Úterý , 07. 01. 2025

Vilma

Recenze notebooku HP 15 – rozpolcený parťák

08. 05. 2015

08. 05. 2015

Tentokrát jsme si pro test vybrali základní notebook HP 15, který však do vínku dostal výbavu vyšší třídy. Zajímavým jej činí kombinace úsporného procesoru s integrovaným grafickým jádrem pro běžné užívání a dedikované grafické karty Nvidia GeForce 820M pro dávku 3D výkonu na hry.

TIP: Recenze notebooku HP Stream 14 – hliníkový mrak

Do redakce dorazil model s přesným označením HP 15-r255nc v červené barvě. Tvarově i atraktivnější barvou připomíná dražší Paviliony, ale stále je to notebook z nejlevnějších v nabídce (v základní výbavě stojí skoro polovinu) a šasi tomu odpovídá – klasický „plasťáček“, který nevyniká tuhostí a sem tam vrzne. Kvalita odpovídá ceně, není špatná, jde o dobrý standard. Prvotřídní materiály a odolnost však nečekejte.

Nechápejte to jako kritiku či nedostatek, ale jako vlastnost. Trabantu nikdo nevyčítal bakelit, u Fábie nepostrádáte karbonový kokpit a hliník se už před 20 lety odstěhoval do Humpolce, jak všichni Češi dobře tuší. Zbytek se vměstnal na HP Stream 14.

HP 15 – r255nc
LCD displej 15,6 palců, 1366 × 768, lesklé, WLED
Procesor Intel Pentium N3540, 2,16 / 2,66 GHz
4 jádra, 2 MB L2 cache
TDP 7,5 W, 22 nm (Bay Trail)
RAM 1 × 8 GB DDR3-1333
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics
313 / 896 MHz, 4 shadery
sdílená RAM
Grafická karta Nvidia GeForce 820M
  625 / 720 MHz, 96 shaderů
  vlastní RAM 1 GB DDR3, 1 GHz
Pevný disk HGST 5K1000, 1 TB
SATA 6 Gb/s, 5 400 ot., 8 MB
Optická mechanika DVD+/-RW SuperMulti DL
Čtečka paměťových karet SD / MMC
Konektivita WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, 100Mbit LAN
Zvuk Stereo reproduktory, Realtek ALC282
Porty HDMI, 2 × USB 2.0, USB 3.0, RJ45, kombinovaný konektor sluchátek/mikrofonu
Další výbava Webová kamera
Akumulátor 4články Li-Ion, 2 630 mAh, 14,8 V, 41,4 Wh
Hmotnost notebooku 2,19 kg
Hmotnost adaptéru 343 g
OS Windows 8.1 (64 bitů)
Doporučená cena (s DPH) 12 999 Kč
Záruka 2 roky
Prodloužení záruky (s DPH) Care Pack na 3 roky Pickup and Return, 999 Kč

Počítejte s lesklým displejem, již disponuje vysokým jasem a průměrnými pozorovacími úhly. Taktéž se budete muset smířit s reproduktory dostatečně hlasitými, avšak s horší kvalitou zvuku oproti Beats Audio u Pavilionů – podání basů pokulhává, zvuk zní ploše.

Oproti základu za 8 000 Kč za příplatek 5 000 Kč nabízí recenzovaný laptop 4jádrový procesor Pentium (místo „polovičního“ Celeronu), možnost volit mezi Intel HD grafikou a GeForce 820M s vlastním 1 GB paměti (místo pouhé Intel HD), 8 GB RAM (místo 4 GB) a 1TB disk (místo 500 GB).

Zda-li vám tento příplatek za to bude stát či nikoliv, je na vás. Preferujete holý základ, anebo chcete lépe vybavený počítač s více schopnostmi?

 

Nabroušený univerzální nevoják

Již jsem naznačil, že se stroj snaží zaujmout bohatší výbavou, která nebývá v této kategorii standardem jako 8 GB RAM a slovy dvě přepínatelné grafické karty. V systémové liště (vpravo dole) tak vidíte ikony od ovladačů obou grafických karet – logo Intelu i Nvidie pěkně pospolu.

Díky integrovanému čipu v úsporném Pentiu s TDP 7,5 W dokáže vydržet solidní dobu s maličkým akumulátorem, což jsme si již jednou ověřili. V případě potřeby zvládne dodat nezanedbatelnou dávku výkonu navíc, i když se samozřejmě stále jedná o low-endovou grafickou kartu starší generace. Přesto může právě tento rozdíl, zejména vzhledem k méně výkonnému procesoru, znamenat často skutečnost, zda vaší ratolesti hra pojede či nikoliv. A to se počítá!

Výsledky testů HP Pavilion 15 Beast Edition – Redeon 8510G HP 15 – Intel HD Graphics HP 15 – GeForce 820M GeForce vs. Radeon 8510G GeForce 820M vs. Intel HD
3DMark Professinal
Ice Storm 29 575 9 451 22 285 75% 236%
Cloud Gate 2 447 730 4 060 166% 556%
Sky Driver 1 746 224 2 786 160% 1 244%
Fire Strike 430 N/A 853 198% N/A
PCMark 08 Professional
Conventional 1673 1282 N/A
Storage N/A 2061 (7,01 MB/s)
Cinebench R15
OpenGL 17,34 FPS 2,69 FPS 24,43 FPS 141% 908%
CPU 146 156 155 106% 99%
Výdrž akumulátorů
Nezatížen s Wi-Fi 4 h 54 min. 6 h 45 min. HP 15 měřeno do 11% kapacity baterie!
PCMark 08 Work N/A 6 h 6 min.
HD film 1080p bez Wi-Fi 2 h 22 min. 4 h 55 min.
K TÉMATU  Google právě spustil novou AI a už přiznal, že minimálně jedno demo nebylo skutečné

Tabulka srovnává testovaný notebook HP 15 se zapnutou GeForce 820M (červená barva) s HP Pavilionem 15 Beats Edition (modrá barva) s výkonnou integrovanou grafickou kartou ATI Radeon 8510G. Také ukazuje nárůst výkonu při použití GeForce 820M oproti integrované grafice Intel HD (zelená barva).

Volba grafického čipu nebude laiky zatěžovat, probíhá díky ovladačům automaticky, anebo si můžete sami snadno vybrat – a to buď hovorově řečeno „befelem“, anebo volíte u konkrétního programu individuálně vámi preferované „zobrazovadlo“. Nicméně automatika volí dobře, nemýlí se. Tím se HP 15 stává opravdovým SUV na poli levných přenosných počítačů – umí být „Sport“ při potřebě zahrát si hru i „Utility“ na práci, což nezvládne každý.

Opět klávesnicí ovládáte hlasitost reproduktorů, jas displeje, zapnutí Wi-Fi apod. bez nutnosti držet klávesu Fn, ta naopak aktivuje funkční klávesy F1 až F12. Praktické.

Za to klávesnice platí daň z původu – je hlučná, levná. Vzhledem ke druhé grafické kartě Nvidia se notebook již neobešel bez aktivního chlazení (na rozdíl od HP 255 G2). Vyniká ale tichým chodem, takže při práci či sledování filmů nehlučí. Neruší tam, kde vystačíte se integrovanou grafickou kartou. Při 3D scénách proud vzduchu znatelně zrychlí a přidá logicky na hlasitosti. Nebojím se ho však označil za tichý stroj, vezmu-li v potaz, jak umí být jiné notebooky hlučné a obtěžující při nutnosti podávat maximální výkon.

 

Fotogalerie

 

Čím notebook nezaujal?

Nelíbí se mi lesklé plasty. Byť na červené upatlané prsty do očí bijí méně než na černé, matný povrch mám raději. Kromě toho působí materiál křehce, šasi celkově není tuhé. Hlavně víko je opravdu měkké. (Ne)bál bych se proto, že se displej dříve či později odře o klávesy.

Zde se jistě šetřilo stejně jako na klávesnici, která je hlučná se „zvonícími“ klávesami při intenzivním, razantním psaní. Reproduktory dostačují po stránce hlasitosti, umístění na spodní straně notebooku mi nepřijde ideální, avšak HP toto řešení volí, bůh ví proč, poslední dobou velmi rádo. U tvrdé podložky to nevadí, na měkkém podkladu se zvuk ztrácí. O kvalitě tónů již byla řeč. Opět nejde o vložený nedostatek. Průměr nutně neznamená špatný, kolik lidí ve vašem okolí vydělává průměrný plat a tento typ průměru by s nadšením uvítali? A srovnám-li je např. s opravdu tichým mono reproduktorem v HP 550, nemám výhrad.

Slabší výkon bych procesoru nevyčítal, lze jej očekávat. Nehodlám omílat klišé o tom, že na internet, kancelářskou práci a filmy stačí, protože na to stačí dnes každý nový procesor včetně Atomů a Celeronů. O reakční době více rozhoduje pevný disk a dostatek operační paměti, které máte nadstandardních 8 GB.

Obyčejným mechanickým diskům jsem odvykl, proto mi tento přišel „utahaný“. Aby ne, jde o základní pomalý 5 400ot. model. Na oplátku nabízí 1 TB prostoru pro všechna důležitá data, jakými obvykle bývají kompletní série Přátel, Zoufalých manželek spolu s Chirurgy, nemluvě o spoustě nepromazaných fotek z dovolených a hromady „selfíček“ na Facebook. To by se na cenově únosné SSD nevešlo a od mechanického disku v této cenové kategorii nic jiného čekat nemůžete, jde o standard.

Rozhodně bych vypnul stránkovací soubor, čímž zamezíme zbytečnému „hrabání“ na disk. V žádném případě se tím nepřipravíte o životně důležité Megabajty operační paměti, protože jich máte sakra dost. 8 GB představuje maximum, co Pentium zvládne. Toto téma nás pomalu přivádí od výčtu slabin ke kladům.

 

Čím notebook zaujal?

Můžeme volit libovolnou barvu těla – bude-li to červená, modrá nebo šedá. Není to moc, je to více, než nabízel Ford u legendárního modelu T (odtud ta vypůjčená parafráze slavného výroku Henryho Forda) a než umí konkurence.

K TÉMATU  Recenze Xtreamer mxV - TV box plný překvapení

Nyní procesor. Za stejné peníze pořídíte notebook HP 15 s Intel Core i3, stejnou grafickou kartou Nvidia, takže koupíte bezpochyby silnější stroj. Naopak přijdete o 8 GB RAM a 1TB disk, oboje klesne na polovinu. TDP takového procesoru navíc atakuje 17 W, takže bych očekával kratší výdrž akumulátoru, což je jedna z výjimečných vlastností testovaného stroje.

Můžeme volit libovolnou barvu těla – bude-li to červená, modrá nebo šedá. Není to moc, je to více, než nabízel Ford u legendárního modelu T (odtud jsem si vypůjčil parafrázi slavného výroku Henryho Forda výše) a než umí konkurence.

Nyní procesor. Za stejné peníze pořídíte notebook HP 15 s Intel Core i3, stejnou grafickou kartou Nvidia, takže koupíte bezpochyby silnější stroj. Naopak přijdete o 8 GB RAM a 1TB disk, oboje klesne na polovinu. TDP takového procesoru navíc atakuje 17 W, takže bych očekával kratší výdrž akumulátoru, což je jedna z výjimečných vlastností testovaného stroje.

Neodhadnu, o kolik času vás Core i3 připraví. Byť by šlo o hodinu, děkuji neberu. 6 hodin znamená o celých 60 minut delší provoz ve srovnání s 5 hodinami (polovinu doby nutné k cestě do Prahy). Mně se kombinace úsporného procesoru a dedikované grafické karty, která zasáhne pouze v případě potřeby, opravdu zamlouvá. Neměnil bych, výdrž pro mě u notebooku rozhoduje.

Škoda, že se nepodařilo to uchladit pasivně, i když větrák při běžném zatížení skoro neuslyšíte, disk je hlučnější. Při maximálním výkonu a plných otáčkách to sice neplatí, ale věřím, že mu mohou jiné stroje závidět.

 

Nevaž se, obnov se…

Téma obnovy Windows vám bude znít jako labutí píseň, protože HP Recovery Manager najdeme ve všech noteboocích HP a my jsme o něm již psali. Umí vše důležité: obnovu a zálohu dat, byť ze „spadlého“ operačního systému. Umí stáhnout kritická data či je obnovit přímo z dříve pořízené zálohy do nové instalace Windows či operační systém jednoduše obnovit do továrního nastavení. Vše nezávisle na běhu a funkčnosti operačního systému. Pro případ poškození disku doporučuji vypálit si instalační DVD ve Windows. Já to kdysi neudělal a litoval jsem.

Při spuštění HP Support Assitantu v prostředí Windows si sice můžete vybrat též možnost využít schopností samotného operačního systému v oblasti obnovy či zálohy dat. Proč jíst „sejra“, mám-li na talíři i lanýže? Já osobně jsem vůbec neváhal.

Samozřejmostí je možnost aktualizovat programy, ovladače s BIOSem automaticky a bez složitého hledání na internetu. Program vše zvládne sám, přičemž samotné přeprogramování proběhne po restartu a změny můžete vrátit. Prosté a elegantní zároveň. I když, pozor… Přicházíte tím o to drama při manuální instalaci BIOSu z diskety (LOL) či flash disku, popř. o méně adrenalinové stažení z webu a upgrade přímo z Windows. Nebuďme sentimentální, doba pokročila.

Support Assitant nabídne perfektní přehled o ovladačích, nainstalovaných programech apod. Zkušenějšího uživatele to potěší, běžný konzument internetu a filmů to neocení. Na kolbišti jednoduchých domácích notebooků podobné věci nečekáte, nehledáte a často ani nepotřebujete,. Jedinkát za uherský rok se mohou hodit.

Kvituji prodloužení záruky na 3 roky se službou vyzvednutí a vrácení notebooku u zákazníka za slušných 999 Kč. Platíte méně než desetinu ceny za prodloužení bezstarostného užívání o polovinu času. To rozhodně stojí minimálně za zvážení.

 

Aktuální cena HP 15-r255 L5Z40EA v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

zápory klady
– Slabší výkon procesoru + Dvě grafické karty (Intel a Nvidia)
– Hlučná klávesnice + Celkem 8 GB RAM
– Působí křehce + Nízká spotřeba, dlouhá výdrž
– Lesklý povrch šasi + Obnova systému pomocí HP Recovery 
  + Prodloužení záruky na 3 roky za 999 Kč

Za zapůjčení červeného notebooku HP 15 děkujeme společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek