatibilitu s otevřeným zdrojovým kódem pro budoucí vývoj, což umožňuje širší komerční aplikace.

Ambiciózní úsilí Číny

Čína vypracovala podrobný plán, jak si pomoci ujmout se vedení v oblasti vývoje humanoidních robotů. Strategie vize byla oznámena v listopadu 2023 čínským ministerstvem průmyslu a informačních technologií s cílem zahájit masovou výrobu humanoidních robotů v roce 2025. Podle ní budou do roku 2027 tito roboti také schopni myslet, učit se a tvořit.

Oblast hospodářského a technologického rozvoje, pekingské centrum pro robotický průmysl, jako její součást spojila 110 podniků zabývajících se robotickými ekosystémy. Jejich cílem je vytvořit celý systém průmyslového řetězce, který zahrnuje aplikace, celé stroje a klíčové komponenty.

Centrum se zaměřuje na vývoj nadřazených platforem pro software i hardware. Zaměřuje se také na řešení kritických problémů, kterým průmysl čelí, jako jsou operační systémy s otevřeným zdrojovým kódem a systémy řízení provozu, které vyžadují okamžitou pozornost.

V souladu s vládní strategií se open-source design Tiangong odlišuje od komerčních robotických společností a umožňuje akademickým institucím a robotickým firmám využívat jej jako základ pro inovace.

Čínská doména humanoidních robotů vzkvétá a obsahuje pokročilé modely od různých soukromých podniků. Mezi pozoruhodné příklady patří Walker S od UBtech Robotics, CL-1 od LimX Dynamics, GR-1 od Fourier Intelligence, S1 od Astribotu a H1 od Unitree. K tomu odborníci naznačují, že značný pokrok Číny v integraci schopností umělé inteligence do každodenního života by mohl urychlit pokrok jejích humanoidních robotů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Říká se, že „internet nikdy nezapomene“, ale to je jen zbožné přání. Ukládání dat na servery vyžaduje peníze, čas a úsilí. Nakonec něco, na čem vám záleží, bude z webu navždy vymazáno. Dobrá zpráva je, že s tím můžete něco udělat už teď.
Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek