Pondělí , 20. 01. 2025

Ilona

Sapphire Pure Mini 785G: nový mini základ pro plnotučné HTPC

19. 05. 2010

Již brzy by se na našem trhu měla objevit nová miniITX základní deska pro platformu AMD. Narozdíl od podobně malých (17x17cm) desek platformy Intel, které vesměs sází na pomalé Atomy, Pure Mini 785G dovolí osadit i výkonné procesory od AMD.

Byť velmi malá základní deska, nabízí v podstatě srovnatelné prvky, jako běžné mikro nebo full ATX desky (samozřejmě kromě menšího počtu portů). Platforma je AM3 s DDR3 paměťmi, které jsou úspornější, než starší DDR2. Moderní čipová sada disponuje integrovanou výkonnou grafickou kartou Radeon HD 4200, dokonce s vlastními 128 MB grafické RAM. Chlazení je řešeno pasivně, byť dobré větrání skříně nedoporčujeme podceňovat. Nutné HDMI rozhraní nechybí, nicméně lehce postrádáme digitální zvukový výstup. Respektive chybí jen konektor, na základní desce jsou vyvedeny patřičné piny.

Pokud chcete stavět opravdu malé HTPC, přitom ale bez výkonových kompromisů (ve srovnání s Atomy), jeví se Sapphire Pure Mini 785G jako hodně dobrá volba. Byť poněkud dražší (prozatím je oznámena cena přes 2500 korun).

PS: na známém českém HW webu již vyšla recenze této desky. Nicméně například měření spotřeby probíhalo s procesorem s TDP 95 W, který se do HTPC pro svou spotřebu nehodí. Některý z 45W procesorů AMD by této desce slušel samozřejmě lépe. Stejně tak nějaký účinný zdroj lépe vyhovující malým odběrům HTPC sestavy. Ale o tom jsme již v minulosti psali…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?

Nepřehlédněte

Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek