Úterý , 21. 01. 2025

Běla

Test LED žárovek: Úsporné i výhodné?

30. 12. 2013

30. 12. 2013

Aktualizováno: Klasická žárovka, úsporná zářivka, nebo LED žárovka? Právě těm posledním patří současnost. Jenže jakou LED žárovku vybrat? Podíváme se na výkon, barvu, spotřebu, životnost a porovnáme je s ostatními zdroji světla. A přidáme recenzi několika vybraných LED žárovek.

Vysoké ceny energií a důraz na ekologii hraje do karet novým typům svítidel. Dřívější žárovka s rozžhaveným wolframovým vláknem více topila, než svítila a proto byla zavržena jako velmi nehospodárný zdroj světla. Byť jejími klady byla příjemná barva světla, rychlý náběh, malá velikost a levná výroba a tudíž i zanedbatelná pořizovací cena. S životností už to tak slavné nebylo, spotřeba elektrické energie přepočtená na světelný výkon pak byla až giganticky neekonomická.

Úsporné kompaktní zářivky

Další přišly na řadu úsporné kompaktní zářivky, někdy označované jako úsporné žárovky, úsporky. Využívají osvědčeného principu zářivkových trubic, ovšem v miniaturní podobě. S úspornými žárovkami jsme se dostali k již výrazně efektivnější přeměně elektrické energie na světlo. Nevýhodou je přece jenom o něco větší prostorová náročnost, než u klasických žárovek, dále pomalý náběh do plného světelného výkonu a jen průměrná životnost. Zejména s ohledem na to, jak často se zářivka zapíná/vypíná. Nepříjemné je též nebezpečí v podobě obsažené rtuti, náročná recyklace a také nemalé nebezpečí kontaminace domova při případném rozbit. V současné době klesly i ceny úsporných zářivek na nízkou úroveň a může stále jít o dobrou volbu.

LED žárovky

Pravděpodobně v průběhu roku až dvou dojde k masivnímu nástupu LED žárovek a svítidel. Nabízejí zatím nejlepší efektivitu přeměny elektrické energie na světlo a dlouhou životnost. Velkou nevýhodou jsou zatím dosti vysoké ceny, které ale postupně padají na přijatelnou úroveň. Při požadavku na vyšší výkon se také ještě potkáváme s mírně většími rozměry těchto žárovek. Naopak v zabudovaných stropních svítidlech pak nacházejí své časté místo, jelikož se hřejí mnohem méně, než halogenové žárovky či bodovky. Na rozdíl od kompaktních zářivek neobsahují rtuť. Zmínit je třeba mírné potíže při hledání ideální barvy LED světla.

Barva světla, někdy též teplota světla

Teplota světla (teplota chromatičnosti), je velmi podstatný parametr. Hodnota se uvádí v Kelvinech [K]. Čím vyšší teplota, tím studenější světlo vnímáme. Pro každou příležitost se hodí jiná barva světla. Například pro práci volíme studenější barvu, pro relaxaci naopak teplejší. Například klasická žárovka s 2700 K není pro práci úplně vhodná. Přitom už při 3000-3500 K poznáme oproti ní rozdíl, jelikož dostáváme „čistší bílé až neutrální“ světlo. Světlo 3000 K a dále blíže k 5000-6500 K se hodí do předsíní, hal, koupelen, 2700-2800 K pak do obývacích pokojů a ložnic. V jednom prostoru není vhodné míchat více teplotních škál, jelikož pak působí kontrast mezi nimi rušivě.

  • 2700-2800 K má klasická wolframová žárovka, což je i barva blízká východu a západu Slunce
  • 3000-3500 K je časté neutrální studiové osvětlení
  • 5000 K je obvyklé denní světlo
  • 6000 K je světlo v jasné poledne
  • 6500 K je standardizované denní světlo

Smutné je, že můžeme koupit LED žárovku s 2700 K, ale když jich porovnáme několik, každá bude mít barvu světla jinou. Většinou chladnější, než běžná žárovka. Údaj tak spíše označuje zbožné přání výrobce, než realitu. K zajímavostem patří LED žárovky, které mají volitelnou/nastavitelnou teplotu barev (RGB). Zatím však jde spíše o okrajovou záležitost. Chcete-li, běžně též pořídíte stmívatelné LEDky. Avšak musíte na to pamatovat při nákupu. 

Kromě teploty světla narazíme také na pojem index podání barev (Color Rendition Index – CRI), který se udává v jednotkách [Ra]. Škála je od 0 do 100 Ra a říká nám, jak věrné je podání barev ve světle žárovky v porovnání se slunečním světlem. Čím více Ra, tím lépe. Už 80 Ra je však dostačujících a umí tuto hodnotu většina dnes prodávaných LED. Běžná žárovka disponuje 95 Ra.

Světelný výkon

Světelný výkon se udává v lumenech [lm] a je velmi podstatný. Je důležitější, než příkon udávaný ve Wattech [W]. Dvojnásob to platí pro LED žárovky, protože vzhledem k různým technologiím můžeme narazit například na žárovku s příkonem 5 W, která má světelný výkon 220 lm a stejně tak na žárovku, která má při stejném příkonu výkon dvojnásobný. Snad je jasné, že první žárovka je zastaralý produkt. Snadno si také můžeme spočítat světelný výkon na Watt, tedy hodnotu lm/W. Čím více lm/W, tím lépe a efektivněji.

Světelný výkon a příkon je to, co nás u LED žárovek zajímá především. Bohužel situaci snadného porovnávání poněkud hatí to, že výrobci, zejména ti méně hlídaní, si údaj takříkajíc vycucají z prstu a přikrášlí směrem výrazně nahoru.

Podstatné také je, že studenější barva světla působí při stejném výkonu intenzivněji, než ta teplá. Když vedle sebe postavíte žárovku s 2700 K a žárovku s 6500 K, obě s výkonem 800 lm, tak ta studenější se vám bude jevit jako značně intenzivnější.

Provedení LED žárovek

LED žárovku lze dnes pořídit v mnoha provedeních. Téměř pro jakoukoli patici, dokonce i jako náhradu za staré rovné (lineární) zářivkové trubice. Rozměrově stále vycházejí jako o něco málo větší, než klasické wolframové žárovky, ale již menší, než kompaktní úsporné zářivky. Nicméně u běžných výkonů do 10 W jsou i LED žárovky velikostně téměř totožné s klasickými žárovkami. 

Nejčastěji potkáme LED diody osazené na spodní straně polokoule. Úhel osvětlení tak míří spíše směrem od žárovky, než nad ni (úhel osvitu cca do 180°). To ale nemusí příliš vadit. Většinou míří svítidlo tam, kde světlo potřebujeme nejvíce. Dále jsou v nabídce tzv. LED kukuřice, kde jsou diody osazeny na válcovité struktuře a osvit činí kolem 270°. Zde je sice širší úhel osvitu, ale jde o doménu spíše méně kvalitních čínských výrobců. Renomovaní výrobci si toto provedení zatím příliš neoblíbili a řeší svoje LED s širokým rozptylem indivudálně. 

LED žárovky se vyrábějí téměř pro každou myslitelnou patici. V jejich provedení ale výrobci ještě zdaleka neřekli poslední slovo…

LED žárovky vytvářejí teplo. Dokonce takové, že je potřeba chlazení. Zejména proto, že diody teplo rády nemají, a když jsou přehřívány, jejich životnost klesá. Provedení žárovek tedy věnujte pozornost. Do úvahy padají nejlépe ty s hliníkovým tělem, nebo případně alespoň keramické, nebo jinak „myslící na dobré chlazení“.

Zmínku si zaslouží i samotné diody. Každý nejspíše bude znát DIP diody (Dual In-line Package) – staré dobré plastové čepičky, ze kterých koukají dva dráty. Ty se však v moderních svítidlech vůbec nepoužívají, jelikož jejich chlazení je dosti problematické (pouze přes ony dva drátky). Většina moderních LED žárovek je tvořena SMD diodami (Surface Mounted Diode), které jsou určeny pro povrchovou montáž – ploché SMD s vlastním pouzdrem přiléhají ke keramické destičce, potažmo dále k chladiči a lépe se chladí. Aktuálně se ve svítidlech objevuje ještě novější technologie, COB a MCOB (Chip On Board a Multiple Chip On Board). V tomto případě je LED čip bez pouzdra přímo osazený na chladiči, a v případě MCOB jde o jakési shluky několika miniaturních LED.

Čína versus značka

Klasické dilema. S trochou nadsázky lze říci, že polovina Číny dnes vyrábí LED žárovky. Je to prostě obrovský boom a byznys. Také značkové produkty se vyrábějí v Číně, ale je tu podstatný rozdíl. Diody sice mají obrovskou životnost, ale to nemusí platit o žárovce, ve které jsou umístěny. Ta obsahuje elektroniku, je konstrukčně náročná s ohledem na chlazení a podobně.

Philips, Samsung, Panasonic, OSRAM… ti všichni si návrh a kvalitu ohlídají. Kdežto kvanta OEM produktů, na které si český distributor nechá nalepit svou značku, už takto dobře hlídány vždy nebudou. Ale aspoň zajistí základní certifikaci (CE). Nakonec je tu ještě možnost nakupovat přímo třeba přes eBay, ale zde jsou záruky již minimální a šance natrefit na dobrý „model“ za poloviční cenu je asi tak 1:10.

K TÉMATU  Druhý přírůstek do rodiny?: Recenze Biostek XS-250A

Cena značkových produktů je u nás zhruba o 20 % vyšší, než u LED produktů našich českých distributorů. Naše rada zní – hledejte výhodnou cenu značkových produktů u prodejců s dobrými záručními podmínkami.

schéma led žárovky
Moderní diody zvládnou 50 tisíc hodin a neméně spínacích cyklů. Ale vydrží zbývající elektronika žárovky 10-20 let? I když na obrázku vidíme v průřezu žárovku Tesla s moderními MCOB diodami a použity jsou odolné kondenzátory na 105°, tak právě kondenzátory odejdou pravděpodobně mnohem dříve…

Porovnání LED žárovka versus zářivka versus klasická žárovka

Vlastnosti jsme porovnali výše, nyní budeme počítat. A to kdy se nám vrátí investice do LED žárovek, případně zda náhodou nebude vhodnější počkat a zůstat u starších technologií…

Spočítat si výhodnost investice do různých typů žárovek není těžké. Prvotní porovnávací ukazatel může být světelný výkon na 1 Watt spotřeby. Podělí se přitom světelný výkon v lumenech spotřebou (příkonem) ve Wattech. Například u 60W klasické žárovky, která dává 710 lumenů, nám vyjde hodnota 12 lumenů na 1 W. U LED žárovky s příkonem 8 W při 600 lumenech to bude 75 lumenů na 1 W. A v tomto případě znamená čím více, tím lépe. LED vítězí na plné čáře – je téměř 7x efektivnější!  

  • Efektivita kl. žárovky = 710 lm / 60 W = 12 lm/W
  • Efektivita LED žárovky = 600 lm / 8 W = 75 lm/W

Dalším ukazatelem budiž, kolik výkonu dostaneme za 1 korunu. Pro tento účel podělíme výkon cenou. U 710 lumenů běžné žárovky při pořizovací ceně 11 korun se dostaneme na hodnotu 65 lumenů za jednu korunu. U LED žárovky s 600 lumeny a cenou 242 Kč to budou zhruba 2,5 lumeny za 1 Kč. I zde platí, že více je lépe a pro LEDku to vychází velmi nelichotivě. Ale přesnější bude hodnota s ohledem na životnost svítidla, kdy je nutné započítat opakovanou pořizovací cenu do nákladů.

  • Výkon versus cena kl. žárovky = 710 lm / 11 Kč = 65 lm/Kč
  • Výkon versus cena LED žárovky = 600 lm / 242 Kč = 2,5 lm/Kč

Těžko dnes soudit životnost LED žárovek, ale výrobci udávají rozmezí 10 000 – 30 000 hodin. To jsou při několikahodinovém svícení denně dlouhé desítky let. Za tu dobu bychom museli koupit desítky klasických žárovek (s udávanou životností maximálně 1000 hodin), kterým by prasklo vlákno. Když tohle vezmeme v potaz, tak při 20 tisících odsvícených hodin se nám výkon za 1 Kč takřka srovná s LED žárovkami. A to jsme ještě nekalkulovali do hry vůbec finance, které musíme vydat za spotřebovanou energii.

Spotřebovaná energie je velmi podstatný parametr. Za 1 kWh (kilowatthodinu) zaplatíme zhruba 5 korun. Za těchto 5 korun můžeme svítit klasickou 60W žárovkou po dobu 17 hodin (1000/60W=16,6hod). LED žárovkou s obdobným světelným výkonem však za těchto 5 korun můžeme svítit přes 125 hodin (1000/8 W=125 hod). 

Uvažujme, že jednou 60W žárovkou svítíme 3 hodiny denně. To je 1095 hodin za 1 rok. A to nám dá spotřebu 65,7 kWh, za kterou zaplatíme energetické společnosti 328 Kč. Za provoz 8W LED žárovky bychom zaplatili jen 57 Kč. Vezmeme v potaz kupní cenu žárovek:

  • 1. rok žárovky = 11 Kč (cena kl. žárovky) + 328 Kč (spotřeba) = 339 Kč
  • 1. rok LED = 249 Kč (cena LED) + 57 Kč (spotřeba) = 306 Kč

———————————————————————————————–

  • 2. rok žárovky = 11 Kč (cena náhradní žárovky) + 328 Kč (spotřeba) = 339 Kč
  • 2. rok LED = 0 Kč (netřeba pořizovat novou LED) + 57 Kč (spotřeba) = 57 Kč

Je patrné, že již první rok se nám investice začne vracet. A ve druhém roce pak šetříme velmi významně. Také si uvědomme, že čím více LED žárovkou potřebujeme svítit, tím dříve se investice vrátí. Případně naopak. Čím méně potřebujeme svítit, o to déle bude návratnost investice trvat.

Trochu stranou jsme ponechali úsporné zářivky. Jejich ceny aktuálně velmi klesají, přitom technologicky se dostaly na relativně vyspělou úroveň. Propočty tentokrát nejdete jen v tabulce. Ale můžeme zde říct, že úspory za energie jsou velmi podobné LED žárovkám a také výkon je velmi dobrý. Vůbec nejde o špatné světelné zdroje, zejména pokud ceny zářivek budou ještě klesat a vykryjí tím svou o něco málo kratší životnost.

  žárovka úsporka úsporka LED LED
příkon [W] 60 9 20 8 10
výkon [lm] 710 510 1155 600 806
životnost [hod] 1000 8000 8000 15000 15000
cena [Kč] 11 79 87 242 319
výkon na Watt [lm] 12 57 58 75 81
výkon za pořizovací 1 Kč [lm] 65 6 13 2 3
doba svitu na 1 kWh [hod] 17 111 50 125 100
náklady na 1000 hodin svitu vč. energie [Kč] 311 124 187 282 369
náklady na 15tis. hodin svitu vč. energie [Kč] 4665 823 1663 842 1069

Máte-li již úsporné zářivky, jejich výměna za LED nemá smysl. Rozhodně počkejte, až doslouží. Jelikož klasické wolframové žárovky jsou z vůle EU postupně zakazovány, může se stát, že je již ani nepořídíte. Byť se aktuálně prodávají například jako zářiče tepla s vedlejším světelným efektem. Ovšem již o něco dráž, než za 11 korun. Také se objevily v obchodech například halogenové žárovky jako náhrada těch klasických. S cenou kolem 30 korun je ale obrovský nesmysl, si něco podobného pořizovat. Je to trojnásobná cena oproti klasické žárovce, přitom při velmi podobných vlastnostech, zejména v mizerné efektivitě.

Test LED žárovek

Pro test jsme vybrali několik výrobků. Máme zastoupeny neznačkové OEM produkty (Immax) i ty značkové. Zvolili jsme spíše výkonnější varianty, jelikož cokoli pod 5 W svítí spíše málo a jako náhrada klasických, nejrozšířenějších 60W žárovek, se nehodí. LED žárovky kolem 5 W a méně jsou vhodné například do lustrů, do kterých potřebujeme hned několik kousků. Tehdy se hodí méně výkonné a méně rozměrné varianty LED žárovek. Taktéž LED náhrady reflektorových žárovek do patice G10 mohou mít klidně i pod 5 W. Díky směrovosti nahrazují staré žárovky velmi dobře. Chceme-li náhradu za klasickou 60W žárovku, saháme v LED světě aktuálně po 7-9W LED žárovkách. 75W žárovkou nahradí 10-11W LEDky. Potřebujeme-li nahradit 100W klasickou žárovku, není to snadné. Takto výkonné LED (12-15 W) jsou zatím dosti málo zastoupené a drahé.

 

Philips CorePro LEDbulb – 2700 K / 9,5 W / 929002206A

Aktuální cena Philips CorePro LEDbulb 9,5W 827 E27 1ks v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zástupce jednoho z největších výrobců osvětlení na světě, Philips, který si drží prvenství i v LED éře. Jde o rozměrově malou žárovku, plně srovnatelnou s klasickými wolframovými žárovkami. Uzavřená, zřejmě pouze plastová konstrukce vypadá hezky, ale není to úplně to, co bychom čekali. Věříme, že jednička na trhu použila adekvátní materiály, kterým vyšší zahřívání nevadí. Světlo má příjemnou barvu, sic ne tak teplou, jako wolframová žárovka. Ale již se jí velmi blíží – nebarví tolik do žluta, spíše ji charakterizujeme jako neutrální. Jde o vhodnou barvu do obytných místností – barva neuspává ani není nepříjemně ostrá. Vnímání barev pod ní je přirozené a rozptyl světla je dostatečný. 

 

Philips CorePro LEDbulb – 3000 K / 10 W / 9290002491

Aktuální cena Massive Philips 10.5-60W E27 WW LEDbulb CorePro v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Obdoba předchozí řárovky, avšak ve studenější barvě 3000 K. Rozdíl v barvě je na první pohled patrný. Se svou výraznou bílou barvou bychom ji doporučili do chodeb či koupelen, případně i pracoven. Jinak platí totéž, jako pro předchozí model. Výkonově bez potíží nahradí 60W klasickou žárovku. 

 

 

 

Philips CorePro LEDbulb – 6500 K / 10 W / 9290002497

Aktuální cena CorePro LEDbulb 10-60W 865 E27 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Opět totožná žárovka jako dvě předchozí. Stejné rozměry, stejné provozní parametry. Avšak teplota barvy je nyní 6500 K, což je označováno jako studenné denní světlo. Vpravdě jde o velmi jasnou barvu až inklinující k modravým odstínům. Při příchodu z jasného denního zimního světla do temné chodby osvětlené touto žárovkou opravdu můžeme říci, že se snaží napodobit jasný venkovní den. Doporučujeme opravdu jen těm, kteří vědí, co chtějí. 

K TÉMATU  Recenze PVR Yamada Vaova DTV-3200HDD: Co se starým diskem?

 

 

Philips CorePro LEDbulb – 3000 K / 8 W / 9290002488

Aktuální cena CorePro LEDbulb 8-48W E27 827 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Poslední variace na předchozí modely Philisp LEDbulb. Tentokrát o slabším výkonu i příkonu. Dostáváme to samé, jako v 10W verzi, pouze s menším výkonem. Opět jde o čistě bílou až mléčnu teplotu barvy, rozhodně zde nehledejme žlutavé odstíny. Rozdíl oproti 10W variantě je ve výkonu patrný. Potřebujete-li nahradit 60 W žárovku s přehledem, volte raději 10W variantu. Pokud vám stačí o něco méně, volte tuto 8W variantu. 

 

Immax 08029L – 3000 K / 8 W

Aktuální cena IMMAX LED E27/230V A60 16 SMD5730 8W TB 550lm Mléčné sklo Keramické tělo 08029L v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

V tomto případě zde máme klasického zástupce „neznačkové“ OEM produkce. Žárovka je rozměrnější, největší v testu. Má keramickou základnu a zahřívání tak drží na uzdě. Výkonově je na tom velmi podobně jako 8W Philips, i barva světla je podobná. Ale vnímání barev pod ní se nám jevilo o kousek horší, s nehezky se tvořícími ostrými stíny. Nedobře na nás působila rez u okraje kovového závitu již při vybalení z krabičky. K dobru této značky nemůže sloužit ani to, že 12W varianta, kterou jsme chtěli taktéž zkoušet, po vybalení nefungovala vůbec. 

 

Tesla LED bulb White Label – 3000 K / 7 W / BL270727-1

Aktuální cena LED Tesla BULB/E27/7W/230V/650lm/2700K teplá bílá v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Tesla je drobná LED žárovka, dokonce na výšku menší než Philips. Hliníkově vypadající žebra jsou sice plastová, ale průduchy chlazení napomáhají velmi dobře. Barva je velmi příjemná, nejblíže klasické žárovce ze všech testovaných. Působí dokonce tepleji, než Philips značená jako 2700 K. Výkon je podobný 8W Philipsce. Celkově jde o milé překvapení testu, za které žárovka vděčí použití moderních MCOB diod. 

 

 

NoName COB LED – Warm White / 7 W / 700 lm

Jelikož předcházející Tesla nás velmi překvapila, nedalo nám to a objednali jsme na eBay z Hong Kongu její dvojče. Naše úvaha byla taková, že v Číně se úspěšný koncept vždy podaří kopírovat a cena byla poloviční. Jak to dopadlo? Tentokrát asijci nedostáli ani své pověsti skoro dokonalých plagiátorů. Stejně vypadající produkt s poloviční cenou disponuje nepěkným studeným světlem a podání barev pod tímto zdrojem světla není přirozené. Byť výkon, malé zahřívání a malé rozměry zůstávají, naše doporučení si takovýto produkt neodnáší. A nezachrání jej ani cena kolem 150 Kč (samozřejmě i s poštovným). 

Verbatim Classic A 52130 – 3000 K / 6,5 W

K zakoupení v Datart nebo viz vyhledávání na Heuréka.cz.

Jestliže Tesla nás mile překvapila, tak Verbatim (spadající pod Mitsubishi) je mírným zklamáním. Má lehce studenější světlo, než má Philips s 3000 K. Nepříjemná je prodleva při rozsvícení, která činí asi 1,5 sekundy. Všechny ostatní testované LEDky startují okamžitě. Nikoli Verbatim. Verbatim má dále velké rozměry, obdobně jako Immax. Na druhou stranu disponuje masivním hliníkovým chlazením, nejrobustnějším v testu. Taktéž dílenské zpracování je na slušné úrovni a záruka činí 3 roky. Vzhledem k výše uvedenému a nepříliš příznivé ceně ale Verbatim spíše nedoporučíme. 

 

Panasonic LED Lamp LDAHV10L27H2EP – 2700 K / 10 W

Aktuální cena Panasonic VZ 10W E27 2700K (LDAHV10L27H2EP) v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Panasonic je kvalitní LED žárovka, která startuje rychle a podává obdobné výkony jako testované žárovky Philips. Zahřívá se ještě poněkud více, než Philips. Světlo je intenzivní, bohatě nahradí 60W žárovku. Barva je velmi příjemná. Jen o nepatrně více studená, než Philips 2700 K a Tesla. Výkonem a barvou ji bez ostychu doporučíme všude tam, kde není vhodné studenější světlo. Což je většina případů, kdy nahrazujeme klasickou žátovku. Záporem je zmiňované větší zahřívání, větší rozměry a vyšší cena. 

 

 

Samsung LED Classic – 2700 K / 10,8 W / SI-I8W121140EU MB05LM

Aktuální cena Samsung LED Classic A60 10.8W (SI-I8W121140EU) v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Výkonná a masivní LED žárovka od Samsungu zaujme na první pohled i osahání. Je těžká a disponující hliníkovým žebrováním pro lepší zbavení se tepla. To je opravdu ve výsledku nižší, než třeba u Philips nebo Panasonic žárovek. Na druhou stranu i rozměr je znatelně větší, než má Philips či Tesla. Barevnost i podání světla je totožné s Panasonic a téměř i s Philips 2700K a nejteplejší v testu Teslou. Rychlost zapnutí je okamžitá. Pokud vám nevadí větší rozměr a chcete naopak masivní provedení, které by mohlo zajisti, že bude velmi dlouho sloužit, nic nebrání výběru právě Samsungu. Obecně jsou v obchodech výrazně dražší, než ostatní značky, ale např. u prodejce LED Techline jsou k mání za rozumných 259 Kč. 

 

  Verbatim Tesla Immax Philips Panasonic Philips Samsung
příkon [W] 6,5 7 8 8 10 9,5 10,8
výkon [lm] 480 650 550 600 806 806 810
výkon na Watt [lm] 74 93 69 75 81 85 75
výkon za 1 Kč [lm] 1,93 2,26 2,67 2,48 2,51 2,53 3,13
cena [Kč] 249 288 206 242 321 319 259

 

Jakou LED žárovku vybrat?

Jelikož udávané informace o teplotě barvy LED žárovky nám mnoho nezaručují, do jisté míry bude vždy záviset na osobním pocitu a tudíž vlastní zkušenosti. Obecně se nám potvrdilo, že většina LED žárovek má spíše charakter o stupeň chladnější barvy, než je udáváno. Chcete-li teplý barevný odstín podobný klasické žárovce, berte rozhodně žárovky označené kolem 2700 K (warm light, teplá). Mléčná bílá, nebo též neutrální, a někdy nepřesně popisovaná i slůvkem teplá bílá s označením 3000 K většinou působí již velmi odlišně od klasické žárovky (výjimkou je testovaná Tesla). 3000 K volte do koupelen či chodeb a pracoven. Nebo tehdy, když víte, že chcete bílé, ne úplně relaxační světlo. Jakákoli vyšší hodnota je určena jen těm, kteří vědí, co chtějí a proč to chtějí. 

Panasonic 10 W, Philips 9,5 W a Tesla 7 W – Tyto tři produkty můžeme doporučit. Tesla má vynikající výkon při nízké spotřebě, nejmenší velikost a velmi příjemné světlo. Při potřebě ještě většího výkonu doporučujeme Philips, která má také velmi malou velikost, příjemnou barvu světla a dobrý výkon. Panasonic je na tom velmi podobně jako Philips, ale jednoduše ji řadíme až za ni – je totiž větší a dražší. 

S výkonem to zatím také není úplně snadné. Světelný výkon v lumenech nám sice při hledání náhrady za klasickou žárovku významě pomůže, ale vjem z výkonu lehce komplikuje jiný rozptyl světla LED žárovek. Ale většinou to až tak nevadí. Doporučujeme volit spíše výkonější LED žárovky. Kdekoli, kde budete mít v běžném stropním svítidle jen jednu žárovku, berte 8-10W provedení. Pokud nepotřebujete takovou světelnou „palbu“ – třeba na záchodě, není od věci 7-8 W provedení. Stejně tak ve svítidlech s vícero žárovkami přijdou vhod varianty o příkonu 5-7 W. Obzvláště to platí u reflektorových/směrových žárovek, které lze nahradit i LEDkami do 5 W. 

 

tip redakce

Ocenění a doporučení od nás získávají dva produkty: Philips CorePro LEDbulb 2700 K 9,5 W a Tesla LED bulb White Label 7 W 3000 K. Oba produkty mají dobrý výkon i účinnost, malé rozměry a příjemné světlo. 

Koupíte-li výhodně, není třeba se vůbec bát Panasonic LED Lamp, nebo Samsung LED Classic. 

Naopak nedoporučujeme testovaný Verbatim, Immax nebo jiné neznačkové výrobky. 

 

Investice do LED svícení se vám může začít vracet už druhým rokem. Následně již šetříte několik stokorun ročně pro každou nahrazenou klasickou žárovku za LED. Čím dříve začnete svítit s LED žárovkami, tím dříve ušetříte. Na druhou stranu, i zde půjdou ceny dolů a technologie bude dozrávat. Přejeme tedy dobrou ruku při výběru i načasování koupě. 

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak dosáhnout vyšší organické návštěvnosti? Chcete, aby se váš web stal hvězdou vyhledávačů? Nebo vám už lezou na nervy neustálé změny algoritmů Googlu? SEO – optimalizace pro vyhledávače je jako skládačka, a když najdete všechny správné dílky, výsledkem bude web, který si návštěvníci i vyhledávače zamilují. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak se stát mistrem v SEO. A nezapomeňte, že dobrá optimalizace není sprint, ale maraton.  
Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.

Nepřehlédněte

Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek