Úterý , 01. 07. 2025

Jaroslava

Synaptické tranzistorové modely myšlení vyšší úrovně napodobují lidskou inteligenci

23. 01. 2024

23. 01. 2024

S nedávným pokrokem v umělé inteligenci vědci a výzkumníci pracují na tom, aby počítače fungovaly více jako náš mozek. Běžné počítače spotřebují mnoho energie na úkoly, zejména se všemi daty z chytrých zařízení, a snaží se najít způsoby, jak tento proces zefektivnit. Vědci z Massachusetts Institute of Technology, Northwestern University a Boston College vytvořili speciální tranzistor, který dokáže myslet a pamatovat si věci, jako je náš mozek.

Napodobování lidské inteligence

Toto funguje dobře při pokojové teplotě, na rozdíl od jiných zařízení podobných mozku, která fungují pouze při velmi nízkých teplotách. Je také rychlý, energeticky účinný a dokáže si zapamatovat věci, i když není napájen, takže je ideální pro každodenní použití, vysvětlili výzkumníci v tiskové zprávě.

„Mozek má zásadně odlišnou architekturu než digitální počítač,“ řekl Mark C. Hersam, který výzkum spoluvedl. „V digitálním počítači se data pohybují tam a zpět mezi mikroprocesorem a pamětí, což spotřebovává spoustu energie a vytváří překážku při pokusu o provádění více úkolů současně.“

„Po několik desetiletí bylo paradigmatem v elektronice stavět vše z tranzistorů a používat stejnou křemíkovou architekturu,“ řekl Hersam. „Významného pokroku bylo dosaženo tím, že se do integrovaných obvodů vkládalo stále více tranzistorů.“

„Nemůžete popřít úspěch této strategie, ale přichází za cenu vysoké spotřeby energie, zejména v současné době velkých dat, kdy digitální výpočetní technika zahltí síť.“ Musíme přehodnotit výpočetní hardware, zejména pro úlohy umělé inteligence a strojového učení,“ dodal Hersam.

Nové pokroky ve fyzice moaré vzorů

Vědci použili speciální vzory zvané moaré vzory. Naskládají na sebe supertenké materiály a zkroutí je, aby vytvořili moaré vzor, což jim dává speciální elektronické vlastnosti. Úpravou kroucení mohou vytvářet různé elektronické vlastnosti. Se správným otočením vytvořili speciální zařízení, které při pokojové teplotě funguje jako mozek.

K TÉMATU  Záruky vypršely, Geniusky mohou povýšit až do nebe

„S twistem jako novým designovým parametrem je počet permutací obrovský,“ řekl Hersam. „Grafen a hexagonální nitrid boru jsou strukturálně velmi podobné, ale jsou natolik odlišné, že získáte výjimečně silné moaré efekty.“

Hersam a jeho tým vycvičili toto zařízení, nazývané synaptický tranzistor, aby rozpoznávalo vzory. Začali vzorem jako 000 a pak ho požádali, aby identifikoval podobné vzory jako 111 nebo 101. Zařízení tyto vzorce úspěšně rozpoznalo a ukázalo formu učení zvanou asociativní učení. I když tomu dali neúplné vzory, stále to fungovalo dobře.

„Pokud má umělá inteligence napodobovat lidské myšlení, jedním z úkolů nejnižší úrovně by bylo klasifikovat data, což je prostě třídění do přihrádek,“ řekl Hersam. „Naším cílem je posunout technologii AI směrem k myšlení na vyšší úrovni.“

Výzkumníci uvedli, že tato technologie by mohla pomoci učinit AI chytřejší a adaptabilnější, zejména ve složitých situacích, jako je jízda v měnících se povětrnostních podmínkách. Studie bude publikována v časopise Nature.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.

Nepřehlédněte

Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek