Neděle , 26. 01. 2025

Zora

Test: 2,5palcové disky s kapacitou 3 TB – Seagate Barracuda a Laptop HDD

Na trhu jsou k dostání velkokapacitní 2,5palcové pevné disky. Tato velikost bývá určena pro notebooky, ale u těchto modelů to neplatí. Mají totiž namísto 7 nebo 9,5 mm výšku plných 15 milimetrů. Takže kam s nimi? Do NASu, nebo do miniaturních desktopů či HTPC?

19. 01. 2017

Na trhu jsou k dostání velkokapacitní 2,5palcové pevné disky. Tato velikost bývá určena pro notebooky, ale u těchto modelů to neplatí. Mají totiž namísto 7 nebo 9,5 mm výšku plných 15 milimetrů. Takže kam s nimi? Do NASu, nebo do miniaturních desktopů či HTPC?

Pokud byste hledali pevný disk formátu 2,5 palce s kapacitou větší, než 2 terabajty, uspějete. Dokonce můžete vzhlížet až k 5 terabajtům. Ale má to jeden háček. Tyto disky jsou o něco větší, než je zvykem.

Prakticky se tak tyto velkokapacitní 2,5palcové disky nevejdou do žádného notebooku. Mohou však najít uplatnění jinde? Jak jsou na tom s cenou, rychlostí, hlukem, spotřebou?

Vlevo vidíme velkokapacitní 2,5palcové disky s výškou 15 mm. Vpravo pak standardnější 7mm disk.

Seagate Laptop HDD ST3000LM016 versus Seagate Barracuda ST3000LM024

Vysokokapacitní 2,5palcové pevné disky jsou doménou výrobce Seagate, což je škoda, chybí zde konkurence. Do testu jsme zařadili starší (ST3000LM016) a novější model (ST3000LM024). Starší model je aktuálně k dostání za nižší cenu, než model nový. Navenek mají téměř totožné parametry. Nový model má nižší hmotnost, což by mohlo dávat tušit menší počet ploten, respektive vyšší hustotu zápisu. To většinou znamená vyšší výkon. Ale naše testy ukázaly, že starší model je na tom výkonnostně o kousek lépe. Takže těžko říct.

 

 

 

 

Další soupeři

Pro srovnání jsme do testu zařadili navíc 2,5palcový 7milimetrový pevný disk Hitachi 5K1000. Dále 3,5palcový úsporný disk WD Green a nakonec výkonný 7200otáčkový 3,5palcový disk Toshiba DT01ACA300.

Klasický 3,5palcový disk, versus velkokapacitní 2,5palcový disk (15 mm) versus 2,5palcový disk (7 mm)

Rychlost

Testované 2,5palcové disky mají kolem 5400 otáček za minutu. To samozřejmě nejvíce ovlivňuje jejich rychlost. Výsledky velkokapacitních disků Seagate ST3000LM016 a ST3000LM024 však jsou velmi pěkné a blíží se výkonu 3,5palcového disku WD Green. Velkokapacitní Seagate disky jsou také mírně výkonnější, než klasický notebookový disk Hitachi. Rychlý disk Toshiba pak dle očekávání nechává malé a úsporné disky za sebou. Více napoví výsledky našich testů.

K TÉMATU  Recenze sluchátek Niceboy HIVE XL - autistický hudebník

Jak již bylo řečeno, je zajímavé, že starší Seagate je o kousek výkonnější, než ten novější. Ovšem jen nepatrně a jen v některých ohledech. Také je dobré zmínit, že průměrné rychlosti velkokapacitních 2,5palcových disků se sice blíží diskům 3,5palcovým, ale minimální dosahovaná rychlost na okrajích ploten je přece jenom znatelně nižší, než u 3,5palcových úsporných disků. Zhruba o 15 %.

Hlučnost

2,5palcové notebookové disky lákají na nižší hlučnost, než ty 3,5palcové. Jak ale ukazují hodnoty udávané výrobci, není to pravidlem vždy. Klasický notebookový disk Hitachi je opravdu s přehledem nejtišší. I v reálu tomu tak je. Ale u velkokapacitních Seagatů už se rozdíl trochu ztrácí. Papírově se blíží úspornému 3,5palcovému disku. V reálu jsou kultivovanější, hlavně při pohybu hlaviček. Ale hluk otáčení ploten, typické „svištění, šumění“ patrné je. Taktéž vibrací je minimum, což ale platí i pro WD Green. 7200otáčkový disk Hitachi pak je hlučný již značně.

Spotřeba

Spotřeba je opět něco, v čem 2,5palcové disky většinou dominují. Klasický notebookový disk Hitachi to potvrzuje. Velkokapacitní Seagaty jsou na tom o kousek hůře, ale pořád ještě velmi dobře. Úsporný WD Green se 3,5palci už se pomalu vzdaluje. A rychlá 7200otáčková Toshiba už je vzdálena hodně.

Cena

Cenu nejlépe odrazí přepočet na gigabajt. V dnešní době mají nejlepší cenu za gigabajt klasické 3,5palcové disky se 7200 otáčkami. Úspory energie a menší důraz na rychlost oproti kapacitě dnes preferují 3,5palcové úsporné disky s 5400-5900 otáčkami a proto tyto mají o něco vyšší ceny. 2,5palcové disky jsou pak určitou specialitou, kdy cena není nejnižší. Nicméně u velkokapacitních 2,5palcových disků není cena za gigabajt až tak přestřelená, zejména u staršího testovaného modelu.

Výsledek

Provozní vlastnosti testovaných velkokapacitních 2,5palcových disků nejsou špatné. Solidní rychlost doplňuje nízká spotřeba a nízký, nikoli však zázračně neslyšný, provozní hluk.

K TÉMATU  Test disku Transcend SSD230S – hliníkový expres

Cena za gigabajt u 3TB variant je u nového modelu vyšších 1,32 Kč, u staršího modelu pak obstojných 1,17 Kč. Porovnejme to však se současným nejpopulárnějším diskem pro úložiště Western Digital RED, u kterého v 3TB variantě vyjde gigabajt na 1,07 Kč. A to nemluvíme o obyčejnějších 3TB discích, kde se ceny za gigabajt pohybují kolem 0,82 Kč.

Vysokokapacitní 2,5palcové disky, které mají výšku 15 mm, se nehodí do notebooků. Hodí se do úsporných malých desktopových počítačů, nebo obývákových HTPC. Jenže v dnešní době bychom tam raději viděli SSD disky a větší objemy dat patří na síťové úložiště NAS, v budoucnu pak do cloudu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyto testované disky mohou posloužit jako externí přenosné vysokokapacitní databanky. Jenže díky své netypické výšce se nevejdou do běžně dostupných „rámečků“ či boxů.

Mohou se též hodit do NAS úložišť, kde chceme tichý projev a nízkou spotřebu. Opět zde však můžeme narazit na to, že velikost těchto disků není podporována. V podomácku postaveném NASu nicméně potíže nebudou.

Ohledně praktického využití těchto disků tedy mám velmi velké pochyby. Vzhledem k prozatím netypickým rozměrům a spíše mírně horší ceně, kroutím hlavou. Raději klasický úsporný 3,5palcový disk, nebo 2,5palcový disk se standardními rozměry, ovšem kompromisem nižší kapacity. 

Tabulka parametrů a všech výsledků

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek