Úterý , 03. 12. 2024

Svatoslav

Recenze Umax VisionBook 14Wg Plus – Gemini ve šviháckém kabátě

Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.

03. 12. 2018

03. 12. 2018

Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.

TIP: Test cloudbooku Umax VisionBook 14Wa – zpět ke kořenům

U živé konkurence jsem v jednom článku narazil na zmínku, že šasi se potkalo i s hliníkem a klávesnice je podsvícená. Není tomu tak, je to poctivý tvrzený plast s povedenou povrchovou úpravou, která jistě nejednoho kupce zmate. Cíl v tom nehledejme, pouze konstatujme, že tmavě šedá barva mu sluší. Podobně logo již není jen nastříkané, ale plasticky vyvedené a nalepené – hloupost, ale potěší a dojem udělá.

Celková pevnost těla odpovídá použitým materiálům, i když zašla mnohem dále ve srovnání s prvními modely jako 14Wi, hlavně tenoučké víko se tváří houževnatě. Nic nevrže a panty postrádají vůle. Nicméně stále jde o plast, takže pevnost kovu či ThikPadů s hořčíkovým rámem nečekejme.

Srovnání velikosti Umax vs. TrekStor 11,6. Rozdíl není tak veliký i díky relativně tenkému rámečlku kolem displeje.

Ani hmotnost není nijak závratná, 1,3 kg uneste v batohu bez problémů.

Výbavou se neplýtvalo

Za danou cenu bychom ani nečekali zázraky, takže třeba pouhé 2 USB 3.0 zamrzí, ale nenaštvou. Naopak za zcela základní již vnímáme M.2 slot pro SSD disky (tedy pouze stále typu SATA, na to si dejte pozor při nákupu), bez něhož by to už asi nešlo, či 4 GB RAM.

Umax VisioBook 14Wg Plus
LCD displej 14 palců, 1 920 × 1 080 IPS
Procesor Intel Celeron N4000 „Gemini Lake“
1,1 GHz – 2,6 GHz, 4 MB cache
2 jádra, 14 nm, SDP 4,8 W, TDP 6 W
RAM 4 GB LPDDR4
Integrované grafické jádro Intel UHD Graphics 600
200 MHz až 650 MHZ
12 execution units
Pevný disk eMMC SanDisk DA4032 32 GB
M.2 SATA SSD 2242/2280 slot
Čtečka paměťových karet mikro SDXC (až 128 GB)
Konektivita Realtek RTL8723B 802.11n, Realtek Bluetooth 4.0
Porty 2 × USB 3.0, micro HDMI, audio, nabíjecí konektor
Multimedia 0,3 MPix, 2 × mikrofon a repro
Další výbava TPM 2.0 čip
Akumulátor Li-Ion 5 000 mAh, 7,6 V
Hmotnost 1,26 kg
Hmotnost adaptéru 166 g
OS Windows 10 Home (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 5 999 Kč
Záruka 2 roky

Potěší matný (ano, matný) IPS displej s také již běžným rozlišením 1 920 × 1 080. Pokud jde o pozorovací úhly, jsou bezvadné – pokud přesedláte z postaršího notebooku s TN maticí, budete nadšeni. Trošku nepříjemné může být podání barev – působí tak nějak studeně a v noci při delším psaní a koukání do obrazovky (jako třeba dnes při psaní recenze) začínají bolet oči. Třeba si pohrát s podsvícením a také asi i s osvětlením místnosti, což zanedbávám. Na noční sledování filmů, myslím, bez problémů.

K TÉMATU  Nové DVD Samsung a rekordéry s DVB-T

Nejslabší jsou reproduktory, zde se šetřilo – sice už jsou umístěny nad klávesnicí, nemíří do země jako kdysi. Zvuk zní bídně a hraje více z levé strany, jako by reproduktory byly umístěny u sebe. Také stále trošičku, maličko, šumí při zapnutém notebooku. Při běžné hlučnosti v bytě u zapnutého rádia, hluku z venku si toho nevšimnete. Ztraceni v jeskyni? Ano. Rozdělávat notebook nehodlám, takže těžko posoudím, čím to je. Prostě to tak slyším, amen.

Na co si stěžovat nebudete, je klávesnice. Je prostorná a dobře se na ní píše. Nám osobně vadil trošku menší pravý Shift, který není úplně u kraje – je zde přidána jedna řada kláves pod vypínačem (ten vnímám jako sympatickou „vychytávku“ právě u Umaxů, kterou jsem si oblíbil), protože jej používám stále při psaní interpunkce, takže musím klikat prstem více pod dlaň a spíše nehtem, než lůžkem, což při delším psaní vadí.

Pokud ale používáte klasické klávesy s čísly, budete tím trpět o poznání méně. Jinak bez výhrad – redukce jasu na klávesnici najdete, což byl také neduh u všech Umaxů.

Výkonu jsme čekali více

Popravdě jsme od o rok mladšího procesoru čekali více, než ukázal. Pro srovnání jsme sáhli po procesoru Intel Celeron N3350 z předchozí generace „Apollo Lake“, se kterou se setkáváme a jistě setkávat budeme, např. u nového Umaxu 13Wa Plus (nahradila dříve avizovaný 13Wg Plus právě pro nedostatek procesorů). Například nárůst Cache paměti na 4 MB zní lákavě, stejně jako o 200 MHz vyšší Burst Frekvence (tj. přetaktované maximum).

Výsledky testů Umax 14Wg Plus Umax 11Wa Srovnání
3DMark Professional
Cloud Gate 2 573 2 323 111%
Sky Diver 1 260 1 246 101%
Fire Strike 382  
GFXBench 4
High Level testy
Car Chase 542 Frames 525 Frames 103%
T-Rex 1 855 Frames 1 932 Frames 96%
Low Level testy
ALU 2 859 Frames 1 024 Frames 84%
Výdrž akumulátoru
Sledování filmu (1080p)* 7 h 53 min. 5 h 37 min. *Jas 25 %, zvuk 20 %, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, video nVidia
GFXBench 4 (T-Rex) 184 min. 141 min.
K TÉMATU  Jak vybrat správný DVD/HDD rekordér

U benchmarků se to moc neprojevilo, ale jde o syntetické testy. Grafika sice zaznamenala změnu názvu z Intel HD Graphics 500 na Intel UHD Graphics 600, na specifikacích se to ale neprojevilo – frekvence 200 MHz až 650 MHz, 12 Execution Units.

Výkon eMMC disku čekejme průměrný, neurazí a jistě předčí mechanické disky. Typické jsou rozdíly mezi čtením a zápisem. SATA disk hodně pomůže a vzhledem k cenám, bychom minimálně 120 GB doporučovali, resp. 240GB model koupíte asi o 250 Kč dráž. Jasná volba.

Srovnání výkonu eMMC 32 GB SanDisk s SSD WD Green 120 GB SATA3.

Pokud jde o výkon, tak s WD Green SSD pocitově počítač reaguje svižněji a hlavně při náročnějším užívání to oceníte. Např. Asphalt 9 se již stal hratelným bez cukání, mnohem rychleji se načítá, či práce s nenáročnou grafikou pobíhá rychleji. Notebook působí po upgradu celkově dospěleji, plnohodnotně. Zůstane vám ještě 32GB eMMC pro data (např. sem můžete nasměrovat claudová úložiště jako DropBox či One Drive či data pro aplikace ze Storu jako např. offline mapy od Seznamu či ty vestavěné). Také není problém dokoupit micro SDXC kartu o kapacitě 64 / 128 GB. S tím už se dá žít.

Pokud uvažujete o novém levném notebooku a toužíte po nejnovějším procesoru a DDR4 pamětech, Umax VisionBook 14Wg se pro vás může stát vhodnou volbou. Kupujte, nebudou, chtělo by se říci. Ale nebuďme patetičtí, pouze pokud bychom jeden chtěli jako vánoční dárek, není důvod otálet. Popravdě jsme nekoukali moc na to, co nabízí konkurence, to necháme na vás. My to nepotřebujeme, Umax se nám líbí, je elegantní, lehký a tichý (bez aktivního chlazení). Nebýt těch reproduktorů, zasloužil si ocenění našeho webu.

Pokud jste trošku náročnější a budete ochotni se smířit s tím, že si pořídíte 240GB SATA disk za cenu kolem 1 000 Kč a externí reproduktor (ty kolem 500 Kč jsou na míle vzdáleny integrovaným šumítkům), nemáte problém. (V prosinci plánujeme test 4 takových „kapesních“.) Za odhadem 7 000 Kč až 7 500 Kč máte na stole notebook s dostatečně velkým i rychlým nemechanickým úložištěm, IPS displejem i dobrým externím reproduktorem – to není zlé, nemyslíte?

Zkuste namátkou kouknout na web otravného zeleného mimozemšťana, který už se asi domů nikdy nevrátí a Vánoce slaví snad celý rok, co tam za tyhle peníze nabízí. My to nakonec udělali. Nic (vždy něco za podobnou cenu chybí). nakonec Umaxu udělujeme ocenění. Zaslouží si jej.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…
Znáte cloudové úložiště? To je to magické místo, kde mizí vaše data, aby se znovu objevila kdekoli na světě, kdykoli si vzpomenete. Ale jak bezpečné toto místo je? A může váš cloudový účet někdo vykrást, nebo jsou vaše data chráněná lépe než Fort Knox? A co vlastně znamená end-to-end a zero-knowledge šifrování nebo dvoufaktorová autentizace? Připravte se na informativní jízdu světem cloudové bezpečnosti, kde zjistíte, zda jsou vaše online data skutečně v bezpečí.   
Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek