Pátek , 27. 12. 2024

Žaneta

Rekordér Sony RDR-HXD890: poznej deset rozdílů

11. 11. 2008

Letošní modely HDD rekordérů Sony vypadají na první pohled prakticky totožně s modely loňskými, které zaznamenaly díky technice od Pioneeru nebývalý obchodní úspěch. Ten se Sony určitě snaží zopakovat, ale přidalo do nového modelu tolik novinek, aby si udrželo své renomé? Přece jenom doba pokročila a vývoj jde sice pomalu, ale kupředu.

Designéři mají dovolenou

Vzhled nového rekordéru Sony RDR-HXD890 je vskutku hodně podobný loňské řadě, až je pro nás problém vůbec identifikovat těch několik málo zanedbatelných odlišností. Inu, Sony dalo asi designerům pro letošek padla. My si taky trochu orazíme a s klidem vás odkážeme na recenzi loňského modelu HXD870. Zadní strana s konektory je zcela totožný, včetně samostatných anténních vstupů pro analogový a digitální tuner.

Drobná změna několika tlačítek, ale jinak vše při starém

Pod lištou, táhnoucí se přes celý přední panel, najdeme opět stejnou sadu konektorů, tedy 2x USB, 1x FireWire a obvyklou skupinu analogových vstupů. Novinkou je pouze podpora přímého propojení firemních HDD videokamer a snazší kopírování jejich obsahu do rekordéru. Indikátory režimu DVD / HDD dostali ostřejší modré podbarvení, za což si od nás Sony pochvalu nevyslouží. Jeho intenzita je na samé hranici snesitelnosti. Sony si u letošního modelu nepomohlo ani s velikostí displeje, který by klidně větší jas snesl.

Zadní část je zcela totožná, včetně hlučnější konstrukce ventilátoru

Ani uvnitř přístroje nedošlo k žádné revoluci. Mechanika se osvědčila, takže zůstala stejná. Proč také ne, když její vlastnosti i kultivovanost při čtení a zápisu patří k tomu lepšímu, co v rekordérech můžeme najít. Jedinou změnou k lepšímu je jiný výrobce HDD. Samsung, osazený v loňském 160GB modelu, vystřídal Seagate, který je o poznání tišší a hlavně prakticky bez vibrací do šasi rekordéru. Bohužel vestavěný ventilátor zůstal stejný a na snížení aerodynamického hluku Sony nijak nezapracovalo. Rekordér tedy určitě není nehlučný, ale oproti loňskému modelu došlo k výraznému zlepšení. Co takhle si příští rok už vystačit konečně s chlazením pasivním? LG už to umí, ale to zas montuje hlučné disky, takže v konečném důsledku je paradoxně toto Sony o něco tišší.

Výměna značky HDD kultivovanému chodu rozhodně prospěla

Ovládání není pro „lamy“

Dalším úskalím rekordérů Pioneer, tedy i Sony, je filozofie jejich ovládání. Zatím co trendem současnosti je maximální zjednodušování, Sony v tomto neudělalo zhola nic, spoléhaje na svoji konzervativní klientelu, která je na přehršel voleb a jejich složitější používání zvyklá. Dobře to ilustruje opět prakticky stejný dálkový ovladač. Množství jeho malých tlačítek a celková ergonomie jsou už zastaralé. Přitom by stačilo se jen malinko zamyslet a dobrá třetina tlačítek by mohla zmizet, nebo se sdružit. Osobně nesnáším kupříkladu středová kurzorová tlačítka, která kromě pohybu v menu nejde použít na přepínání programů nebo rychlé přetáčení. To vše tu má zbytečně svoje tlačítka, stejně jako zvláštní tlačítko pro spuštění a zastavení nahrávání nebo pro přepínání režimu HDD a DVD. Jestli ale máte rádi hodně malých „čudlíků“, budete tento ovladač milovat.

Ovladač by zasloužil zjednodušit, stran citlivosti je na tom dobře

V podobném duchu se nese i samotné prostředí rekoredéru, které by už zasloužilo také omlazovací kůru. Česká textová nápověda u každé položky menu se bude začátečníkům opravdu hodit a její přítomnost chválíme. Obsahoval ji už loňský model a také kompletní nabídky jsou prakticky totožné. V recenzi modelu HXD870 najdete i ukázková videa. Větší složitost nabídek je daní za více možností nastavení, které zase u jiných rekordérů postrádáme. Nicméně stačilo by si sednout, logicky popřemýšlet a určitě by se dal vymyslet minimálně uživatelsky jednodušší přístup k různým titulům a multimediím.

Správa fotografií se opravdu povdela a rekordér umí fotky přes USB přímo vytisknout, nebo udělat video s jejich slideshow

A když jsme u médií, musíme si opět postěžovat, že ani nový model neumí číst DivX z USB portu. Z CD a DVD je zas nedostanete na pevný disk. České titulky jsou celkem malé, alespoň že Sony podporuje i jiné názvy souborů a vícejazyčné verze. Na HDD jde nahrát tedy pouze JPEG obrázky, jejichž správa je tradičně výtečná, a MP3 jakožto jediný akceptovaný komprimovaný formát zvuku. Možnost kopírovat na HDD do Jukeboxu celá nechráněná AUDIO-CD měl už předchůdce, takže nic nového pod sluncem.

K TÉMATU  Čína potopila v moři 1400tunové datové centrum s výkonem 6 milionů počítačů

Příjem a zápis

Rekordér startuje pozoruhodně rychle a plně operovat je schopen už za 10 sekund, což je mezi konkurencí zatím nejlepší hodnota (nepočítáme 1 sekundový start Panasoniců z falešného Stand By). Stejně rychle ladí analogové i digitální kanály při prvním spuštění. Zvláště digitální tuner má ale oproti předchůdci subjektivně o něco málo horší citlivost. Ta je ale i tak solidní a za poslední rok se dost změnily parametry DVB-T vysílání, takže těžko srovnávat. Každopádně jsme si stále pro stabilní příjem po troše manipulace vystačili s malou pokojovou anténkou, na kterou zkoušíme všechny DVB-T přístroje.

Všechny volby mají svoji textovou nápovědu

Nalezené kanály lze různě řadit, mazat a podobně, žel nějak se nám nepodařilo přiřadit programu jiné číslo kanálu a moc lidí asi nepotěší, když si pro přepnutí na Novu budou muset naťukat třeba číslo 809. Ani postupné přepínání kanálů není nikterak svižné, ale výrobce prostě nepočítá s tím, že by někdo chtěl rekordér používat stabilně jako normální set top box.

České EPG není zcela nejpřehlednější, ale svému učelu slouží dobře a rychle

Naopak dekodér českého teletextu pracuje rychle a nejsou s ním žádné potíže. Týdenní elektronický progrogramový průvodce není z nejpřehlednějších, ale umožňuje vyhledávání podle žánru a přímý skok na určitý den a hodinu, což se hodí. Z devíti nahrávacích režimů kvality si vybere asi každý. Algoritmy komprese jsou pokročilé a dokonce i ten „nejdelší“ mód, kdy se vejde 10 hodin na jedno DVD, je nouzově koukatelný. Dobře vyřešený je jak ruční časovač, tak časování nahrávky z EPG, kde lehce přidáme pár minut k nastavenému titulu, abychom chytli jeho zpožděný konec. U analogového signálu se o přesné nahrávání starají obvody VPS/PDC. Během nahrávání lze tradičně přehrávat volně z HDD, DVD nebo USB. Z neznámého důvodu nejde jen listovat galerií fotografií.

Tituly můžeme zobrazit s miniaturami…

Nahrané tituly rekordér vzorně pojmenuje podle EPG (pouze digitální vysílání) a v přehledu titulů dovoluje zvolit mezi dlaždicovým náhledem titulů s miniaturami a textovým seznamem. Ten je při množství záznamů určitě vhodnější a mnoha konkurenčním rekordérům takové zobrazení chybí.

… nebo jejich jmený seznam

Sony nezapomnělo na žádnou z běžných úprav nahraného videa, takže je dovoluje libovolně dělit, stříhat jeho části atd. Při použití režimu střihu s přesností na snímek je přechod vystřiženého místa oproti zvyklosti docela plynulý. Opět by to ale chtělo inovaci samotného ovládání střihu pro snazší manipulaci.

Už jsme viděli lepší prostředí střihu videa

Plný disk rekordér vypálí v režimu rychlého kopírování za cca 15 minut. V případě potřeby lze jakékoliv video při tom převést do jiného kvalitativního stupně komprese, ale v tom případě se musí disk nahrávat v reálném čase. Při vytváření kompilace pro pálení jsme narazili na následující problém. Rekordér v místě, kde dochází ke změně poměru stran zaznamenaného videa, dělí jeden titul na titulů víc. To znamená, že třeba pořad z TV Nova, kde má každá vysílaná reklama jiný formát, vytvoří z jednoho videa třeba třicet titulů. To vás přiměje si ty reklamy radši přece jenom vystřihnout, i když se vám nebude chtít. Dá se toho využít ale právě k primitivní identifikaci reklam a „tituly“ s pracím práškem prostě z konečné kompilace odstranit.

K TÉMATU  Sony Handycam FDR-AX33 – nová 4K videokamera je na světě

Dobře, ale málo

Trochu nás zklamalo, že Sony vydalo nový model s naprosto neznatelným množstvím inovací oproti modelu starému. To ale neznamená, že je to rekordér špatný. Nicméně kromě nižší hladiny hluku, kosmetických změn a podpory HDD videokamer Sony neodstranilo žádný z vytýkaných problémů předchůdce (především po stránce využitelnosti USB), ani nezjednodušilo jeho ovládání. Rekordér je kvalitně vyroben, jeho chod je stabilní a zajišťuje také obrazovou i zvukovou reprodukci, hodnou značky Sony. Nedoporučili bychom ho lidem, kteří si s technikou nerozumí a potřebují jednoduchou obsluhu. Jukebox, na který loni Sony zákazníky lákalo, má dnes i s lepším zpracováním skoro každý. Techničtí zapálenci ocení především rozsah jeho nastavení, kvalitu a možností nahrávání.

Takže Sony si nakonec vyslouženou kritiku od nás odnáší především za to, že si dovolilo „zalepit“ jeden ročník oprášením minulého modelu. Bohužel letos k tomu nesáhlo Sony zdaleka jako jediné a značí to nechuď výrobců DVD formát přístrojů už jakkoliv rozvíjet. Jedna věc se ale přece jen výrazně za ten rok změnila. Cena značkového HDD rekordéru je konečně na snesitelné úrovni a ani méně majetní uživatelé se nemusí vrhat do spárů pochybných noname produktů (pokud nemají masochistické choutky:)). Rekordér Sony RDR-HXD890 zapůjčil internetový obchod www.digiboss.cz.

 

Plusy a mínusy
+ kvalitní záznam a reprodukce – naprosté minimum novinek oproti starému modelu
+ cena/výkon – stále neumí DivX přes USB
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pravděpodobně jste narazili na problém, kdy film, televizní pořad nebo jiné video může být v některých částech příliš tiché a v jiných příliš hlasité. Google zavádí novou funkci v aplikaci YouTube pro televizory (nikoli YouTube TV), která má tento problém na televizorech vyřešit.
Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek