Úterý , 07. 01. 2025

Vilma

Test LED LCD TV HITACHI 22H8L03

18. 10. 2011

18. 10. 2011

Tento přístroj s uhlopříčkou obrazu 22 palců, nebo chcete-li 55cm, může zaujmout především ty z vás, kteří hledají např. druhý TV přijímač do své domácnosti. Nadchne především kvalitou full HD obrazu a také možností nahrávat vysílané pořady skrze USB na flash disk nebo externí harddisk. Zvládne také z těchto zdrojů přehrávat video, fotky a hudbu v mp3. Jeho předností je DVB-T/C tuner, který umí jak digitální vysílání, tak i to z kabelové televize.

Firma HITACHI pro nás připravila v této kategorii televizí zatím málo vídanou novinku s LCD obrazovkou FULL HD, tedy 1920 x 1080 bodů, podsvícený nejúspornější moderní metodou LED. Je to elegantní přístroj vyvedený v černé barvě s pianovým leskem a rozměry 53 x 37,5 x 13,5 cm se stojanem a váhou 3,2 Kg. Hloubka je pouhých 3,5 cm.

Vzhled této televize mě zaujal již přímo v obchodě K+B expert, kde je zatím k dispozici jako v jediné obchodní síti za cenu 4 699 korun. Její 2,5 cm široký rámeček se zaoblenými hranami, spolu se spodní 4,5 cm širokou spodní hranou, mírné zkosenou do stran, kterou v jeho středu vkusně doplňuje stříbrný název značky TV a led dioda. Ta svítí dvěma barvami – červenou v pohotovostním režimu, modrou potom při zapnutém přijímači a nikterak neruší sledování pořadu svojí nepřiměřenou svítivostí. Těsně po zapnutí nebo vypnutí přístroje dálkovým ovladačem občas bliká, což je známka toho, že přístroj ještě pracuje, např., že vyhledává nový firmware, kterým je TV ovládána.

hitachi led lcd tv

PŘÍPRAVA NA PRVNÍ SPUŠTĚNÍ

Potom co si přinesete přijímač domů, je jeho zprovoznění velmi jednoduché. Po vyjmutí z transportního obalu jej jednoduše nasadíte do stojanu. Není zapotřebí žádné nářadí. Stojan televize jednoduše zasunete do těla TV a zacvaknete. Odejmutí je podobně jednoduché. Zamáčknete ukazováčkem zacvakávací kolečko a stojánek jednoduše vyjmete. Pro ty, kteří chtějí mít tento přístroj upevněn přímo na zdi, je tu připraveno tzv. VESA, kterým připevníte samotný držák o rozteči 75 x 75 mm. Osobně toto nedoporučuji, protože přístup k výstupům na zadní straně TV se tak dosti zkomplikuje. Připravíme si návod k použití a dálkový ovladač, do kterého vložíme 2 přibalené baterie velikosti AAA.

Před jeho prvním zapnutím a naladěním příslušných programů zasuneme koaxiální kabel antény vzadu do předurčeného konektoru a zasuneme síťovou vidlici do elektrické sítě. TV spustíme prostřednictvím dálkového ovladače, který u této televize zastane veškerou práci.

 

PRVNÍ INSTALACE A LADĚNÍ

Televize nám dá po prvním spuštění na výběr z třiceti jazyků. My zvolíme patnáctou položku v pořadí – češtinu. Samotný výběr učiníme se čtyřsměrným prstencem, který obklopuje potvrzovací tlačítko OK v jeho středu. Jeho zmáčknutím se dostáváme na další obrazovku, kde vybereme zemi, ve které se chystáme TV používat, jazyk TXT (teletextu). Tam zadáme Arabsky, aby se nám znaky v něm obsažené zobrazovaly správně, a konečně máme na výběr, zda chceme vyhledávat i zakódované, placené kanály. TV se vás dále zeptá, zda si přejete spustit automatické vyhledávání a jestli to bude z antény či kabelu. Spustí se vyhledávání, které trvá řádově minuty. Stihnete si mezitím uvařit kávu či si odskočit.

Televize mezitím najde všechny dostupné stanice a to jak televizní digitální i analogové, tak i rozhlasové. Po dokončení této operace se vám objeví okno s naladěnými stanicemi. V něm je možné jednotlivé kanály přesunout, jednoduše editovat jejich názvy, popřípadě je smazat. Jednotlivé stanice jdou i uzamknout skrze zadání PIN kódu. Tlačítkem MENU posléze menu opustíme a TV je připraveno k primárnímu užívání – sledování TV, respektive RD pořadů. Televize v pohotovostním režimu lehce bzučí.

Instalační menu samotné je velmi přehledné a intuitivní, takže akce popsané výše zvládnete snadno i bez návodu k použití.

 

hitachi-back

Pohled zezadu, včetně flash disku zapojeného do USB 2.0. Flash disk nesmí být delší, jak 5 cm, jinak do TV nejde zasunout a je třeba použít kabelové USB redukce.

K TÉMATU  Recenze kamery TP-Link NC220 – osobní strážce

hitachi-back

Vstupy a výstupy + ovládací „otáčítko“, do kterého je sdruženo několik základních ovládacích funkcí. Jiné vládání nikde na TV nenajdete. Přístroj má díky mnoha vstupům možnost sledovat pořady i s externích zařízení. Zajímavý je též žlutý minijack konektor pro připojení videokamery, který sdružuje tzv. kompozitní video vstup se dvěma stereo zvukovými kanály. Kabelová redukce je součástí v balení TV.

menu

Hlavní menu – jednoduché a přehledné. Z nastavení zmiňme např. EKVALIZÉR, který má několik voleb včetně uživatel, kde si můžeme navolit pěti pásmové křivky dle vlastního uvážení nebo použít jednu z přednastavených křivek: Hudba, Film, Řeč, Neutrální a Klasický. Dále je tu vyvážení stereo kanálů, hlasitost sluchátek, Zvukový režim: Stereo, Dualní I a II pro vícejazyčné pořady, AVL – automatické nastavení hlasitosti, Dynamické basy a Digitální výstup z koaxiálního S/PDIF s volbou PCM nebo Komprimovaný.

menu

Poslední v položce hlavního menu je PROHLÍŽEČ MÉDIÍ, kterým se dostaneme do druhého hlavního menu a jeho podsložek: VIDEA, FOTKY, HUDBA, KNIHOVNA ZÁZNAMŮ a NASTAVENÍ. Je možné do něho vstoupit taktéž dálkovým ovladačem přímo daným tlačítkem.

 

NAHRÁVÁNÍ (na USB flash disk)

Nahrávání na externí zařízení má několik možností spuštění. Přímé nahrávání zmáčknutím tlačítka na dálkovém ovladači, dále naplánováním v EPG (elektronický programový průvodce) pouze na DVB kanálech (digitálních) a nakonec časovačem. Vzhledem k tomu, že samotné nahrávání má cca 10 vteřinovou prodlevu, musíte vzít tuto okolnost v potaz, nechcete-li přijít o začátek pořadu. Můžete použít i tzv. Timeshift, pro pozastavení a pozdější pokračování ve sledování oblíbeného pořadu. Nahraná data z TV jdou kopírovat do počítače jako záloha, přehrát v něm však nejdou. K tomu poslouží pouze televize, ze které byly záznamy pořízeny. Kvalita nahrávky je shodná se vstupním signálem. Nahrávka pořízena z HD kanálů je bez chyb.

 

PŘEHRÁVÁNÍ (z USB flash disku)

Přehrávání je velmi snadné. V přehledném menu si zvolíme požadovaný formát (video, fotky, hudba) a dálkovým ovladačem spustíme přehrávání vybraného záznamu. U fotografií a hudby můžeme zvolit i náhodný výběr na přeskáčku. Chci tu upozornit na to, že externí záznamová jednotka USB flash disk nebo externí harddisk musejí mít vysokou rychlost přenosu dat, hlavně pro funkci Timeshift. V opačném případě se stává, že se data nestačí do TV načíst, obraz se rozpadá a zasekává. V ostatních případech se přehrávaný typ obsahu může úplně zastavit s hláškou USB odpojen. Také je tu jedna nepříjemná a pro mne i nepochopitelná záležitost. Na mnou testovaném kuse TV si ukrajovala s externího média značnou část paměti. Proto používejte pro nahrávání pořadů z TV v případě flash disk s co největší kapacitou. Nahraná data z TV zaberou na disku 73MB na jednu minutu záznamu. V návodu píší, že je možné použít flash disk od 1GB paměti. Mě se tento FD hlásil jako plný a nešlo na něj nic nahrát. Při nahrání dat do tohoto FD v počítači a jeho úplného zaplnění, šly přehrát veškeré záznamy v něm obsažené. Na 8GB FD televize hlásí dokonce přes 5GB zaplnění disku a to, i když je disk prázdný, čerstvě zformátovaný. Návod doporučuje formátovat disky pro TV FAT32, ale mě stejně fungovalo i moderní formátování NTFS. Externí harddisk jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet.

Přehrávat se dají:

  • VIDEA s příponami: .mpg, .mpeg, .vob, .mkv, .mp4 a .avi (Tip: nahraný soubor s příponou .mts nebo .m2ts, formátu AVC/H264 např. z domácích kamer, nelze přehrát do doby, než příponu změníte v počítači na .mp4)
  • FOTKY s příponami: .jpg, .jpeg a .bmp. Obrázky s posledně jmenovanou příponou se načítají velmi pomalu. 6MB velký bitmapový obrázek se načítá mnoho vteřin, než se ukáže na obrazovce a to je za chvíli velmi otravné a nepohodlné.
  • HUDBA (mluvené slovo) pouze ve formátu mp3 32 – 320kbps

 

OBRAZ – BEZ KOMPROMISŮ

Ten kdo je i v tomto segmentu trhu malých úhlopříček náročný na kvalitu obrazu s tímto modelem určitě chybu neudělá.

Kvalita obrazu je přímo úměrná kvalitě signálu, který do TV, ať již z jakéhokoliv zdroje dorazí. Limity jsou u standartního rozlišení již ze samé podstaty jeho možností. Co televize a její full HD rozlišení umí předvést, se plně projeví, když do ní dorazí opravdu kvalitní HD signál, který produkují pořady ze studia, ať již ČT nebo NOVA. Například televizní noviny. Videosignál z HD přehrávačů je též velmi dobrý. Tolik bodů rozlišení vtěsnaných na tak malou plochu se musí pozitivně projevit. Úsporné zapojení obrazovky doporučuji nechat vypnuté a použít, když tak jen večer. Za denního světla je obraz při tomto nastavení až moc tmavý a tím i nevýrazný. Kdo má specifické nároky, může si v menu pohrát s jeho podrobným nastavením.

K TÉMATU  Gramofony se vracejí do módy

Na tuto televizi se dá dívat od 50 cm a ani v tomto případě se neprojeví rušivé artefakty a rastr samotný je nepostřehnutelný. Na to by bylo třeba nejspíše lupy. Sledovací úhly z boku jsou slušné. Nejjasnější obraz je samozřejmě zepředu.

 

repro

Reproduktory na spodní straně – bezesporu největší slabina přístroje.

 

ZVUK – ŽÁDNÉ TERNO

Zvuk je u tohoto televizoru samostatnou kapitolou a bohužel také nejslabším článkem. Dva oválné reproduktory velikosti přibližně 6 x 2,5 cm vyúsťující pod obrazovkou směrem dolů. O nějakém stereo efektu nemůže být ani řeči. Zvukový projev je plochý, zní jakoby z plechovky. Do popředí vystupují nejvíce středové frekvence a ani ruční nastavení pěti pásmového ekvalizéru kvalitě výrazně nepomůže. Na hudbu, včetně mp3, které umí tento přístroj přehrát z vnějších zdrojů, raději rychle zapomeňte. Proto ani poslouchání rozhlasových stanic našince nenadchne. VKV stanice hrají v tomto případě, jako byste je poslouchali ze středních vln na nějakém předpotopním „tranzistoráku“. Zvukový projev tak kazí jinak velmi dobrý dojem z tohoto televizního přijímače.

Teletext není dnes v době internetu příliš frekventovanou funkcí. Občas se ale přece jen hodí například, když se chce člověk rychle podívat, jaké má být počasí nebo na aktuální kurzy sportovních sázek. TXT je ve vyhledávání dosti pomalý, což naznačuje malou paměť pro rychlý přístup k jednotlivým oblíbeným stránkám. Svoji službu ovšem splní.

 

do
Dálkový ovladač padne dobře do ruky. Škoda těch mrňavých popisků na některých tlačítkách.

 

DÁLKOVÝ OVLADAČ – POHODLNÝ DO RUKY, NE TOLIK PRO OKO

Je téměř výhradní ovládací prvek této televize. Tlačítka jsou z tvrdé pryže, příjemné na omak. Jsou poměrně dobře rozvržena. Je třeba je ale domačkávat nadoraz. Příslušnou odezvu signalizuje v jeho pravé horní části LEDka, která při úspěšné interakci problikne červeně. Některá jsou s tímto typem TV nefunkční, na což upozorňuje i návod. Jeho infra červený paprsek je dostatečně mocný, takže televize jde ovládat jeho namířením kamkoliv v místnosti. U mě 5 x 4 m veliké. Televize reaguje okamžitě na daný povel. Výhradu mám ovšem k popiskům některých tlačítek. Jednomilimetrové písmo je i pro zdravé oko dosti tvrdým oříškem. Tady bude na místě si správnou funkci zapamatovat podle jeho umístění. Osobně oceňuji tlačítko, zde pojmenované SWAP, které umožňuje přepínat mezi dvěma naposledy zvolenými kanály.

Návod je vícejazyčný a poměrně stručný. Je tištěn také dosti malými písmenky, pro starší unavené oči bude překážkou. Také obsahuje mnoho překlepů a chyb. Informace v něm obsažené jsou místy stručnější, než je člověku milé. Více se dozvíme postupným prostudováním všech funkci, které jsou v přístroji obsaženy. Nebude to těžké. České menu je opravdu přehledné a informace v něm jasné.

Některé technické specifikace, na které je samotný návod dosti skoupí.Na samotné TV ani v návodu není k dohledání, kde byl přijímač vyroben, sestaven.Není nic známo ani o druhu a výrobci zobrazovacího panelu. Stejně je tomu u frekvence zobrazování. Můžeme se domnívat, že standardních 50Hz. Tam všude návod mlčí.

Spotřeba je 45W, v pohotovostním stavu < 0,5W.

Podobné televizory z vyhledávání produktů na Heuréka.cz: 

 

VERDIKT? PŘEVAŽUJE SPOKOJENOST

Závěrečné hodnocení je pro mne jednoznačné. Tento LED LCD televizor stojí za to mít doma. Zvláště pro ty, co ho budou mít jen jako televizi je to velmi dobrá volba. Hospodyňky v kuchyni si na něj stěžovat určitě nebudou. Poslouží dobře i jako druhý monitor v notebooku nebo PC. Stojan ovšem není polohovatelný. To u televize ovšem nepřekvapí, že?

Ocení ho i ti, co editují v počítači domácí video, kde se druhý monitor v tomto případě více než hodí. Ten kdo bude z TV občas něco nahrávat nebo využije funkci Timeshift pro pozastavení sledování pořadu, když bude potřeba někam odskočit, bude nejspíš také spokojen. Kdo však klade vysoké nároky na kvalitu zvuku, ten ať hledá raději jinde. Osobně se domnívám, že na tom se zvukem budou všechny maloformátové TV dost podobně.

Ke kladům patří jednoznačně obraz (nejdůležitější část) – záleží ovšem na kvalitě vstupního signálu. Standardní rozlišení je na hranici jeho možností. HD a full HD je zobrazeno velmi kvalitně.Možnost kvalitního nahrávání na externí zdroj USB, HDD a možnost prezentace videa a fotek z těchto zdrojů je dalším plusem TV.

K záporům patří jednoznačně zvuk – plochý a nevýrazný (pro sledování TV pořadů dostatečný). Dále Podivné chování TV s externími pamětmi (TV si ukrajuje velikou část paměti disku). Chybí také základní ovládací prvky a hlavní vypínač na těle přístroje. (Místo by se určitě našlo.) Pro úplné vypnutí TV je třeba vytahovat síťovou vidlici ze zásuvky.

Cena LCD LED televizoru HITACHI 22H8L03 s Full HD rozlišením a HD DVB-t a DVB-c tunery je 4 699 korun v síti prodejen KB expert. 

Zápory Klady
– plochý zvuk + dobrý obraz
– absence ovládacích prvků na těle přístroje + dostatek vstupů a výstupů
  + zabudovaný USB přehrávač a rekordér
  + DVB-t i DVB-c tuner včetně příjmu HD vysílání

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.
Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.
Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek