Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Recenze Umax VisionBook 13Wa Plus – dobré plus za „babku“

Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

20. 01. 2019

20. 01. 2019

Notebook Umax se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

Dobře stavěný sluha

Pojďme rovnou k věci, zkoušenému notebooku. Není černý, ani bílý – nýbrž černo-šedý. Po dlouhé době dvojbarevné provedení od Umaxu se nám zamlouvá. Zvenku klasická tmavá šedá metalíza, uvnitř kolem klávesnice na rámečku displeje černý matný plast. Uvidíme, zda to bude i praktické, čemuž věříme, protože ne nebude rámeček „otiskovat“ na základnu. Barva se neodře, protože není lakovaný.

TIP: Umax VisionBook 14Wg Plus – Gemini ve šviháckém kabátě

Jako každé plastové šasi je i toto měkčí, nevyrovná se profesionálním notebookům typu ThinkPad, to rozhodně ne, ale nelze říci, že by se přehnaně kroutilo. Oproti prvním verzím cloudbooků Umax pokročil. Spokojit se budete muset pouze se dvěma USB 3.0 porty. U levého bychom uvítali jeho umístění dále od konektoru napájení a spíše před ním, než za ním – pokud notebook nabíjíte, není přístup ideální.

Klávesnice se nám zamlouvá. Píše se na ní dobře, klávesy jsou velké – např. šipky v plné velikosti při občasném hraní her potěší. Enter a pravý Shift by mohly být rozměrnější, hlavně tedy ten pravý Shift. Klávesnice vypadá stejná jako u většího 14Wg Plus, kde jsme to taky řešili. Od té doby jsme si již zvykli a irituje nás to tak nějak méně. Nové rozložení nám začne snad být sympatické.

Příjemný je velký touchpad, dobře i přesně reaguje. Nebáli bychom jej označit za nejlepší, jaký jsme na Umaxech zatím potkali. Lze jej vypnout, o čemž vás však nebude informovat nikde žádná dioda, prostě přestane fungovat. Vlastní software s možnostmi různých nastavení nečekejme, ty ve Windows 10 musí stačit, není chudé.

Podobně pozitivně vnímáme snížení šumu reproduktorů při nabíjení, které jsou někde v mezeře mezi víkem a základnou. Jistý šum tu bohužel stále uslyšíte, když přiložíte ucho blízko notebooku.

Evidentně hůře si ve srovnání s 14Wg Plus vede 13palcový displej, který má horší kvalitu podsvícení a při zapnutí černého pozadí vidíte nerovnoměrné podsvícení – silněji svítí pravý horní a levý spodní roh. Nic zásadního, při běžném provozu to nepoznáte, ale vnímáme jako férové, to zmínit. Displej má prostě levnější model slabší, byť stále IPS.

Starší hardware neurazí

O procesoru řeč byla, ano uveden byl už 3. čtvrtletí roku 2016, což může leckomu připomínat měřítkem IT světa dávnověk. Na výkonu Celeronu N3350 jsme to oproti o rok a čtvrt mladšímu Celeronu N4000 nepoznali ani u benchmarků.

K TÉMATU  Záruky vypršely, Geniusky mohou povýšit až do nebe

Výrobní proces zůstává stejný u obou a spotřeba SPD narostla u modernějšího modelu na 4,8 W (oproti 4 W). Pokud se nestaráte o to, jaký motor máte v autě, ani o procesor u počítače, nemusíte se cítit ošizeni.

Umax VisioBook 13Wa Plus
LCD displej 13,3 palců, 1 920 × 1 080 IPS
Procesor Intel Celeron N3350
1,1 GHz (až 2,4 GHz), 2 MB
2 jádra, 14 nm, SDP 4 W
RAM 4 GB DDR4
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics 500
200 MHz až 650 MHz
12 execution units
Pevný disk eMMC 32 GB
M.2 SATA SSD 2242/2280 slot
Čtečka paměťových karet mikro SDXC (až 128 GB)
Konektivita Realtek RTL8723B 802.11n, Realtek Bluetooth 4.0
Porty 2 × USB 3.0, mini HDMI, audio, nabíjecí konektor
Akumulátor Li-Pol, 7,6 V, 4000 mAh
Další výbava 0,3 Mpix kamera, 2 × mikrofon, 2 × repro
Hmotnost 1,27 kg
Hmotnost adaptéru 142 g
OS Windows 10 Home (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 5 290 Kč
Záruka

2 roky

 

Co poznat lze, je nízká kapacita akumulátoru 4 000 mAh (oproti 5 000 mAh), čímž se Umax postupně vzdává svých velkých benefitů, jakou byla výdrž baterií. Pamatujete na epických skoro 13 hodin u 14Wi s Atomem a 10 000mAh akumulátorem? Zas se rychle nabíjí.

Výsledky testů Umax 13Wa Umax 14Wg Srovnání
3DMark Professional
Cloud Gate 2 147 2 573 83%
Sky Diver 1 232 1 260 98%
GFXBench 5 / 4 (OpenGL)
High Level testy
Aztec Ruins (High Tier) 384,2 N/A
Car Chase 531 Frames 542 Frames 98%
T-Rex 1 768 Frames 1 855 Frames 95%
Low Level testy
Tessellation 930,4 N/A
ALU 2 850 Frames 859 Frames 99%
Výdrž akumulátoru
Sledování filmu (1080p)* 6 h 40 min. 7 h 53 min. *Jas 25 %, zvuk 20 %, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, video nVidia
GFXBench 5 / 4 (T-Rex) 172 min. 184 min.
 

Výrobce sice taktně mlčí, ale GPU-Z i AIDA64 detekují paměti typu DDR4 (nebylo by to nereálné, procesor je podporuje).

BIOS nicméně jasně ukazuje paměti LPDDR3. Může to být matoucí, v reálném světě na tom asi tolik nezáleží. Důležitějším shledáváme zjištění, že notebook nabídne výkon podobný 14Wg Plus s Celeronem N4000 a pamětmi DDR4.

Linuxu se nechtělo

Možná za to mohou moje malé zkušenosti s Linuxem, ale nefungoval nám. Řekl jsem si, že zkusím na notebook nainstalovat Mint Linux, protože jsem jej na pár starších PC dal a prostě se mi líbí. Nicméně, i když Live verze běžela bez problémů, po intalaci na SSD (bez Windows) se mi operační systém nespustil. Zkusil jsem 32bitovou i 64bitovou verzi a dokonce i Ubuntu (zde se mi nepodařilo rozjet ani pořádně instalaci u flash disku). Za výhodou při těchto hrátkách považujeme skutečnost, že o originální Windows nepřijdete. Nemusíte se  bát, pokud eMMC vypnete opět v BIOSu a vše provádíte pouze na SSD disku.
 
Proč o tom však píšeme? Jako spásná myšlenka mě napadlo, použít nastavení v BISOu (ten je mimochodem na rozdíl od 14Wg Plus bohatě konfigurovatelný), kde se volí cílový operační systém, který budete spouštět – je tu DOS, Android, Win7, Windows 10 a právě „Intel Linux“. Co to znamená, nevím, ale závadu jsem diagnostikoval zde, změňme nastavení a vše pojede, jak má… Chyba lávky, notebook nešlo spustit, pouze černá obrazovka a blikající diody. 
 

Co s tím? Vymazat BIOS do původního nastavení, jako to umí každá základní deska už desítky let (myslím, že to lze již takto říci). Jenže jak? Komu by se chtělo čekat na technickou podporu. Notebook jsem snadno rozšrouboval (dva šrobubky byly i pod nožičkami) a otevřel. Pak zkusil odpojit baterii a znovu zapojit. Tato akce stačila, aby se BIOS vynuloval a notebook zase rozjel. Uf! 

K TÉMATU  Zkusili jsme: nákup v Datartu

Proto vám nabízíme netradičně fotky vnitřku notebooku, kde vidíme pasivní měděný chladič, placatý akumulátor a také kovový (hliníkový?) řekněme rám, který drží komponenty. Od tud bude pramenit pevnost šasi, v úvodu jsme laptopu tedy trošku křivdili. Kov je vlastně vidět už u slotu na SSD disk. U takové 14Wg nic podobného nebylo, pouze plast. 13Wa Plus nám tak nedopatřením odkryla i kvalitu konstrukce, na kterou bychom jinak nepřišli.

Volím tebe, 13Wa Plus

Vybíral jsem nástupce za TrekStor, který byl výborným parťákem, ale 2 GB operační paměti mi prostě již nestačily. Ve hře byly právě dva posledně testované VisionBooky. Konečným vítězem se stal levnější 13Wa Plus.

Rozhodla nejen cena, kdy za uspořených pár set pořídíte 120GB SSD disk. Samozřejmě soudný kupec přihodí pár set za 240GB model, ale kdybyste z nějakého důvodu nechtěli hýbat rozpočtem, máte na výběr.

Výkon eMMC úložiště není zázračný (vlevo), koupí SSD si určitě polepšíte, jde o WD Green 240 GB (vpravo).

Dalším a hlavním, zcela iracionálním, argumentem jsou prosté sympatie. 13Wa Plus se mi prostě líbí, nějak mě oslovil na první pohled víc než možná lepší 14Wg s lepším procesorem, větším a kvalitním displejem a výdrží.

Jak můžete vidět na výkonu netratím, akumulátor mi stačí, naopak oceňuji menší rozměry a dost možná lepší reproduktory. Nečekejte Hi-Fi zázraky, většinu času volím externí řešení Niceboy nebo EnergySistem, hlavní je, že prakticky nešumí (to mě nejvíc u 14Wg vadilo, byť bude dost možná racionálnější volbou) a poslouchat jdou i dostatečně hlasitě. Co volíte vy, klidně napište do diskuse.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek