Pondělí , 18. 11. 2024

Romana

MP3 Creative ZEN V – s hudbou den za dnem

10. 05. 2007

10. 05. 2007


MP3 přehrávače od známého výrobce zvukových karet Creative vždy patřily k tomu lepšímu, co trh nabízí. Model ZEN V to potvrzuje. Skvělým designem, intuitivním ovládáním, funkcemi a bezproblémovým provozem. Chyby se ale najdou vždy.

Drobné tělo, které uvnitř lesklého černého plastu schovává 2 GB paměti, se jistě nebude zamlouvat jenom nám. Konstrukce je pevná a hmotnost dává tušit, že uvnitř se skrývá velký akumulátor. Naneštěstí, povrchová úprava je náchylná na „upatlání“. Ale vzhledem k rozměrům to není nikterak velký problém.


Design se povedl, dostupných je několik barevných variant

 

Super displej, ale ne na slunci

Dominantu přehrávače tvoří OLED displej s líbivým barevným podáním a čitelností, která ovšem ztrácí na přímém slunečním světle. Zvukový výstup přístroje je na výborné úrovni, šum není patrný, stejně tak žádné lupance nebo jiné pazvuky. Zvuk u této kategorie ovšem dělají především sluchátka. Dodané pecky odvádějí na pouhé příslušenství poctivou práci, ostřílení mobilní posluchači jistě sáhnou po svých oblíbených souputnících (například některé z těchto). Při poslechu se může výjimečně stát, že narazíte na strop možné hlasitosti. To je bohužel vada na kráse jinak výborného zvukového výstupu.

Jednoduché ovládání i bez manuálu

Ovládání nabízí množství různých položek. Přesto nebudete ani chvilku tápat nebo bloudit. Pro ovládání není vůbec nutné číst manuál. Rozhraní je navíc plně počeštěno. Vytvářet lze vlastní playlisty, zobrazovat a hrát skladby podle alb, žánrů nebo interpretů, náhodně či opakovaně. Funkce DJ odhalí málo hrané skladby a nabídne je k poslechu. A tím možnosti zdaleka nekončí.

Současně při poslechu lze přehrávač konfigurovat nebo i prohlížet fotografie. Ty se sice zobrazují rychle a k dispozici je zoom, ale displej je prostě příliš malý, než aby bylo prohlížení fotek smysluplné. Jednou z dalších funkcí je kalendář, správce úkolů a poznámek. Poslední dvě zmíněné funkce jsou vázány na synchronizaci s počítačem.

K TÉMATU  7 chyb, kterým je třeba se vyhnout při nákupu nového notebooku

Propojujeme

Možnost záznamu zvuku je v kategorii MP3 přehrávačů běžná, přítomnost linkového vstupu pro záznam je ale překvapením. Vstup je sice řešen zdířkou pro 2,5 jack, ale součástí balení je kabel 2,5 jack – 3,5 jack.


Mini USB konektor, výstup na sluchátka a vstup na line-in

Důležitou oblastí každého přenosného přehrávače jsou jeho schopnosti připojení k PC. V tomto případě není nutné instalovat žádný software, Windows XP zařízení najdou samy. ZEN V ale nevystupuje primárně jako další disk (USB Mass Storage), objeví se v Jiných zařízeních. Přes ně ale není problém kopírovat soubory také. Pokud byste chtěli přehrávač využít současně jako USB disk (Mass Storage), je nutné v menu přístroje vymezit požadovanou vyčleněnou velikost pro data všeho druhu (od 128 MB do 1 500 MB). Rychlost zápisu na paměť přehrávače činí 2 MB a čtení přesahuje 4,5 MB za sekundu. Samozřejmě přibalen je i ovladač a hodnotný doplňkový software, který poslouží jako případný konverzní systém hudebních souborů. Přes USB se přehrávač také dobíjí.

Zvuk i v CD kvalitě

Co se týče podporovaných formátů, bez potíží jsou přirozeně interpretovány jakékoli MP3, dále WMA, včetně těch s ochranou DRM a také nekomprimované WAV (PCM). FLAC nebo OGG podporovány nejsou. Výdrž při poslechu a občasné manipulaci s přístrojem se blížila slušným 11 hodinám.

Kvalita není zadarmo

Koho tedy nakonec ZEN V zaujme? Určitě ty, kteří budou ochotni zaplatit za kvalitní provedení, zcela bezproblémový a jednoduchý provoz, spoustu funkcí souvisejících s přehráváním hudby a efektní vzhled. Tímto daný výrobek překonává levnou neznačkovou konkurenci ve všech směrech. Jak ale již bylo zmíněno, ne právě lidová cena tomu odpovídá. Odhlédneme-li od ceny, byli jsme s výrobkem spokojeni.

To, že testovaný model nemá rádio a nepřehrává video, není důvod k výtkám. Jsou to jeho vlastnosti. Pokud po nich toužíte, můžete zvolit vyšší model stejného přehrávače (ZEN V Plus). Absence slotu pro rozšiřující karty taktéž není pro každého důvodem k zavrhnutí, koupit se dá i verze s větším prostorem. Výběr na trhu je extrémně bohatý a díky tomu to ale nebude mít ZEN V vůbec lehké.

K TÉMATU  Recenze Lamax GentiLight Touch – doteková louč

 

Plusy a mínusy
+ design – na slunci nečitelný displej
+ ergonomie a intuitivní ovládání – nižší výkonová zvuková rezerva
+ česká lokalizace – cena
+ funkce
+ zvuk

Fotografie rozhraní




Creative ZEN V 2 GB

Hlavní funkce:
MP3 přehrávač
Hlasový záznamník
Prohlížeč obrázků
Organizér
USB přenosný disk

Kapacita:
2 GB

Podporované formáty:
Audio: MP3, WMA, IMA ADPCM, WMA DRM, Audible audio
Obrázky: JPG

Záznam:
Hlas
Line-in

Přehrávání:
Odstup signál/šum: až 90 dB
Odstup kanálů: až 65 dB
Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz
Harmonické zkreslení: <0,05% Ekvalizér s osmi přenastavenými volbami

Sluchátka:
Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz
Citlivost: 112 dB ± 3 dB
Impedance: 32 ohmů ± 15%

Rozhraní:
USB 2.0
Line-in vstup (2,5 mm stereo minijack)

Displej:
Typ: OLED
Velikost: 1,5 palce
Rozlišení: 128 x 128 bodů
Počet barev: 262 000

Napájení:
Dobíjecí Li-Ion baterie
Výdrž až 15 hodin

Rozměry:
43,5 x 67,5 x 15,9 mm

Hmotnost:
43,5 g (s baterií)

Obsah balení:
Creative ZEN V
Sluchátka
Zavěšení na krk
Váček se stahovací šňůrkou
USB kabel
Line-In kabel
Instalační CD
Stručná příručka uživatele

Cena:
Zhruba 2500,- s DPH

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

Nepřehlédněte

Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek