Středa , 01. 01. 2025

Nový rok

Dvě mouchy jednou ranou: Recenze Sencor SDV-8801T

21. 05. 2007

21. 05. 2007

Nějak se nám to začíná pod tím televizorem hromadit, na stolku v obýváku se válí již halda dálkových ovladačů ke všem možným zařízením. DVD přehrávač, video, settopbox atd. Člověka tedy logicky napadne, zda by nemohl ušetřit místo a najít přístroj kombinující více funkcí. Sencor SDV-8801T se snaží nabídnout řešení všem, kdo pokukují po novém DVD přehrávači a zároveň by chtěli přijímat pozemní DVB-T televizi. Přístrojů kombinujících DVD přehrávač se settobboxem je na trhu jako šafránu. Výrobci se do těchto combo strojů moc nehrnou, což je škoda. Proč totiž kupovat zvlášť krabičku s DVB-T tunerem a zvlášť přehrávač, když za cenu jednoho zařízení lze pořídit obě? Ideální by byl samozřejmě DVD rekordér s DVB-T, ale ne každý na jeden z těch několika prodávaných má.

Střídmý design bez zbytečných kýčů

Sencor SDV-8801T se po designové stránce relativně povedl, nekonají se žádné “blikačky“, jen decentní modrý displej (dost malý), několik základních ovládacích tlačítek s poněkud tuhým chodem a tradiční slimová mechanika. Ta umožňuje oproti zaběhlé praxi i vybírání disku za boky, ale jak se ukázalo později, je velice vybíravá hlavně co se týče Audio-CD a CD-R médií, se kterými si testovaný kus dost dobře neporadil a vykazoval značné zasekávání. DVD jak lisovaná, tak pálená pak již pracovala bez problémů. Nesmím opomenout přítomnost USB portu pro flashdisk. Umí z něj přečíst opět jako vždy DivX, MP3, WMA a JPEG obrázky.

Potěší u Sencoru běžný 5.1 analogový výstup

Přístroj poskytuje solidní konektorovou konektivitu, přítomen je i druhý SCART pro připojení videa a 5.1 zvukový výstup s dekodérem Dolby Digital. Na anténní průchodce není zapojen RF modulátor, takže pro prehistorické TV bez AV vstupů se Sencor nehodí.

Ovladač tradičně průměrných kvalit

Úskalím levných přehrávačů i settopboxů je tradičně dálkový ovladač. Diplomaticky řečeno, přibalené DO spadá do lepšího průměru dané kategorie. Designem i uspořádáním tlačítek vyhovují dnešním požadavkům, směrovost a vysílací výkon tradičně nikoliv. Budete prostě muset mířit přesně na přístroj a důsledně mačkat.

Vše na jedné desce

Nedalo mi, abych se nepodíval, jak jsou dvě zařízení fyzicky skloubena do sebe a odejmul kryt přístroje. Výrobce použil osvědčený DVB-T tuner LG 352D, který se však nevyznačuje nijak zvlášť dech beroucí citlivostí. V místech s dobrým signálem ale poskytuje stabilní příjem. O DVD část se stará na našich stránkách již mnohokrát zmiňovaný průměrný čip Sunplus. Trendem poslední doby je integrace všeho včetně zdroje na jednu obvodovou desku, což se však nijak neprojevovalo na nějakém rušení výstupního signálu. Ten je možno do značné míry korigovat, což je dobře, protože v defaultu je RGB obraz dost pobledlý. Ani jeho ostrost není zrovna žiletková, ale pro běžnou CRT televizi plně postačuje.

K TÉMATU  Popcorn Hour A-100: když výrobce plní přání zákazníků

Rozdvojená osobnost: část DVD

Kromě zmíněného vybíravého apetitu mechaniky ve vztahu k CD médiím uživatele po stránce přehrávání DVD nic moc nezaskočí. Vlastnosti čipu Sunplus si můžete přečíst v některé jiné recenzi, zde jen krátce připomenu, že základní funkce a formáty zvládne precizně a rychle, ale nic moc víc se po něm chtít nedá. Nesympatický filebrowser je toho důkazem. Poměrně bohatá jsou systémová nastavení obrazu i zvuku a pár vychytávek, jako několik přednastavených zvukových témat a podobně. Vše plně lokalizováno d češtiny. Velmi příjemná je také funkce upozornění na začátek zvoleného televizního pořadu během přehrávání.

Titulky DivX jsou v obraze prakticky nečitelné…
…jedinou možností je pak zmenšit obraz lupou, na černém podkladu už se něco málo přečíst dá.

Lidi zapálené do DivX a alternativních mediálních formátů asi příliš neuspokojí. I když co se DivX a Xvid týče, neměl s nimi větší problémy, jen titulky (SUB, SRT a TXT stejného názvu) jsou sice s českými znaky, ale prakticky nepoužitelné. Použitý fint je titěrný, některé znaky mají navíc dost podivné tvarování a chybí i orámování, takže v obraze prakticky zanikají.

Rozdvojená osobnost: část DVB-T

Integrovaný tuner po prvním startu neváhal a na malou pokojovou anténu brzy našel jediný v Brně dostupný multiplex. Elektronika jinak není z nejrychlejších a na některé podněty reaguje s drobným zpožděním. Sencor láká zákazníky na plnou českou podporu a je tomu skutečně tak.

Komunikuje bez výhrady česky

Teletextu nejsou české znaky cizí, zato je extrémně pomalý a nemá paměť ani na jednu stránku navíc. EPG s češtinou také obstálo, bohužel je sice česky, ale díky nějaké softwarové chybě, která deformuje v EPG menu obraz (zplošťuje jakoby do 16:9), spolu s malým použitým fontem ho činí dosti obtížně čitelným. Narkoleptiky potěší časovač vypnutí přístroje a zapomětlivé už zmíněné nastavení přepnutí na očekávaný pořad z přehrávání DVD.

Obecným problémem přístroje je čitelnost použitých fontů

1+1 = 1

Sencor SDV8801T si nedělá ambice nabídnout špičkové výkony v obou integrovaných disciplínách. Při “roubování“ dvou funkcí do sebe se nevyvaroval výrobce několika chybám ve firmware a dalším několika nedomyšlenostem. Největší slabinou je zřejmě použitá mechanika (nebo byla vadná v testovaném kuse). Pozitivní je čeština, i když občas prakticky nečitelná. S použitím levných komponent se podařilo dát dohromady ale celkově funkčně vyvážený a stabilní stroj, který brojí hlavně cenou blížící se pořizovací ceně pouze jednoho z obou integrovaných zařízení. A s ohledem na ni mu lze ledasco odpustit. + kompletní čeština + cena/výbava + USB port – mechanika – nečitelné EPG a titulky v DivX

K TÉMATU  České ruce: řešíme kolize dálkových ovladačů
 

Dodatek: Co přináší aktualizace firmware?

Jak už to tak bývá, většinu testovaných vlastností toho kterého přístroje určuje verze jeho firmware. A protože pro Sencor 8801T je k dispozici novější aktualizace z 19.4.2007 , bude správné uvést změny, kterých vlastnosti přehrávače doznaly. Předem musím pochválit velmi snadnou možnost aktualizace přes USB pomocí flashdisku (samozřejmě je možné ji provést i přes DVD mechaniku).

Nový font je o něco čitelnější, podkres stále chybí

Jedinou zásadnější změnou je výměna tolik kritizovaných fontů jak titulků v DivX, tak těch v menu a EPG za čitelnější. EPG tedy už skutečně jde rozluštit, i když chyba se smršťováním obrazu přetrvává. Taktéž titulky v DivX jsou o chlup větší a použitý font se dá také konečně přečíst. Bohužel tmavý podkres stále chybí a titulky pořád mizí ve světlých scénách.

Největšího pokroku v čitelnosti doznalo EPG

Nahrát poslední aktualizaci se tedy určitě vyplatí, i když třeba na schopnosti čtení DVD mechaniky nemá žádný vliv. Konzultací s několika majiteli tohoto přístroje docházím k názoru, že se spíš jedná o kusový problém v tomto ohledu, ale ostražitosti není nikdy nazbyt:)

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek